Günün Tarihi:21 Nisan 2021

‘En iyi seçeneklerden biri plazma tedavisi!’


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yönelik tedaviler içerisinde en iyi seçeneklerden birinin plazma tedavisi olduğunu, antikor verilen hastada enfeksiyonun bir anda gerileyebildiğini bildirdi.

Canlı yayında anlattı

SAÜ'den yapılan açıklamaya göre, SAÜ İletişim Koordinatörlüğünce hazırlanan "Prof. Dr. Hatem Akbulut ile Sağlık ve Teknoloji Söyleşileri" konulu online canlı yayınına katılan Prof. Dr. Karabay, koronavirüsle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

‘Temas yoluyla’

Kovid-19'un diğer salgınların dışında çok kolay bulaşıp akciğerlerde zatürreye neden olduğu için ağır seyredebildiğini aktaran Karabay, "Öksürük ve hapşırık sonucu ortaya çıkabilen damlacıklarla 1 metre öteye yayılabiliyor. Bu virüs ağır olduğu için çok kısa süre içinde yere çöküyor. Virüslü birisi masaya ya da herhangi bir zemine virüsü yaydığında virüs bu zeminlere de çökebildiğinden temas yoluyla bulaşması çok fazla." ifadelerini kullandı.

‘1 kişi 6 kişiye’

Karabay, koronavirüsten korunma yöntemlerinden bahsederek, vatandaşlara şu uyarılarda bulundu:  "Dezenfeksiyon konusunda elinizi yıkama imkanı bulamazsanız her yerde ulaşabileceğimiz kolonya var. Virüslü bir zemine temas ettiğinizi düşünüyorsanız elinizi ağzınıza ve yüzünüze götürmeden önce hemen dezenfekte edin. Başlangıçta 1 kişi 6 kişiyi enfekte edebiliyordu. Şu anda ise 1 kişinin 2 kişiyi enfekte etmesi seviyesine düştü. Yapabileceğimiz şey ise kalabalığa girmemek. Bu çok kurtarıcı ve önemli bir konu. Ramazan ayı içerisinde kalabalık ortamlara ara vermemiz gerekiyor."

‘Sosyal mesafeye’

Ramazan ayı içerisinde kalabalık ortamlara ara vermek gerektiğine dikkat çeken Karabay, “Türkler olarak Ramazan ayınca sohbet ile yemek yemeyi çok seviyoruz. Burada aman ha diyoruz. Lütfen yemek yerken sadece yemeğinizi yiyin ve aranızdaki 1 metreyi koruyun. Kliniğimizden örnek veriyorum, 1 metreyi koruduğumuz hiçbir grupta arkadaşlarımız enfekte olmadı” diye konuştu. Korunma konusunda sosyal mesafeye de dikkat Çeken Karabay, “En sevdiğimizden koronavirüs alabiliriz. 1 metrelik sosyal mesafeyi yakınlarımızla da korumamız gerekiyor. Bir genç bir yaşlıdan alırsa sorun yok, ancak bir yaşlı en sevdiği torunundan bu virüsü alırsa büyük sorun. Sevgimizi bu zamanlarda onlara sarılmayarak göstermeliyiz” dedi.

Sağlığa yıldızlı pekiyi

Türkiye'deki sağlık sisteminin çok iyi seviyede olduğunu vurgulayan Karabay, "Bütün dünyanın sağlık sistemi, ABD, Fransa, İngiltere gibi ülkeler aynı sorularla sınava girdi. Şükürler olsun Türkiye'nin sağlık sistemi yıldızlı pekiyi aldıysa bazı ülkeler sınıfta kaldı." değerlendirmesinde bulundu.  Prof. Dr. Karabay, Kovid-19'un ispatlanmış ve kanıtlanmış bir tedavisi olmadığına işaret ederek, klinik araştırmalardan sentezlenen verilerden yararlanarak en iyi sonucu alan ilaçları hastalar için kullandıklarını belirtti.

Ateş, öksürük, ağrı

Hastalarda en çok hangi bulguların öne çıktığını da açıklayan Oğuz Karabay, “Çin’den gelen serilerde yüzde 90’lara yakın ateş söylendi. Boğaz ağrısı, öksürük, sırt ve bel ağrısı şeklinde şiddetli kas ağrısı vardı. Daha sonra Avrupa’daki serilerde tat ve koku alma bozukluğu gibi iki bulgu çok dikkat çekmeye başladı. Türkiye’deki serilerde hastalar 60 yaş ve üzerindeyse ve bağışıklığı baskılayan bir ilaç almıyorlarsa, ateş, öksürük ve boğaz ağrısını çok görüyoruz. Bazı hastalarımızda nefes darlığı yakınmaları oldu. Genç hastalarda ateş ve kırgınlığı da pek görmeyebiliyoruz. Sadece baş ağrısı, boğazda karıncalanma hissi, tat ve koku alma kaybı sorunları ile gelen genç hastalarımız var” ifadelerini kullandı.

Yüzde 100 yok diyemeyiz

Koronavirüs tedavisi konusunda da Covid-19’un ispatlanmış ve kanıtlanmış bir tedavisi olmadığını söyleyen Karabay, gündemde olan plazma tedavisi hakkında da şunları söyledi: “Biz yapılan klinik araştırmalardan sentezlenen verilerden yararlanarak en iyi sonucu veren ilaçları hastalara veriyoruz. Ancak verdiğimiz tedaviler bu virüsü yüzde 100 yok ediyor diyemeyiz. Örneğin sıtma ilacını bir antibiyotikle beraber vermeye başladık. Çin’de bu ilaç mükemmel deniyordu, ancak Avrupa ile birlikte bu ilacı vermeye başladığımızda hastalarda kalbe bağlı çeşitli yan etkiler görülmeye başlandı. Bu yüzden bu konuda oldukça özen gösteriyoruz. Bir ilaçla sonuç alamazsak başka bir ilaca geçiyoruz. Hiç sonuç alamazsak şimdilerde plazma tedavisine geçiyoruz. Ancak bu hastalarımızın büyük çoğunluğu altta yatan başka bir hastalığı olan kişiler.”

Plazma en iyi seçenek

Karabay, “Plazma tedavisi için şunu söyleyebilirim. Hastalığı geçirdiğimizde kanımız antikor üretir. Böylece artık virüs için o vücut bitmiştir, tekrar hasta yapamaz. Ortalama 7’nci günden itibaren antikor üretmeye başlarız. 21’inci günde ise tüm antikorlar kanda şekillenmiş olur. Herkesin antikor yapma kabiliyetleri farklıdır. 20 yaşındaki ile 55 yaşındaki bir insanın antikor üretimi ve bu antikorların kaliteleri de aynı değil. Genç bir insandan kanın şekilsiz olan sıvısını yani plazmasını aldığınızda oraya antikorlar da geçiyor. Bu antikorları alıyorsunuz, hastalığı yeni ancak ağır geçiren kişiye veriyorsunuz, o insan bir anda rahatlamaya başlıyor. Şu anda tedaviler içerisinde en iyi seçeneklerden bir tanesi plazma tedavisi. Kan grubunun uyuşması gerekiyor. En çok plazmayı erkeklerden alabiliyoruz. Kadınların hamilelik ile vücutlarında farklı maddeler bulunduğundan bu grubun plazmasını kullanamıyoruz. Hiç hamile kalmamış kadınlardan ancak plazma alabiliyoruz” dedi.

‘Sakarya’da 6 gündür salgın azaldı’

Salgının Sakarya’da, Türkiye’de ve dünyada seyri hakkında da konuşan Karabay, salgının virüs özelinde doğru bilinen birçok bilgiyi değiştirdiğini belirterek, “Yaklaşık 6 gündür salgının azaldığını gördük. Eğer virüs yeni bir oyun oynamazsa Mayıs sonlarında bu virüsün enfeksiyon sayısının azaldığını görebileceğiz” dedi.

2.-3. dalga olabilir

Karabay; “Ancak, toplumda herkesin kanında antikor yok. Tekrar aynı aşırı kalabalık ortamları, okulları, pazarları düşünürsek, ikinci bir dalganın gelmesi ve hatta Eylül ayında üçüncü bir dalganın gelmesi hiç de zor değil. Şu an toplam pozitiflik sayımız 100 binler civarında. Ancak 80 milyonu aşkın nüfusumuzu da göz önünde bulundurmalıyız” dedi.

 

Aşı geliştirme çalışmaları ne durumda?

‘Kullanma süresi  bir, 1.5 yılı bulur’ : Türkiye aşı geliştirme projesinde bulunan Prof. Dr. Karabay, aşı takvimi konusunda da bilgi verdi. Karabay, “Aşı konusunda çok yol aldık. Ancak biz inaktif bir aşı üreteceğiz. Birkaç ay içerisinde hayvan deneylerine başlayacağız. İnsanlarda ise 4 fazı geçmemiz gerekiyor. Her şey doğru giderse hayvan deneylerinden sonra insanlara aşıyı ulaştırmamız 1-1 buçuk yılı bulur. Ülkemizde TÜBİTAK destekli projeler yürüyor. İnşallah Türkiye kaynaklı bir aşıya imza atacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

 

‘Sakarya’da yatak sayısı yeterli’

Hastanelerdeki yatak sayısı özelinde Sakarya’da genel durumun Türkiye’deki genel durumla oldukça benzer seyrettiğini söyleyen Prof. Dr. Karabay, “Şu anda yataklarımız boşaldı” dedi.

Donör oluyorlar

Karabay, salgının Sakarya’daki boyutuna yönelik verdiği bilgide, “Mart’ın sonlarında Nisan’ın ilk haftalarında vaka sayımız yükselmişti. Ama şu anda yataklarımız oldukça boşaldı. Sakarya’da iki bine yakın hastayı taburcu ettik. Bu hastalarımız evlerinde, birçoğu da plazma donörü olarak bize geliyor” dedi.

Tedaviler sürüyor

Prof. Dr. Oğuz Karabay, “Kaybettiğimiz hastalar da oldu, yoğun bakım yataklarında tedaviler sürmekte, bu hastalarımız uzun yatıyorlar ancak boş yoğun bakım yataklarımız var. Servis yatakları için ise şu anda oldukça rahatız. Servis yatakları için yatak doluluk oranlarında sorunumuz yok. Yoğun bakım yataklarımız ise bir ara yüzde 90’lara kadar dolmuştu, çok şükür şu anda onlar da azalıyor, o yüzden ikinci dalgadan bu kadar korkmuyoruz. Sakarya için tüm ilgili yetkililer ile birlikte iyi mücadele ettik. Korkum ikinci ve üçüncü ataktır. Bu nedenle sosyal mesafeyi korumalıyız. Bu olay tamamen bitmeden eski hayatımıza dönmemeliyiz. Tedbirlere uymaya devam etmeliyiz.” diye konuştu.

 

1 Mayıs 2020 , Cuma Bu haber toplam 676 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU