Günün Tarihi:6 Mart 2021

‘Maskeler belirlenen fiyata satılmalı’


Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, maske satışının yasaklanması yerine, devletin belirleyeceği bir fiyattan, market ve eczanelerde satılması teklifinde bulundu.

Sorun yaşanıyor

Sakarya İl Başkanı Serbes, yaptığı açıklamada maske sorununun giderek büyüdüğünü, maskeye ulaşmanın zorlaştığını belirterek “Maske satışını yasaklamak yerine, örneğin market ve eczanelerde 1 TL’nin üzerinde satılamayacağı yönünde bir düzenleme yapılırsa bu önemli sorunda ortadan kalkar. Maskeyi devletin tek elden dağıtması bazı sorunlara sebep oluyor.  Bu yüzden maskelerin zamanında vatandaşlara ulaştırılmasında aksaklıklar yaşanıyor.  Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşların cep telefonuna kısa mesaj yoluyla bir kod verilerek eczanelerden 5 adet maske alabileceği belirtiliyor. Ancak herkese yetecek maske, eczanelerde bulunmuyor. Vatandaşlar eczane eczane gezip maske aramak zorunda kalıyor. ‘Evde kalın’ çağrısına rağmen, bu kişiyi sokakta riske atıyor.”

Eczaneler satsın

Devletin ücretsiz maske dağıtımına devam edebileceğini, ancak isteyen vatandaşlarında yine devletin belirlediği uygun bir fiyattan medikal, eczane ve marketlerden maskesini alabilmesi gerektiğinin altını çizen Serbes, “Devlet fahiş fiyatın önüne geçmek için maske satışında bir üst sınır koyabilir. Örneğin derki; 1 TL’nin üzerinde maske satışı yapılmaz. Yani devletin belirlediği bir fiyattan eczane ve market gibi yerlerde maske satışı yapılabilmeli. İsteyen vatandaş beklemeden maskeye ulaşabilmeli. Maskeye kolay ulaşım sağlanırsa, toplum sağlığı da riske atılmamış olur” önerilerinde bulundu.

Mağduriyet var

Maskesi zamanında gelmeyen vatandaşların mağdur olduğunu ifade eden Serbes, “Toplu taşıma araçlarında, pazar yerlerinde ve marketlerde maske takma zorunluluğu var. Ancak her zaman buralarda ücretsiz maske verilmiyor. Maske sırası gelmeyen ve maske alamayan vatandaşlarda marketlere girip alış-veriş yapamıyor, toplu taşıma araçlarından yararlanamıyor. Bu şekilde ihtiyaçlarına karşılamakta zorlanıyorlar. Ayrıca maskesiz sokağa çıkmak zorunda kalmaları ise bu hassas dönemde toplum sağlığı açısından risk oluşturuyor. Ayrıca sık sık maske kullanmak zorunda kalanlara ise devletin zamanında ulaştırabilse dahi her hafta verdiği 5 adet maske yetmiyor. Basit düzenlemeler ile çabucak çözülebilecek maske sıkıntısının bu kadar plansızca ve yavaş dağıtılıyor olması insanlarımızı hasta edecek diye endişe duyuyoruz” dedi.

 

23 Nisan 2020 , Perşembe Bu haber toplam 571 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU