Günün Tarihi:1 Haziran 2020

‘Bin yataklıya kazma vurulacak’


Bin yataklı şehir hastanesi konusunda Sağlık Bakanlığı ile konuştuklarını söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Türkiye’de kurulacak ilk hastaneler arasında Sakarya’da olacak denildi. Yılsonunu görmeden kazmayı vuracağız. Yer konusunda Alandüzü olacak” dedi.

‘Vakit ayırmadım’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz dün TV264 canlı yayınına katılarak gündemdeki konuları değerlendirdi. Koronavirüs süreci ile ilgili açıklamalarda bulunan Yavuz, “ Hepimiz bilim kurulu ışığında kararlara harfiyen uyuyoruz. İnsanlara da onu tavsiye ediyoruz. Eşime dostuma fazla vakit ayıramadım. Aktif siyasetin içindeyim. Kesinti yok, o günlerden bugüne yoğun çalışıyorum” dedi.

 

Sayılar yüksekti

Sakarya’da vaka sayısının başlarda yüksek olduğunu sözlerine ekleyen Yavuz, “ Biraz sanki işin ehemmiyetini anlayamadık gibi. Sakarya da buna dahil. Buna rağmen iktidarımız, sağlığımıza ne kadar etki edeceğine dair işi sıkı tuttu. Vakaların yüzde 60’ı İstanbul’da. Kocaeli ve Sakarya’da da yüksekti.Özellikle İzmir, Ankara ilerlemişti. Tabi Sakarya birçok Anadolu kentinden fazla vaka sayısına ulaşmıştı. İnsanların farkındalığını o yüzden artırdık. Halen de devam ediyoruz” diye konuştu.

 

Sosyal mesafe

Sağlık camiasının muhteşem iş çıkardığını ifade eden Yavuz, “  Halen de devam ediyor. Sakarya’nın handikapı; İstanbul ve Kocaeli’ye yakın olması etkili oldu. Son zamanlarda Sakarya’da çok iyi şekilde kurallara uyduğunu gördüm. Vaka sayıları da buna paralel olarak çok aşağılara düştü. Bu bizi rehavete sokmasın. Sosyal mesafeye devam edelim ki sayılara daha fazla düşsün. Hedef esnetilen iller arasına girmektir” dedi.

 

Hastane açıklaması

Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi hakkında ise Yavuz, “ Şu gün bitecek dedim, bitmedi özür de diledim. Bizim ihtiyacımız vardı buna. Covid 19 artınca Altınova, SEAH doldu ve o noktada yeni hastane devreye alınması gerekirdi. Kendi haline bıraksaydık uzayacaktı. Sadece müteahhide bıraksaydık 3 ay daha uzardı. Büyükşehir kendi işlerini yaptı, Adapazarı Belediyesi, Sağlık İl Müdürlüğü, Valilik hepsi elinden geleni yaptı. Çok şükür 15 Nisan’da geçici kabulü yapıldı. Şu an bekletiyoruz. İstenirse hasta alınabilir haldedir. Böyle olmasına rağmen eleştirdiler” dedi.

 

Haziran’da taşınır

Ali İhsan Yavuz, “ Kabul, eksikleri var ama hemen faaliyete geçebilir durumda hazır hale getirdik. En azından başka illere sevke gerek kalmadı. Herşey tedarik edildi. Dediğim gibi şu an hasta alınacak bir durumda. Neden almıyoruz? Zira, vaka sayısı atarsa diye hazır bekletiyoruz. Vaka sayısı düştü ama yeniden açma gereği duymadık. Vaka tamamen azalınca oraya Covid anlamında ihtiyaç olmayacak. Biraz daha bekleyecek. Benim tahminim Haziran gibi vakaların kontrol edildiğinde biz doğum hastanesini oraya taşırız” şeklinde konuştu.

 

Bin yataklı

Sağlığın birçok konusuyla ilgilendiklerini söyleyen Yavuz, “ Solunum cihazları, yeni hekimler, ilçe hastaneleri aynı şekilde. Ferizli Hastanesi bitti bitecek. 1000 yataklı şehir hastanesi konusunda Sağlık Bakanlığı ile konuştuk. Ne kadar hızlandıralım diye fikir alışverişlerimiz oldu. Türkiye’de kurulacak ilk hastaneler arasında Sakarya’da olacak denildi. Proje ihalesi ilk yapılan hastane oldu. Bu yüzden teşekkür ediyorum. Yılsonunu görmeden kazmayı vuracağız. Yer konusunda Alandüzü olacak” dedi.

 

 

13 Mayıs 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 3873 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU