Günün Tarihi:30 Eylül 2020

‘İhmal yok sonuç bekliyoruz’


Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından Hendek’te içme suyunda oluşan kokuya ilişkin açıklama yaptı.

Numuneler alındı

AKOM binasında açıklama yapan Başkan Yüce, kokunun kaynağı ile olayın sebepleri teknik ekipler ve güvenlik güçleri tarafından etraflıca araştırıldığı dile getirildi. Yüce, “29.04.2020 tarihinde saat 19.30 civarında Hendek Şube Müdürlüğümüz tarafından içmesuyunda koku olduğu tespit edilmiştir. Kurumumuzca ivedilikle görevlendirilen ekiplerimiz tarafından depo ve şebekelerimizde yapılan ölçümler sonucunda klor miktarlarının 0,5 mg/lt normal ve standart seviyede olduğu tespit edilmiştir. Ancak suda benzin ya da plastik kokusuna benzer bir koku bulunduğu görevliler tarafından tespit edilmiştir. Bu tespit sonucunda su parametrelerinin detaylı analizlerini yapmak üzere şebekenin farklı noktalarından İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Hıfzısıhha ve kendi ekiplerimizce ayrı ayrı su numuneleri alınmıştır. Sağlık Müdürlüğü tarafından alınan numuneler analiz edilmek üzere İstanbul 1 Nolu Halk Sağlığı Laboratuvarına acilen gönderilmiştir.” 

Suç duyurusu

“Halk sağlığı için acilen depo ve şebekelerin hızla tahliyesine karar verilerek uygulamaya geçilmiştir. Su kesintisine gidilmiş ve bir taraftan tedbirler alınırken diğer taraftan durum derhal Genel Müdürümüz Dr.İlyas Demirci tarafından Sakarya Cumhuriyet Başsavcısına bizzat bildirilmiştir. Başsavcılığın yazılı talimatıyla Hendek İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından harekete geçilmiş olup müvekkil idare ekipleri ile birlikte sahada kontroller yapılmıştır. Olay gecesi yazılı şikâyette bulunmak ve ifade vermek üzere İlçe Jandarma Komutanlığına başvurulmuş ve suç duyurusu yapılmış, SASKİ personelleri tarafından da İlçe Jandarma Komutanlığında bilgi sahibi olarak yazılı beyanda bulunulmuştur.”

Kilit altında

“Depolarda ve şebekede tahliye işlemi devam ederken ekipler Hendek ilçemizin ana içmesuyu kaynağı olan ilçe merkezine 32 kilometre uzaklıkta ve 750 metre kotundaki Dikmen-Balkaya kaynağına giderek kokunun kaynağı araştırılmıştır. İlçenin içme ve kullanma su ihtiyacının temin edildiği bu kaynaktan kilit altında tutulan maslaklar marifetiyle toplanan su, çelik isale hatları vasıtasıyla içmesuyu depolarına ulaştırılmaktadır. SASKİ Genel Müdürlüğümüz isale hattı boyunca kilitli bulunan maslaklar kontrol edilirken, ana kaynakta bulunan maslağın kilitlerinin yerinde bulunmadığı tespit edilmiştir. Yine kaynaktan daha aşağı bir noktada bulunan bir diğer maslağımız kontrol edilirken bu noktada şikâyete konu kokunun bulunduğu tespit edilmiştir. 29.04.2020 tarihinde Hendek İlçesi Dikmen kaptajındaki mevcut durum ve yapılan işlemler görevlilerce tutanak altına alınmış ve tespit edilmiştir” dedi.

Rapor ulaşmadı

Yüce, “Alınan numuneler ve yapılan ilk analizlerde klor nedenli bir kokunun varlığına neden olacak miktarda klor bulunmadığı, standartlar çerçevesinde normal seviyede klor bulunduğu da tespit edilmiştir. Anlık olarak durumu takip eden SASKİ Genel Müdürlüğümüz ekipleri aynı gün saat 22.30 itibariyle sistemdeki suyun tahliye edilmesi ve maslağın arındırılması sayesinde içmesuyu hattında koku kalmadığını tespit etmişlerdir. İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından İstanbul 1 Nolu Halk Sağlığı Laboratuvarlarına gönderilen numunelerin kati analiz sonuç raporu henüz resmen tarafımıza teslim edilmemiştir. En kısa zamanda bu raporların tarafımıza teslim edileceği bilgisi alınmıştır. Sonuçlar alınır alınmaz gerekli hukuki ve resmi işlemler başlatılacaktır. Bununla birlikte SASKİ Genel Müdürlüğümüz ve İlçe Sağlık Müdürlüğü laboratuarında yapılan analiz sonuçları başsavcılığa gönderilmiştir” dedi.

Emare kalmadı

Yüce, “SASKİ Genel Müdürlüğümüz, olayın ilk anından bu yana gerek Cumhuriyet Başsavcılığımız gerekse Hendek İlçe Jandarma Komutanlığı ve sair kolluk güçleri ile tam bir koordinasyon ve uyum içinde olayın adli boyutunun ortaya çıkarılması için gayret göstermektedir. SASKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından halk sağlığını tehdit eden koku yayılımı olayı öğrenildiği andan çok kısa bir süre içinde gerekli tüm acil müdahalelerin yapılması suretiyle giderilmiştir. Aynı şekilde önceden beri alına gelen tedbirlerin güçlendirilmesi suretiyle güvenlik konusunda hiçbir taviz verilmemektedir. 29.04.2020 tarihinde 22.30 saati itibariyle tüm Hendek İçmesuyu Sisteminde en ufak bir tereddüde mahal verecek, koku izlenimi oluşturacak hiçbir emare kalmamıştır. Kaynağın ilk noktasından, depolara ve vatandaşlarımızın evlerine ulaşan şebekenin her bir noktası alınan tedbirler sayesinde güvenli tutulmuştur. Bu husus olayı takip eden günlerde, bağlantılı olduğu değerlendirilebilecek herhangi bir hastalık şikâyetiyle ilçe hastanesine başvuru bulunmamasından da anlaşılmaktadır. Elde edilen bilgi ve belgeler Cumhuriyet Başsavcılığa sunulmaya devam edilecektir” dedi. 

11 Mayıs 2020 , Pazartesi Bu haber toplam 1050 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU