Günün Tarihi:6 Haziran 2020

‘Bir kitap bir kişi’


‘Virüs engel değil, hayatı erteleme!’ sloganı ile eğitimlerini sosyal medya üzerinden canlı yayınlamaya başlayan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Sakarya Şubesi, eğitimci Ömer Bektaş’ı ağırladı.

Birbirimizi anlayalım

Sosyal medya üzerinden canlı yayınlanan Kitapsız Kütüphane programında dinleyicilere seslenen Ömer Bektaş, “Kitapsız Kütüphane mi olur? diye bir soru akla gelebilir. İlk duyduğumda bende çok şaşırdım lakin muhtevayı anlayınca aklıma yattı. İroniler çağında yaşıyoruz. Kelimelerini kaybetmiş bir dünyada anlam arayışı içerisinde olmak çok daha zor. Birbirimizle konuşuyoruz lakin birbirimizi anlamıyoruz. Gözleri kapalı bir kişinin fili tarif etmesi gibi herkes terekesinde olanla idare ediyor. Oysa birbirimizi dinlemeye ve anlamaya ne çok ihtiyacımız var” dedi.  Kitapsız Kütüphanede her hafta bir kitap tanıtılacak. Tanıtılan kitap çerçevesinde bir kişi ve bir kavramı mütalaa edilecek. Kaybedilenler bir az olsun hatırlanıp, kültür dünyamızda yer alan hazineleri aktaracaklar.

Tanıtılıyor

Bu hafta Roger Garaudy ile başladı. 17 Temmuz 1913 tarihinde Marsilya'da doğdu. Sorbonne Üniversitesi'nde edebiyat alanında tahsil gördü. 1940 yılında tutuklanarak Cezayir'de bir esir kampına gönderildi. Burada ayaklanmaya elebaşılık yaptığı gerekçesiyle kurşuna dizilmek istendi. Ancak askerlerin komutanın ateş emrine sonucu üzerine hayatı kurtuldu. Bunun üzerine birliğin çavuşuna “Niçin ateş etmediniz?” sorusunu sordu. Çavuş: “Bir Müslüman savaşçı için, silahsız birine ateş etmek şerefsizliktir!” cevabını verdi. Bu olay Garaudy’in İslam'a yönelmesinde büyük bir etken oldu.

Kitabın içeriği

Asıl çöken, çökmekte olan kapitalizm/Siyonizm’dir. Şimdilik konuşulan ise, şu: NATO çökmekte. Çöküş, sanılmasın ki NATO ile sınırlı kalacaktır. Bu kriz aynı zamanda kapitalist sistemin, yani Siyonizm’in krizidir. Dünyada çökmekte olan kapitalizmdir. Dünyada, nasıl faşizm ve komünizm yıkıldıysa, şimdi de kapitalizm çöküyor. Günümüzde bu sistem, uzatmaları oynuyor. Bunu sistemin ağababaları da çok iyi görmekte ve bilmekteler. Ama onlar da çaresizlik içindeler. Mevcut sistemin ömrünü uzatmaya uğraşıyorlar. Bu sistem, her kriz döneminde sorgulanmaktadır. Ancak, dünyaya alternatif bir model sunulamadığı için bu sömürü sistemi aynen devam etmektedir.

Çöküşün Öncüsü

Bu hafta dinleyicilere Garaudy’nin kaleme aldığı Çöküşün Öncüsü ABD kitabını tanıtıldı. Çöküşün Öncüsü ABD, yoksul durumdaki ülke insanlarının uyanması, sömürülmekten kurtulması ve kendi haklarına sahip çıkması için yazar tarafından yapılan bir uyarıdır. Günümüz dünyasında olup biten kahredici ve içler acısı gerçekleri bütün çıplaklığıyla haykıran bir çığlıktır. ABD ve onun uşakları, güçsüz ülkeleri nasıl ve hangi yollarla sömürüyorlar? Sömürmek için hangi plânları yapıyor ve ne gibi gizli tuzaklar kuruyorlar? Milletlerin kendilerine gelip güçlenmelerini nasıl engelliyor ve önlüyorlar? Bu ve benzeri hayatî sorulara en çarpıcı cevaplar kesin delilleriyle ve apaçık belgeleriyle Çöküşün Öncüsü ABD'de gözler önüne seriliyor. 

Güçlü insanlar

Zor zamanların güçlü insanlar yetiştirdiğini ifade eden Bektaş,  “Biz ecdadımızdan şartlara teslim olmayı değil, şartları teslim almayı öğrendik. Bu zor süreçte evlerimizden çıkamıyorsak Kitapsız Kütüphane gibi alternatif programlar üretmeli, eğitimlerimize evlerimizden devam etmeliyiz” dedi.

 

28 Mart 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 548 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU