Günün Tarihi:29 Kasım 2020

Uzmanından karantina sırları


Genç tasarımcı ve grafik öğretmeni Gül Güneş karantina sürecinde kendi içimize dönüş yaparak kendimizi keşfetmemiz için çok doğru bir zamanda olduğumuza dikkat çekerek önerilerde bulundu.

Gül Güneş, ülke genelinde pandemi kabul edilen Korona virüs salgınında alınan tedbirler ve denetimlere değinirken, iç yolculuğa çıkma tavsiyesinde bulunarak  “Tüm dünya Korona virüsünü yenmek için büyük çaba harcıyor. Ülkemiz ise ciddi önlemler almış ülkeler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Dünyanın neredeyse tamamı eve kapanmış vaziyette. Şüphesiz ki bizler de sürecin sonucunda ne olacağını sabırla bekliyoruz. Hayat yeniden normale döndüğünde dünya yine kaldığı yerden devam edecek mi diye kendimize sıkça sorular yöneltiyoruz. Sıkılıyoruz ve bir o kadar da eski yaşantımızı özlüyoruz. Atölyesinde kafasını dinleyerek dilediği gibi boyayan ressam kadar mutlu değiliz veya odasına kapanarak sessizliğin verdiği huzurla yazan bir edebiyatçıya da yazar kadar iç huzur yaşamıyoruz evet. Ama bu bizim kendi iç yolculuğumuzu yapmamıza engel olabilecek bir analiz değil” dedi.

SANAT BİR ARAYIŞ, BİR KEŞİFTİR

Tasarımcı ve eğitmen Güneş, eğitmenlik hayatında öğrencilerine vermiş olduğu örneği, “Çoğu zaman derslerimde öğrencilerime vermiş olduğum bir örneği siz değerli okurlar ile paylaşmayı istiyorum. Sanat bir keşiftir. Sanat bir arayıştır. Toplum için veya sanat yapmış olabilmek için yapılan bir eylem değildir. Dolayısıyla bir çiçekte görebildiğiniz doku ya da bir toprağın kahverengisinde gördüğünüz tüm renkler veya birine duyduğunuz sevgi veya aşk sizi sanata götürecektir” dedi.

KENDİMİZİ KEŞFETMEK İÇİN EN UYGUN SÜREÇ

Güneş, “Kendimizi keşfetmemiz için sizce de çok doğru bir süreçte değil miyiz? Yaratıcının bize sunmuş olduğu bu süreci değerlendirmek için geç kalmış sayılmayız. Çıplak ayakla toprağa basarak gökyüzünün o masmavi tonlarını içinize çekmeye ne dersiniz?  Doğanın değerini kavramak için doğru bir zamandayız. İçinizde ukde olarak kalan ne varsa onu yapmak size ne kaybettirir? Çoğunuz çizmeyi istediniz fakat ben daha çöp adam çizemem diyerek eyleme bile geçemediniz değil mi? Yaptığınız her şeyin mükemmel olmasına gerek var mı? Anlamsız gibi görünen o karalama belki de size daha da cesaret verecek. Kendinize keşif yolculuğunuzun bir başlangıcı olacak” dedi.

KARAMSARLIĞA DEĞİL ÜRETMEYE VE KEŞFETMEYE YÖNELİN

Güneş , “Hayatınız boyunca sevgisini içinizde tuttuğunuz ve satırlara dökmeye vakit bulamadığınız eşinize veya sevdiklerinize yazmanın tam vakti! En güzel veya sizde iz bırakan en hüzünlü anlarınızı kaleme dökerek içimizi hafifletmenin bence tam da zamanı. Varsın cümleleriniz devrik olsun! Önemli olan size hissettirdikleri değil mi? Size yaşatacağı o sanatsal haz değil mi? Üretebileceğiniz, keşfedebileceğiniz ve kendi iç yolculuğunuza çıkabileceğiniz karantina süreci dilerim. Sanatla ve sevgiyle kalın...” önerilerinde bulundu.

 

4 Mayıs 2020 , Pazartesi Bu haber toplam 46158 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU