Günün Tarihi:28 Eylül 2020

‘Korona affı değil cani affıdır’


İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, infaz düzenlemesine yönelik kanun teklifine ilişkin, “Bunun adı korona affı değil. Bu affın adı, olsa olsa torbacı affı ya da cani affı olur” dedi.

Yorgun

Milletvekili Dikbayır, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, yeni tip koronavirüsle mücadeleyi anımsatarak, "Türkiye, böylesine büyük bir mücadele içindeyken iktidar ve ortağı, kimlere ne söz verdiyse yüce Meclis'i örtülü af meselesiyle meşgul ediyor. Tüm dünyayla birlikte, ülkemizin de amansız bir mücadele yürüttüğü koronavirüs salgını dolayısıyla tedavi gören vatandaşlarıma şifa dileklerimle başlamak istiyorum. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Şunu biliyoruz ki bu günler geçecek. Geçecek ama ardında yorgun bir millet bırakacak. Acıdan yorgun. Endişeden yorgun. Hayat şartlarından yorgun. İşte yorgun, aşta yorgun.”

İnfaz yasası

Ümit Dikbayır, “ Belki de en önemlisi, ülkeyi yönetenlerin ve ortaklarının yalanlarından yorgun bir millet bırakacak. Ama müsterih olun, bunu da atlatacağız. Aziz vatandaşlarımız, Türkiye böylesine büyük bir mücadele içindeyken, iktidar ve ortağı, kimlere ne söz verdiyse, yüce meclisi örtülü af meselesiyle meşgul ediyor. Yangından mal kaçırır gibi salgın hastalığı bahane ederek tam da bu zamanda meclis genel kurulu bu konuya odaklandı. Salgın gerekçesiyle, sağlık gerekçesiyle yeniden masaya sürülen infaz yasasıyla ilgili olarak, İYİ Parti’nin görüşleri kamuoyunun malumudur.”

Şiddetle karşıyız

Dikbayır, “En başından beri altını çizdiğimiz gibi biz, kadına şiddet uygulayanların, çocuk istismarcılarının, uyuşturucu baronlarının, Devletimize baş kaldıran gençliğinin baharında ki evlatlarımıza mermi atan alçak teröristlerin, Cumhuriyete ve Mustafa Kemal Atatürk’e dil uzatanların affına kesin ve net bir dille ve şiddetle karşıyız.  Başından bu yana bu fikrimizi açıkça ilan ettik, hala da kapı gibi arkasındayız. Ancak, bir dediği bir dediğini tutmayan fikri fakirler, kırmızı çizgilerimizden rahatsız olmuş olacaklar ki, damarları şişinceye ve yüzleri kızarıncaya kadar yalan söylemeye devam ediyorlar. Bakın, fikrini bu kadar açıkça ifade eden bir siyasi partiyi, terör örgütleriyle ve olmayan ittifaklarla yan yanaymış gibi göstermeye kalkmak, söyleyecek sözleri olmadığının en net ispatıdır” dedi.

Yalandır

Milletvekili Dİkbayır, “Bir defa tasarının adını korona affı koydular. Bu büyük bir yalandır. Bu tasarı küçük ortak tarafından 1.5 yıl önce masaya getirilmişti. O zamanlar Korona mı vardı? Böylesi bir melaneti bile, siyasi kurnazlığa malzeme edecek kadar basit davranıyorlar. Hatırlayın, küçük ortak af tasarısını gündeme getirdiğinde, 23 Eylül 2018 günü sayın Cumhurbaşkanı ne dedi: "Bu konudaki temel ilkemiz şudur; eğer bir suç devlete karşı işleniyorsa, devletin bunu af yetkisi olabilir. Fakat şahıslara karşı işleniyorsa, bunun af yetkisi devlette değildir. Bunu affedebilecek merci, o şahısların, mazlum, mağdur insanların ta kendisidir" Aynen böyle dedi. Ne olduysa oldu, Korona da bahane oldu, 1.5 yıl önceki af sevdası yeniden peydah oldu.”

Eksiklikler var

Ümit Dikbayır, “Evet, bir kere daha net ve altını çizerek söylüyoruz. İnfaz Yasası’nda bazı eksikler var. Düzeltilmeli. Ancak bunu, torbacının, canilerin, ahlaksızların da faydalanabileceği bir hale dönüştürmek, o torbacıya ortaklık, o caniye yataklık ve o ahlaksızlığa ortaklık olur. Az önce de ifade ettim. Çıkan Korona Affı diyor. Bunun adı Korona Affı falan değil.  İlk ortaya çıktığında korona mı vardı da bu adı kullanıp, algı operasyonu yapıyorsunuz. Bu affın adı açık ve net, torbacı ve cani affı. Önce şunu şuraya bırakayım, Meral Akşener’in milliyetçiliğinin, vatan sevgisinin zekatı bile size bir ömür yeter. Sonra da hatırlatayım ki Genel Başkanımızı ve partimizi anmadan önce, ağzınızı-yüzünüzü, varsa vicdanınızı ve yüreğinizi de iyice dezenfekte etmeniz lazım.”

Yolunu göstereyim

Dikbayır, “Ama dezenfektan bulamazsanız da, ben size yolunu göstereyim. Açılım ortaklarınızdan Barzaniler var ya, muhtemel ki onlarda mevcut. Bunu neden söyledim biliyor musunuz? Bakın, Türkiye, Kızılay aracılığıyla Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetime, maske ve gıda kolilerinden oluşan yardım malzemesi gönderdi. Sonra ne oldu biliyor musunuz? PKK’nın lider kadrosundan bir terörist, ajanslara demeç vererek, Barzani yönetimine, tıbbi malzeme yardımları için teşekkür etti. Yani bizim yardımların bir bölümü Kandil’e gitmiş. Sağlık ordumuzun neferleri maske bulamazken, dolaylı olarak PKK’lılara maske mi gönderiyorsunuz? Bunu hiç mi hesap edemiyorsunuz?”

 

15 Nisan 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 477 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU