Günün Tarihi:6 Nisan 2020

‘Esnaf kötü gün dostudur’


Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Yaşar Demirel, “Mahalle bakkallarımızın ve küçük esnaflarımızın değeri koronovirüs salgınında daha iyi anlaşıldı. Küçük esnaf, kötü gün dostudur” dedi.

Korona’nın etkisi

Başkan Demirel, “İçinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde mahalle bakkalı ve küçük esnafın değeri daha iyi anlaşıldı.  Her mahalleye şube açan zincir marketler yüzünden mahalle bakkallarının ve küçük esnafın işleri zorlaştı. Ulusal marketlerle rekabet gücü olmayan küçük esnaf, kepenk kapatma noktasına geldi. Küçük esnafın sıkıntılarını gördüğümüz için, onlarla ilgili çalışmalar başlattık. Özellikle işleri bozulan esnaflarımızın ayakta durmaları için onlara, düşük faizlerle Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinden kredi kullanmaları için yardımcı olduk.”

Kampanya başlatacaktık

Mehmet Yaşar Demirel, “Yaptığımız açıklamalarda, esnaflarımızdan alışveriş yapın. Zincir marketler kötü günde yanınızda olmaz. Sizin cenazenize, düğününüze küçük esnaf gelir. Ulusal marketlerden veresiye 1 ekmek alamazsınız ama mahalle bakkalınıza veresiye defteri açtırırsınız. Mahallelerinizdeki bakkal amcaları ve küçük esnafları yaşatalım, diye halkımıza seslendik. Hatta bu konuyla ilgili kampanya başlatmayı düşünürken koronavirüs salgını ortaya çıktı” Dedi.

Kötü gün dostu

Esnaf Odası Başkanı Demirel, bu konuşmasıyla özellikle, yıllardır mahalle kültüründe var olan bakkal amcalara vurgu yaparak, “Büyük zincir marketler ve Ulusal marketler raflarındaki ürünlere zam yaparken, küçük esnaf zam yapmadı.  Bakkal amcalar raflarındaki malları, fiyat değişikliği yapmadan zamsız bir şekilde sattı. Esnaflık, Ahilik Kültüründen gelir. Ahilik kültüründe, iyi ahlaklı olma esası vardır. Ahilik Kültüründe iyilik ve yardımlaşma vardır. Ahilik Kültüründe doğruluk ve dürüstlük vardır. Esnafları zincir marketlerden ayıran en belirgin özellik Ahilik Kültürüdür. Küçük esnaf, kötü gün dostudur” dedi. 

26 Mart 2020 , Perşembe Bu haber toplam 420 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU