Günün Tarihi:6 Ağustos 2020

‘Baro avukatların çatısıdır’


Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak, son günlerde gündeme gelen Avukatlık Kanunu’nda düzenleme, Barolara kayıt zorunluluğun kaldırılması ve seçim yönteminde değişiklik gibi konulara ilişkin açıklama yaptı.

Kabul edilemez

Başkan Abdurrahim Burak yaptığı açıklamasında, “Yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarı ile doğruluğu teyit edilmemiş olmakla, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nda yapılması düşünülen düzenleme ile Baroya kayıt zorunluluğunun kaldırılması yönündeki taslak tarafımızca kabul edilemez. Barolar sadece bir meslek örgütü değildir, barolar sadece bir sivil toplum kuruluşu da değildir, baroların yapısı T.C. Anayasası ile güvence altına alınmıştır. Avukatların baroya üye olmaları Anayasanın 135. Maddesinin bir gereği olup aksi anayasaya aykırılık teşkil eder. Barolar yargının üç sacayağından savunmanın temsilcisi avukatların çatısıdır. Bu anlamda barolar kamusal faaliyet sürdüren bir kuruluştur. Barolar adaletin, insan haklarının, hukuk devletinin, demokrasinin, evrensel değerlerin sesi ve kamunun vicdanıdır.”

Üyelik zorunluluğu

Burak, “Doğruluğu teyit edilmemiş olmakla, Avukatlık Kanunu’nda yapılacak değişikliğe ilişkin taslakta yer aldığı söylenen ‘Barolara üye olma zorunluluğunun kaldırılması ve illerde sendikal sistem gibi çoklu Baroların’ oluşturulması fikri kabul edilemez ve bunun yürürlüğe konması yargının bağımsızlığı için, avukatlık mesleği için, ülke için, hatta her bir fert için dahi çok büyük sakıncalar ve tehlikeler içermektedir.  Avukatların baroya kayıtlı olma zorunluluğunun kaldırılması, avukatlık meslek disiplininin düzeninin, meslek etiğinin ve meslek kalitesinin yerle bir olması anlamına gelir ki bu durum da yargının kurucu unsurlarından olan avukatlara ve dolayısı ile yargıya verilecek en büyük zarardır. Avukatların Barolara üye olma zorunluluğunun olması ve Baroların Bağımsız Tüzel Kişiliğinin varlığı bizim için vazgeçilmezdir.”

Görüşler alınmalı

Av. Burak, “TBB seçimlerinin ve Baroların yapısına ilişkin iki temel sorun vardır. Bunlardan birincisi; üye sayısı fazla olan barolarda başkan adaylarının seçimlere blok liste ile girmesi sonucu, baro üyelerinin %20’lik oyunu alan başkan adayı ve listesi, baronun tüm organlarındaki görevleri almakta ve böylelikle baro organlarında geri kalan yüzde seksen oranındaki baro üyelerinin temsili gerçekleşememektedir. Üye sayısı fazla olan büyük Baroların özellikle delege sayılarının fazlalığı karşısında Anadolu barolarının TBB başkan ve organlarının seçiminde söz sahibi olmaması sonucunu doğurmaktadır. Dolayısı ile TBB seçimlerinin sonucu baştan bellidir, üç büyük baro kimi derse o seçilecektir. Baroların yapısında değiştirilmesi gereken ve daha demokratik bir çözüm bulunması  gereken tek sorun budur. Avukatlık Kanunu’nda bir değişiklik yapılacak ise en güzel ve yararlı sonucun alınması için 80 baromuzun da görüşleri alınmalı ve fikri anlamda aktif olarak barolarımız bu süreçte yer almalıdır” dedi.

 

9 Mayıs 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 792 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU