Günün Tarihi:24 Kasım 2020

‘Acilen harekete geçilmeli’


Sakarya Nehri’nden zehir akıtıldığını açıklamasına rağmen yetkililerden ses çıkmadığını söyleyen Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, “Şiirlere konu olan Sakarya Nehri’nden ne yazık ki bu gün kıvrım kıvrım zehir akıyor” dedi.

Harekete geçin!

Başkan Serbes,  Eskişehir’den doğan, İlimizin Karasu İlçesi’nde Karadeniz’le buluşan 824 kilometre uzunluğundaki Sakarya Nehri’nin ne yazık ki sahipsiz kaldığını ifade etti. Böylesine değerli bir su kaynağının kirletilmesi ve bu konuda yetkililerin sessiz kalmasına bir anlam veremediğini kaydeden Serbes, “Nehir için acilen harekete geçilmeli” çağrısında bulundu.

Acı bir durum

Ender Serbes, en son Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Sakarya Nehri’ne zehir aktığını söylediğini hatırlatarak “Mansur Yavaş, Ankara Tatlar ve Polatlı Tesisleri’nin yenilenmeyen borularından nehre arıtılmamış su karıştığını belirtti. Bunun için Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde talep ettiği yenileme kredisine AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin onay vermediğini belirtti. Gerçekten çok acı bir durum. Mega projelere bile kaynak aktırılırken, Sakarya Nehri kirliliğinin bir nebze önüne geçecek bir talebe olumsuz cevap veriliyor” diye konuştu.

Kirletiyoruz

Bugün dünyanın en önemli konusunun, temiz su kaynağı olduğunu ve gelecekte en büyük stratejik öneme sahip olacak kaynağın ise, yine su olacağının altını çizen Serbes, “Gelecekte su savaşlarından bahsedilirken, biz su kaynaklarımızı göz göre göre kirletiyoruz. Nehir ve göller gibi tatlı su kaynaklarını titizlikle korumamız gerekir. Su üzerinden siyaset olmaz. Sadece Ankara kısmı değil 824 kilometre olan Sakarya Nehri’nin geçtiği bütün alanlar kontrol edilmeli ve evsel ve sanayi atığının karıştığı yerlerde derhal tedbirler alınmalıdır. Bu aynı zamanda gelecek nesiller için, bu gün bize düşen bir görevdir. Korona salgını nedeni ile insan sağlığının önemini çok net anladık. Su hayattır, sağlıktır. Her şey bulunur ama temiz su ve toprak bulunmaz. Çünkü bunların alternatifi yok. Böylesine muazzam bir kaynağı içme ve tarımda sulama olarak daha verimli değerlendirmeliyiz” dedi.

 

12 Mayıs 2020 , Salı Bu haber toplam 562 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU