Günün Tarihi:23 Kasım 2020

Karasu'da Meslek Lisesi Kimya Atölyesi kuruyor


Koronavirüs salgınının ortaya çıkmasının ardından Türkiye'de ilk sıvı yüzey dezenfektanı üreten meslek liselerinden olan Karasu Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üretim alanını genişleterek şimdi de kimya üretim atölyesi kuruyor.

60 ton dezenfektan

15 gün sonra açılışı yapılacak olan standartlara uygun kimya üretim atölyesinde 22 çeşit temizlik ve dezenfektan malzemeleri üretilecek. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, mesleki eğitimin farkındalığını arttırmak amacıyla yürüttükleri bu çalışmada Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin bugüne kadar 60 ton sıvı yüzey dezenfektanı ürettiğini söyledi.

 

22 çeşit malzeme

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş'un destekleri ve öncülüğünde, Türkiye'nin birçok yerine dezenfektan gönderdiklerini ifade eden Turhan, yeni yapılacak kimya üretim atölyesinde dezenfektan başta olmak üzere sıvı sabun, konsantre çam suyu, kolonya, yüzey temizleyici, yumuşatıcı, bulaşık deterjanı, el dezenfektanı, şampuan, parfüm gibi 22 çeşit temizlik malzemesi üreteceklerini belirtti.

 

Üretime geçilecek

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan salgın sonrasında dezenfektan üretiminin ilk yapıldığı Karasu Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde tüm temizlik ürünlerinde seri üretime geçilecek olmasının sevindiricidir. Bu çalışmalarda emeği bulunan Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan öncülüğünde tüm okul yöneticilerine, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize ülkemize yaptıkları katkı nedeniyle teşekkür ediyorum” dedi.

 

Yurt dışından talep

Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor şartlar altında temizlik malzemesi üretimi konusunda yaptığı başarılı çalışmalarla büyük takdir toplayan meslek lisesinin ürettiği ürünlere Türkiye'nin yanı sıra Almanya ve Makedonya'dan da talep geldiği öğrenildi. 

14 Nisan 2020 , Salı Bu haber toplam 3936 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU