Günün Tarihi:6 Nisan 2020

‘Kredi borçları ertelensin’


Koronavirüs sebebi ile vatandaşları evlerinde kalmaya davet eden Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, iş yerleri kapanan işçilerle alakalı da, “13 milyona yakın hizmet sektöründe çalışan insanlar var. Bunlar sanayilerde, hizmet sektöründe, AVM’lerde çalışıyor. Bunların ev kredileri, araba kredileri var. En azından bu virüs müddetince 2-3 ay kredileri ertelensin” dedi.

Açıklama yaptı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, tüm Dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs hakkında açıklamalarda bulundu. Türk-İş Sakarya İl Temsilciliğinde dün düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendiren Atalay “Dünya ve ülkemiz son bir asırdır görmediği musibet ve salgınla karşı karşıya. Önceliğimiz insan sağlığı ve yaşam. O insan sağlığı ve yaşama uymanın kuralları da herkesin evde kalması gerekiyor. Başta emeklilerimiz olmak üzere tüm çalışanlarımıza ben buradan bir daha sesleniyorum; günlerdir, haftalardır bilim kurulu ve Türkiye’de ki bütün yetkililer sesleniyor herkese diyor ki, evde kal, dışarıya çıkma” dedi.

 

14 gün kuralı

Atalay, “Yani bu virüsten korunma yollarının en başında gelen evde kalmak. Bizim başta emeklilerimiz olmak üzere tüm çalışanlarımızın evde kalmasını, dünya ve ülkemizdeki tüm sağlık yetkilileri sesleniyor, ben de buradan bir daha emekli ve işçimize sesleniyorum. Ne olursunuz lütfen kısa bir müddet olsa da 14 gün kuralına uyalım ve hepimiz evde kalalım. Onun için evde kalmak belki 2 hafta sıkıntı geliyor ama Allah korusun bu 2 haftalık süreci atlatmazsak sonrasında mecbur bir şekilde hastane veya sağlık kuruluşlarının kapısında kalmak mecburiyetinde kalacağız. Onun için ben Türk-İş Başkanı olarak burada üyelerimiz ve emeklilerimize kendilerini ve ailelerini düşünmesini isteyerek evde kalmalarını söylüyorum” dedi.

 

Mecbur olanlar

İkinci talebinin işverenlere olduğunu sözlerine ekleyen Atalay, “Batan geminin lüks kamarası yok. İşini düzgün yapan düzgün işverenlerimiz var. Günlerdir yakinen takip ediyoruz, iş yerlerimizin büyük bir kısmında arkadaşlarımız ücretli izine çıktı. Şimdi bir bölümü de vardiyalı bir şekilde çalışıyor. Bir bölümü de acil ihtiyaç olan işyerlerimiz var. Sağlık sektörü, güvenlik sektörü, gıda sektörü, ilaç sektöründeki arkadaşlarımız işverenler ile beraber sendikalarımız işçi sağlığı, iş güvenlik kurullarına toplayıp bundan 20 gün önce o sistemi kurdular yani bu çalışması mecbur olan arkadaşlarımızla, hijyen kurallarına uyup çalışmaya devam etmek durumundalar” dedi.

 

112 çalışanları

Biran evvel sağlık çalışanlarının talepleriyle ilgili mecliste bekleyen yasa var, başta şiddet yasası olmak üzere sağlık çalışanlarımızın sıkıntılarını, problemlerini giderecek o yasanın da biran önce çıkması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarıyla ilgili yeterli tedbiri aldı ama özellikle 112’de çalışan işçilerimiz var, o işçilerimiz de memur arkadaşlarımız gibi 24 saat kuralına uyup onlarda 24 saat çalışsınlar. Yani bizim talebimiz o 112’de çalışan işçi arkadaşlarımıza” diye konuştu.

 

‘Krediler ertelensin’

İşverenlerin özellikle bugünlerde işçi çıkartmamasını temenni eden Atalay, “20 sene yanında çalışan işçiye, 20 gün cebinden ücretini yerinden ödese ne olur ki, yani dünyanın sonumu gelir? Özellikle hiç kimse işçi çıkartmasın. Örgütlü olan yerlerde sorunlarımız yok denecek kadar az. Ama Türkiye’de örgütsüz olan 13 milyona yakın hizmet sektöründe çalışan insanlar var. Bunlar sanayilerde, hizmet sektöründe, AVM’lerde çalışıyor. Bu çalışan arkadaşlarımızın şuanda işyerleri kapalı. Bunların ev kredileri, araba kredileri var. Özellikle bunlarla ilgili devlet ile özel bankalarda en azından bu virüs müddetince 2-3 ay kredileri ertelensin, taleplerimizin başında gelenlerden birisi de bu” şeklinde konuştu.

 

Olağanüstü süreç

Atalay, “Bu insanlar çalışmıyor, bu kredileri verme imkanları yok. Onun için hem özel hem de devlet bankaları bunu yapmak mecburiyetindeler. Normal süreçte değiliz, olağanüstü süreçteyiz. Hem de öyle bir olağanüstü süreçteyiz ki; bir asırdır Dünya’nın görmediği musibet, salgınla karşı karşıyayız. Devlet, özel sektör, patronlar, sendikalar paralarını ne zaman harcayacaklar? Tam zamanı şimdi bugün” diye konuştu. 

24 Mart 2020 , Salı Bu haber toplam 3378 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU