Yanı Başımızdaki Alfa’lar yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Yanı Başımızdaki Alfa’lar27 Aralık 2019, Cuma

Onlar tek bir duyu organına hitap eden uygulamalardan çok çabuk sıkılırlar. Ekranlara bağlanma oranları insanlara bağlanma oranlarından çok daha fazladır. Bilgiye anında ulaşmaya alıştıklarından, istedikleri bilgiyi hemen elde edemezler ise konudan uzaklaşırlar. Selefine göre çok daha dikkatlidirler.Tekrarlardan çok hoşlanırlar, örneğin çok sevdikleri bir videoyu defalarca izleyebilirler.Her biri kendisinin bir numara ve bir tane olduklarını düşünürler.İletişim kurarken yazmaktan daha çok görsel ifadeler (emoji) ve ses kayıtları ile iletişim kurmayı tercih ederler.

Onlar şimdilik sadece evlerimizde yanı başımızdalar, okula ancak başladılar, henüz mahallemizdeki çocuk parklarında, marketlerde anne babalarının yanlarındalar. Onlar evimizde, çalıştığımız okulda, yürüdüğümüz yolların kenarındaki parklarda, gittiğimiz marketlerde… Onlar her yerde… Peki ya biz, biz onlara hazır mıyız?

X ve Y kuşağını öğrenip, Z kuşağını ancak tanımaya başlamışken hayatımıza çok hızlı, çok farklı ve benzersiz bir kuşak daha giriyor. Üyelerinin özelliklerini günden güne fark etmeye başladığımız bu kuşak Anne babaların sürekli olarak araştırma yapmak ve yeni uygulamalara danışmak zorunda olduğu ve adını TEDx sözcüsü Mark McCrindle’den alan Alfa kuşağıdır.

Hepimizin çevremizde de net olarak gözlemleyebildiğimiz gibi bu kuşak ekran sayesinde sakinleşiyor, eğitimini alıyor ve eğleniyor. Alfa kuşağı çocuklarının büyük bir çoğunluğu daha konuşma yeteneğini kazanamadan ekran kullanma becerisini kazanabiliyor. Ekranlara bağlanma oranları insanlara bağlanma oranlarından çok daha fazladır. Alfa Kuşağı bilgiye anında ulaşmaya alıştıklarından, istedikleri bilgiyi hemen elde edemezler ise konudan uzaklaşırlar.

Birçok güncel bilimsel araştırmaya konu olmuş Alfa kuşağı bir önceki kuşak olan Z kuşağına göre çok daha dikkatli oldukları tespit edilmiş.Alfa kuşağı için dünyanın fiziksel sınırları bulunmamaktadır kanımca, çünkü onlar için teknoloji sınırsızdır.Böylece istedikleri tüm bilgi ve verilere her zaman ulaşma imkanına sahip olacaklar. Bu kuşak tüm teknolojik gelişmeleri hayatlarında kullanabilecek, gelişmeleri özümseyebilecektir. Teknolojik ürünler, telefon ve sanal gerçeklik hayatlarının doğal bir parçası konumunda olacaktır.Alfa kuşağı her şeye ulaşabilme imkanına sahip olacaklarından en girişimci kuşak olacaktır.