‘Tarifi olmayan hezeyan’19 Mart 2020, Perşembe

Sosyal medyadan yayınlamasaydı

Ya sosyal medyada yayınlanmasaydı diye soran Keleş, “Fransa Paris’ten TK 1824 sefer numaralı uçuşla ülkeye gelen yurttaşlar İstanbul Havalimanı'ndan otobüsle karantina bölgesine doğru yola çıkıyor. Bir süre sonra yolda polis ekipleri tarafından önü kesilen otobüsten KKTC Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi’nin kızı Gülizar Sofi otobüsten indirilip 34 .... 136 plakalı çakarlı araçla alınıyor.  Olaya ait görüntülerin sosyal medyada paylaşılması ve sosyal medyada hızla yayılması üzerine;  17 Mart 23.11’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter hesabından ‘Fransa’dan gelen iki yolcu Kıbrıs aktarmalı olarak uçağa bindirilmiş ancak son gelen yolcularla ilgili böyle bir transit uygulamamız yok. Yanlış yapılan bu biniş işlemiyle ilgili gereği yapılıyor. Yolcular karantinaya alınıyor. 14 gün sonra Kıbrıs’a göndereceğiz’ diyor.”

İlginç gelişme

Keleş, “Özetle bir yanlışlık yapılmış önlemini aldık 14 gün karantinada tutacağız ve Kıbrıs’a göndereceğiz diyor Bakan Soylu. Yani karantinaya götürülen genç kadının otobüsten indirilerek karantinaya alınmış bu açıklamaya göre.  Ancak ilginç bir gelişme yaşanıyor. Bu twitter’den sonra Demirören Haber Ajansı İnternet KKTC temsilcisi Sefa Karahasan sosyal medyada yayılan görüntülerde gözüken otobüsten indirilen genç kadının babası KKTC Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi ile görüştüğünü, Sofi'nin ‘Kızım transit olarak ülkesine geliyordu. Otobüsten alınarak transit olarak Kıbrıs’a gönderildi. Anavatan Türkiye’ye yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Kızım ülkesinde karantina altına alınacak’ dediğini aktardı.”

Bu kız nerede?

Ecevit Keleş, “Bu genç kız nerede? diye soran Keleş, “ İçişleri Bakanı Soylu’ ya soruyoruz; genç kadın söylediğiniz gibi Türkiye’de 14 gün sürecek karantina altında mı? KKTC Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi (veya DHA temsilcisi) yalan mı söylüyor? Bu genç kadın şu an nerede?  Bir önceki twitter’inde olayı bir yanlışlık olarak tarif eden İçişleri Bakanı Soylu 17dk sonra ise ‘Burada ihmal kabul edilemez. Kimseye ayrıcalık tanınamaz. Tarafımızca araştırılıp, sorumlular tespit edilip gereği yerine getirilecektir. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar’ diyor. Bu twitter gönderisinde sorumluların araştırılacağı söylendiğine göre İçişleri Bakanı Soylu’nun bilmediği sorumlularca karantina otobüsünün önü polislerce kesilmiş, bir yolcu otobüsten indirilmiş ve o anlarda bilinmeyen bir yere götürülmüş. Bakan Soylu’da yapanı araştırıp bulacak, halka bunun bilgisini veriyor.”

Açıklama istiyoruz

Keleş, “Bakan beyden araştırması sonucu tespit ettiği sorumluları, yerine getirileceğini taahhüt ettiği ‘gereği’ olarak ne yapıldığını açıklamasını bekliyoruz.  Aradan 22 dakika geçiyor ve 17 Mart 23.50’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter hesabından açıklama yapıyor ve ‘Karantinaya götürülen yolcuları taşıyan otobüsten inen bir yolcu ve yine onun gibi Kıbrıs aktarması olan ikinci yolcu karantinaya alındı. 14 gün karantina altında kaldıktan sonra Kıbrıs’a gönderilecekler’ diyor. Yani genç kadının Türkiye’de olduğunu bir kez daha belirtiyor. Gecenin finalini 18 Mart saat 00.08’de attığı twitterle Adalet Bakanı Abdülhamit Gül yapıyor. Adalet Bakanı attığı twitterde ‘Fransa’dan gelen iki yolcunun karantina otobüsünden alınması olayıyla ilgili olarak hukuk gerekeni yapacaktır. Bu konuda hiçbir taviz, hiçbir istisnai muamele kabul edilemez. Kanun önünde herkes eşittir. Olayın takipçisiyiz’ diyor.”

Gereği yapılmalı

Başkan Ecevit, “Adalet Bakanı’na soruyoruz;  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’un 17 Mart 23.28’de attığı twitterde taraflarınca araştırılıp bulunulacağı söylenen sorumlular adli soruşturma kapsamında araştırılıyor mu?  İçişleri Bakanlığınca bir bilgi paylaşımı oldu mu? Olayın öznesi genç kadın Türkiye sınırları içinde karantina altında mıdır yoksa iddia edildiği gibi KKTC’ye gönderilmiş midir? Adli soruşturma kapsamında bu da araştırılıyor mu? Türkiye Cumhuriyeti Devleti Adalet Bakanı’nın ‘Bu konuda hiçbir taviz, hiçbir istisnai muamele kabul edilemez. Kanun önünde herkes eşittir ‘ açıklamasını değerli buluyor ve bu sözün gereğinin yapılacağına inanıyoruz” dedi.

 

Bu haber toplam 259 defa okundu.