Günün Tarihi:6 Haziran 2020

Yem fiyatlarına büyük tepki


Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, HAYKOOP Başkanı Recep Pulat ve AZO Başkanı Ercan Ateş dün yaptıkları açıklamalarla son günlere artan yem fiyatlarını eleştirerek, devletin yem firmalarını denetlemesini istediler.

100 liraya yükseldi

2020 yılının ilk aylarında süt yem fiyatlarının makul bir durumda olduğunu ifade eden HAYKOOP Başkanı Recep Pulat Covid-19 virüsü sonrasında bir ayda yem fiyatlarının haftalık hatta günlük yapılan zamlarla arttığını dile getirdi. Çuvalı 70 lira olan besi yeminin 100 liraya yükseldiğini ifade eden Pulat, “ Süt fiyatlarının altı aylık belirlendiği bir ortamda yem fiyatının sürekli artış göstermesi üreticiyi mağdur etmeye başladı” dedi.

 

Petrol fiyatı düştü

Et ve süt üretimi yapan çiftçilerin yem almakta zorluk çekmeye başladığını söyleyen Pulat, “ Yem firmaları mazeret olarak hammadde fiyatlarının ileri sürüyorlar ancak petrol fiyatlarının aşağı düşmesi onlar için bir avantajken sürekli hammadde diyerek zam yapmaya devam ediyorlar. Tüm bu olanları bakanla iletmemize rağmen yem sanayisi bu şikayetleri ciddiye almayarak fiyat artışına devam etmekte. Bu fiyat artışları nereye kadar gideceğini de tahmin edemiyoruz” diye konuştu.

 

Maliyetler düşürülmeli

Çiftçilerin girdi maliyetlerinin sürekli arttığını ve bunun önüne geçilemediğini ifade eden Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş ise, “Fiyatların bu şekilde yükselmesine rağmen et ve süt fiyatlarında bir artış olmuyor. Buda üretimin sürdürülebilirliğini ortadan kaldırmıştır. Biz üreticiler olarak ete yada süte zam yapılmasını istemiyoruz üretim maliyetlerimizin düşürülmesini istiyoruz. Hem üretici hem de tüketici için yem ve gübre gibi çiftçinin temel ihtiyaçlarında fahiş fiyat artışlarının önüne geçilmelidir” dedi.

 

Üretim sürdürülemez

Gelinen noktada üretimin imkansız hale geldiğini de sözlerine ekleyen Ateş, “ Ülkemizin Covid-19 salgınını yaşadığı bugünlerde ekonomimizin tek kurtuluşu tarımsal üretim olarak görülüyor ancak üreticimiz bu şartlarda üretim yapamıyor. Bu maliyetlerle üretim imkansız. İnsanlar hayvancılıktan kaçmaya başladı. Devletimizin bir an evvel bu konuya el atması gerekiyor. Nasıl market vb. yerler fahiş fiyatlara ürün sattığı için denetleniyorsa yem şirketlerinin de denetlenmesi gerekiyor. Çiftçilerimizin bu durumda tek umudu devletimizin hayata geçireceği yaptırımlardır” şeklinde konuştu.

 

‘Artışa karşı önlem alınmalı’

 

TOBB Ticaret Borsaları Konsey Toplantısına katılan STB BaşkanıAdem SarıTarım Bakanı Ekrem Pakdemirli’ye tarımsal desteklemelerin arttırılması ve yem fiyatlarındaki artışa karşı önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

 

Karamsarlık hakim

Ticaret Borsaları Konsey Başkan Yardımcısı Adem Sarı yaptığı açıklamada, “Coronavirüssalgını ile Cumhurbaşkanımız himayesinde topyekûn bir mücadele başlatılmıştır. Tarım ve hayvancılık sektörü toplumumuzu doyuran, gıdanın hammaddesinin üretildiği bir sektördür. Bu sebeple sektörümüzün şu an virüs salgını ile etkilendiği en önemli alan yem üretimi olmuştur. Son iki hafta içinde yem fiyatlarına art arda gelen zamlar yüzünden sektörde özellikle ileriye dönük karamsarlık hâkim olmuştur” dedi.

 

Bir ayda 3 zam

Sarı, “Yem fiyatlarına 1 ayda 3 defa zam geldi Bu yapılan zamlar üreticileri zorlamakta. Üretici zor şartlarda üretim yapmakta, yem zamları ile birlikte şartlar daha da zor hale gelmektedir. Yem sanayicilerimiz ile yaptığımız görüşmelerde yem fiyatlarının artmasında en önemli nedenin döviz kurundaki yükselme olarak dile getirmektedir.Yem hammaddesinin yaklaşık yüzde 50’lik bölümü yurt dışından ithal edilmekte ve artan döviz fiyatları nedeniyle hammadde fiyatları artmakta bu maliyetleri de yem fiyatlarına yansıtmak durumunda kalıyorlar” dedi.

 

Yanımızda olmalılar

Sarı, “Fakat dünyada ve ülkemizde petrol fiyatları düşmekte ve bu durumda nakliye maliyetleri azaldı. Bunun yem fiyatlarına yansıması üretime ve üreticimize katkı verecektir. Bu zor zamanda yem sanayicilerinin üreticimizin yanında olmasını bekliyoruz. Başta ABD olmak üzere mısırdan akaryakıt üreten ülkeler petrol fiyatlarının düşmesiyle bu üretimi durdurdu. Böylece yem hammaddesi olarak kullanılan mısır küspesi üretimi aşırı düştü. Yem üretiminde kullanılan ve ithal edilen ürünlerden ATK maddesinin ithalat kanallarında tıkanma oldu. Ukrayna’da virüs tespit edilen fabrikaların karantina nedeniyle kapanması, limanların karantinaya alınması gibi sebeplerin yanı sıra birde döviz fiyatlarındaki belirsizlik bu hammaddelerin ithalatını zorlaştırıyor. Bu şartlarda yem fabrikalarının kısa bir süre sonra standart yem üretimi yapamayacağı aşikârdır. Bu defa hayvancılık sektörü ciddi bir kriz ile baş başa kalacaktır” dedi.

 

Temin edilmeli

Çözüm önerisinde de bulunan Sarı, “Ülkemizde bir üründe sıkıntı olduğunda örneğin et açığında ESK devreye girip gemilerle nasıl hayvan veya et getiriyorsa, TMO nasıl arpa buğday getiriyorsa işte bugünde TMO soya, ATK ve DDCS gibi protein kaynaklarının ithalatını bizzat yapıp yem üreten firmalara temin etmelidir. Bunu bir kamusal görev olarak yapmalıdır ve virüsle mücadele kapsamında değerlendirilmelidir” dedi.

 

 

22 Nisan 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 10877 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU