Günün Tarihi:16 Nisan 2021

Geyve’de arazi incelemesi


Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, Geyve İşletme Müdürlüğü Gümüşdere, Pamukova ve Taraklı Orman İşletme Şeflikleri’nde arazi incelemelerinde bulundu.

Ekip

Orman Bölge Müdürü Ziya Polat’a, Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir, Orman İdaresi ve Planlama Şube Müdürü Asalettin Aksu, Geyve İşletme Müdürü Celalettin Kaba, Gümüşdere  İşletme Şefi Savaş Pehlivan, Pamukova İşletme Şefi Ümit Sezer, Beypınarı İşletme Şefi Hakan Ateş ve  Taraklı  İşletme Şefi Burkal  Alpagut eşlik etti.

Bilgi verdi

Gümüşdere İşletme Şefi Savaş Pehlivan, tarafından şeflik çalışmaları hakkında bilgi alan Bölge Müdürü Polat, 111 nolu bölmede yaklaşık 46 hektarlık Çkb3 meşçeresinde yoğun kurumaların olduğu bu nedenle sürekli 2-3 yıldan beri fizyolojik nedenlerle kuruyan ağaçların sahadan kesilerek uzaklaştırıldığı bu da meşçerenin kapalılığını kırdığı kuruluşların bozulduğu bilgileri verildi.

Değerlendirme sonucu

Yapılan değerlendirmede sahanın 300 metre rakımda Karaçam doğal yetişme alanı dışında, geçmişte ağaçlandırıldığı yetişme ortamının oluşmadığı sonucu karaçamların kuruduğu civardaki kızılçam fertlerinin iyi durumda olduğu sahanın tür değişikliği ile kızılçam türü ile gençleştirme veya endüstriyel ağaçlandırmaya konu edilmesi kararlaştırıldı. Yine Gümüşdere Şefliği’nde gençleştirmeye alınacak hazırlama kesimine konu edilecek kayın sahalarında inceleme yapıldı. Uygun görülen sahalarla ilgili plan değişikliği sürecinin başlatılması talimatlandı.   

Düzenleme istendi

Pamukova Orman İşletme Şefliği’nde kalan 99-100-101 nolu  Çkc3 meşçerelerinin plan değişikliği ile gençleştirilmeye konu edilecek alanlar tespit edilerek diğer sahalardan eta verilmeyenler bakımlara konu edilmesi uygun görüldü. Aynı Şeflikte kalan Cem Uzan’ın çiftliğinde incelemeler yapan Bölge Müdürümüz buradan Katırözü Orman Deposu’nda depo kapasitesinin artırılmasına yönünde düzenlemeler yapılması istendi.

Tamir-bakım

Öğleden sonraki arazi programında Beypınarı İşletme Şefliği’nde 205 nolu bölmede, 2019 yılında dikimi yapılan 21.0 ha.’lık,  Çz suni tensil bölmesinde incelemeler yapıldı. Aynı bölmede içindeki 12,7 hektarlık saha ve etrafındaki bölmelerin idare sürelerini tamamladığı, meyil ve bonitet değerlendirilmesine göre kızılçam endüstriyel ağaçlandırmasına uygun olduğuna karar verildi.  Taraklı ve Kayaboğazı Şefliklerini ziyaret eden Bölge Müdürü Polat, idare binasında ve lojmanlarında tespitler yaparak lojmanlara tamir-bakım yapılmasını talimatlandı. 

27 Mart 2020 , Cuma Bu haber toplam 611 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU