Günün Tarihi:5 Haziran 2020

Sakarya’da önlemler arttı


Vali Ahmet Hamdi Nayir’in başkanlığında olağanüstü toplanan Sakarya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı.

Sosyal hareketlilik 

Toplantıda konuşan Vali Nayir, “Fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısı tüm Dünya'da hızlı şekilde yükselen koronavirüs (kovid-19) salgınının, toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati derecede öneme haizdir” dedi.

İşte alınan kararlar

Vali Nayir, “Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda başta ilgili Bakanlıklar olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları tarafından birçok tedbir kararı alınmış ve uygulanmıştır. Gelinen noktada koronavirüs salgınının yayılım hızı göz önüne alındığında; ülke geneli için bugüne kadar alınan tedbirlere ilave olarak yeni tedbirlerin alınması, ek tedbirlerin planlanması/uygulanması gerektiği değerlendirilmiştir.

Bu amaçla;

1- İlimiz sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 03 Nisan Cuma günü saat 24.00'den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak durdurulacaktır.

2- İlimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca ilimizde kalmaları esas olacaktır.

3- İlimizde aşağıda belirtilen durumlarda giriş/çıkışlara izin verilecektir.

a-) Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir. Belirtilen amaçlarla ilimize giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar ilimizden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecektir. Bu şekilde giriş/çıkışı sınırlandırılan ilimize giren ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadırlar.

b-) Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların ilimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecektir. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları ilimiz sınırları içinde zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır.

c-) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile ilimize giriş/çıkış yapabileceklerdir.

d-) Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda ilimize giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir.

e-) Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş çıkış yapabileceklerdir.

4- Sakarya ili genelinde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmaları 03.04.2020 tarihi saat 24.00'den itibaren geçici olarak yasaklanmıştır.

5- İlimiz genelinde pazar yeri, market vb. işyerleri ile toplu olarak çalışılan işyerlerine vatandaşlarımız ve çalışanlar maske ile gireceklerdir. Market girişlerinde el dezenfektanı bulundurulması zorunludur. Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar için de geçerli olacaktır. Uygulamanın takibinden belirtilen işyerlerinde işyeri sahibi; pazar yerinde ise belediyeler sorumlu olup gerektiğinde girişlerde vatandaşlara maske sağlayacaklardır.

6- İlimiz genelinde meydanlarda sokak ve caddelerde; vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek, yan yana yürüyen vatandaşlarımızın ise yine sosyal mesafeyi gözeterek yürümelerine dikkat çekilecektir.

7- Marketler ve her türlü satış yerleri tarafından, insan hareketliliği ve kalabalığına yol açarak sosyal mesafe tedbirini bozan her türlü ucuzluk/ satış kampanyası vb. adı altındaki faaliyetler yasaklanmıştır.

8- Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında bulunan yurt dışı temaslıların izolasyon süresi bitince söz konusu yurtlar başka amaçla kullanılmayıp, sağlık müdürlüğüne tahsis edilecektir.

9- Kamu personellerinden idari izinli olanların (Engelli, Gebe, Kronik rahatsızlığı vb. nedenlerle) izin dönemlerinde bulaş riskini engellemek ve kendi sağlıklarını korumak adına ikametgah dışına çıkmayacaktır. Aykırı davrananlar hakkında gerekli idari ve diğer yaptırımlar uygulanacaktır.

10- Toplu ulaşım araçlarında (özel halk otobüsleri ve dahil) izolasyon amacıyla taşıma kapasitesi düşürüldüğünden ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için ilgili kurumlar tarafından ek sefer ya da ulaşım aracı tahsis edilecektir. Toplu taşım araçlarına binen tüm vatandaşlar maske takacaktır. Özel Halk Otobüslerinin bu dönemde seferden çekilmelerine izin verilmeyecektir.

11- İlimizde bulunan devre mülk usulü ile çalışan kaplıca ve termal tesis gibi işletmelerde hak sahiplerinin dışında başka kişilere kiralama usulü konaklama imkanı verilmeyecek, bu tesislerde konaklayanlar için maske takma ve sosyal izolasyon kurallarına uyulacaktır.

12- Sağlık tesislerine başvuran tüm vatandaşlarımız maske takmak zorundadır. Maske temini ve dağıtımı konusunda Büyükşehir Belediyesi destek verecektir.

13- Dışarıdan yemek temini yasak olan özellikle askeri kışlalara paket servisi yapılması ve kışla civarında açıkta gıda satışı yasaktır.

14- OSGB firmalarında ve işletmelerdeki iş yeri hekimleri, aktif olarak görev yapmayan, süreçten dolayı boşta bulunan sağlık personelleri başta gönüllülük esasına göre Sağlık Müdürlüğü emrine görevlendirilebilecektir.

15- Yukarıda belirtilen tedbirlere ve alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak olup, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır.

Diğer yandan;

16- 01.04.2020 tarih ve 14 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 8. Maddesindeki “TYP kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurumlarda çalışan temizlik personelleri 01.04.2020 tarihinden itibaren, il genelindeki tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının temizliği çalışmak üzere Sağlık Müdürlüğü emrine görevlendirilebilecektir.” ifadesine aynı tarihten geçerli olmak üzere "güvenlik personelleri" de eklenmiştir.  1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir” açıklamasını yaptı.

18-20 yaş aralığı

Yine aynı toplantıda alınan ek kararlarda, “ Bu amaçla alınan 03.04.2020 tarih 16 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurul kararı ile ilan edilen 01.01.2020 tarihi sonrasında doğanların sokağa çıkmalarını geçici olarak yasaklayan düzenlemenin kapsamı konusunda uygulamada bazı tereddütler yaşandığı görülmektedir. Bu tereddütlerin giderilmesi ve uygulama birliğinin tesis edilmesi amacıyla aşağıda belirtilenlerin kapsam dışı tutulmaları gerektiği değerlendirilmiştir.

Buna göre doğum tarihi 01.01.2000-01.01.2002 tarihleri arasında (18-20 yaş aralığında) olmakla beraber;

1- Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel veya işçi statüsünde görevli olanlar,

2- Özel sektörde düzenli bir işe sahip olan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu belgeleyenler,

3- Tarımsal üretimin sürekliliği açısından önemli bir fonksiyona sahip olan ve iller arasındaki planlama, seyahat ve konaklama koşulları 03.04.2020 tarih ve 6202 İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri,

03.04.2020 tarih ve 16 sayılı 11 Hıfzıssıhha Kurul kararı ile getirilen sokağa çıkış yasağından muaf tutulacaktır.

Bu istisnalar 01.01.2002 tarihinden sonra doğanlara (18 yaşından küçüklere) uygulanmayacaktır. Sokağa çıkış yasağından muaf tutulanlar istisna kapsamında olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurmak ve denetimler sırasında bu belgeleri ibraz etmek zorundadırlar. 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

 

6 Nisan 2020 , Pazartesi Bu haber toplam 473 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU