Günün Tarihi:13 Nisan 2021

‘Herkes kurallara uysun’


Korona virüs tedbirleri kapsamında 21 Mart’ta kapatılan kuaför dükkanları son hazırlıklarını tamamlamasının ardından bugün hizmete başladı.

Dükkanlarda yenilikler

Berber dükkanlarında tek kullanımlık aletleri yanı sıra tıraş yapan ustalar için eldiven, maske, gözlük, bone ve siperlikler olacak. Geçici bir süre jilet ile sakal tıraşı yapılması yasaklanırken, kuaför salonlarında tıraş olmak isteyenler için aralarında sosyal mesafeyi korumak için en az 2 metrelik bir uzaklık olacak. Berber dükkanlarında randevulu sisteme geçerken hiçbir şekilde randevusuz müşteri alınmayacak.

 

Sosyal mesafeli koltuklar

Sakarya Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Haluk Hacıoğlu esnaflara uyarılarda bulunarak, “İçişleri Bakanlığımız 14 maddelik genelge yayınladı. Berber ve kuaförler sabah saat 9.00 ile akşam 21.00 arası açık olacak. Randevulu sisteme geçiş yapıldı. Sosyal mesafe konusunda ise tıraş olma koltukları arasında en az 2 metrelik bir mesafe olmak zorunda. Müşteri karşısında eldiven maske takma zorunlu olurken geçici bir süre jilet ile sakal tıraşı yapmak yasaklandı. Dükkanların önünde beklemek toplanmak gibi bir durum söz konusu değilken müşteri isterse kendi havlusunu ve tıraş makinesini getirebilecek” dedi.

 

65 yaş üstü çalışmayacak

Hacıoğlu, “Kullan at havlu ve kullan at saç önlüğü kullanımına geçildi. Kuaför dükkanlarında makasları ve makineleri steril etmek için makineler olmak zorunda ve 18 yaş atında çırak çalışması yasaklandı. 20 yaş altında çalışan çırağın ise staj belgesi olması zorunlu hale getirildi. Bir diğer önemli konu ise 65 yaş üzeri berberlerimiz var bunlar hiçbir şekilde çalışamayacak” şeklinde konuştu.

 

Denetimler sık yapılacak

Hacıoğlu, “Unutulmamalıdır ki berberlik mesleği en tehlikeli meslek dalı olarak devletçe bilinmekle beraber riskin çok çabuk ortaya çıkacağı bir sektördür. Sevgili ustalarım, abilerim, kardeşlerim çok dikkatli bir şekilde devletimizin genelgesine herkesin uymasını rica ediyoruz. Tabi sadece esnaflarımız için değil, vatandaşlarımızdan da ricamız eski alışkanlıklarında ısrarcı olmasılar. Çok sık bir şekilde demetimler yapılacağını esnaflarımıza hatırlatmak isterim. Sizden ricam dükkanlarımıza ve temizliğe daha bir önem vermenizdir. Bu vesileyle tüm esnafımıza kazasız, belasız bol bereketli kazançlar temenni ediyoruz” dedi.

 

11 Mayıs 2020 , Pazartesi Bu haber toplam 1366 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU