Günün Tarihi:8 Temmuz 2020

‘Paket nefes aldıracak’


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Koronavirüs’le Mücadele Eş Güdüm Toplantısı’nın ardından koronavirüs tedbirleri kapsamında açıkladığı ekonomik paket ile ilgili değerlendirmede bulundu.

En az hasarla

Başkan Altuğ, açıklanan 21 maddelik ekonomi paketi kapsamında Sakarya iş dünyasının taleplerinin de yer aldığını belirterek “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ekonomi tedbir paketi; üretici, tüketici ve devletin birlikte hareket ederek bu sürecin en doğru ve en hasarla yönetilmesine olanak sağlayacak. Ekonomik anlamda ilk adım olarak içerikli, yerinde ve iş dünyası açısından olumlu bir çalışma” dedi.  

 

Çeşitli sektörler

Altuğ, “Özellikle Sakarya iş dünyasının talepleri doğrultusunda hazırladığımız önerilerin pakette yer alması memnuniyet verici. KOBİ'lerin kredi borçlarının ertelenmesi, KGF limitlerinin artırılması, kısa çalışma ödeneği, temerrüde düşen firmalara mücbir sebep kaydı düşülmesi, ihracatçının desteklenmesi ve çeşitli sektörlerde KDV ve SGK primlerinin ertelenmesi, TOBB aracılığı ile ilettiğimiz önerilerin önemli başlıkları arasında yer alıyordu. Bu iyileştirmelerin hayata geçmesi ile iş dünyamız başlangıç olarak bir nebze de olsa rahatlayacaktır.

 

Nefes aldıracak

Altuğ, “Ancak iş dünyasının beklentileri de devam etmektedir. Özellikle sonu belirsiz bir süreç olması sebebiyle vergi yapılandırmaları, cansuyu kredileri, sicil affının getirilmesi konularında beklentileri devam ederken, ertelemelerin uzatılmasına da ihtiyaç duyulabilir. Piyasalardaki nakit akışını sağlamayı hedefleyen ekonomi içerikli uygulamaların tüm sektörlerimize bir nefes aldıracağı şüphesizdir. Ticaret erbaplarımız ve üreticilerimizin bu süreçten en az hasarla çıkabilmeleri ve ekonomi çarklarının istikrarla döndürülebilmesi için iyileştirme çalışmalarının artarak devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

 

Halk sağlığı

Altuğ, “Ülke olarak zor ve daha önce tecrübe edilmemiş bir dönemden geçmekteyiz. Koronavirüs’le mücadele eden diğer ülkelerle kıyaslandığında daha güçlü, soğukkanlı ve süreklilik arz eden önlemlerle yol alıyoruz. Bu sadece bir halk sağlığı meselesi değil, ülkelerin geleceğini etkileyecek nitelikte bir süreçtir. İnanıyorum ki; gerek halkımızın hassasiyeti, gerek devletimizin tedbirleri ve uzmanların müdahaleleri ile bu süreci en az hasarla atlatacağız. Bu doğrultuda reel sektörün sesine kulak vererek destek olan ve taleplerini önceleyen Cumhurbaşkanımıza, Bakanlarımıza ve TOBB Başkanımıza Sakarya iş dünyası olarak teşekkür ediyor, desteklerin artarak devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

 

20 Mart 2020 , Cuma Bu haber toplam 9001 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU