Günün Tarihi:1 Haziran 2020

30 gün geri dönmek yok


Sakarya'da kentten ayrılmak isteyen 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, gereken izinleri almaları halinde bugünden itibaren, en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla istedikleri şehre gidebilecek.

İzin belgesi

Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına göre, sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşların (son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecekleri kararlaştırıldı.

 

Nasıl başvuru

Tedbirler kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek, vatandaşlar Seyahat İzin Belgesi almak üzere; elektronik ortamda e-devlet, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden bugünden itibaren talepte bulunabilecekler. Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Kovid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacak.

 

Onay belge

İzin başvurusu kabul edilenlere sms yolu ile bilgilendirme yapılacak, ayrıca e-devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek.  Düzenlenen Seyahat İzin Belgesi tek yön geçerli olup, seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacak, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde refakat eden kişiler ise 72 saat içinde geri dönebilecek.

 

Aile hekimleri

İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek ve kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacak.

 

Yufkacılar açık

Kurul ayrıca 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlaması kararı alınmış ve açık olacak işyeri, işletme ve kurumları açıkladı. Ramazan Bayramı dolayısıyla 23 Mayıs Cumartesi (Arife) günü unlu mamul üreticileri kapsamında ‘yufkacılar’ da 10.00-17.00 saatleri arasında açık olabileceklerdir.

 

Verilecek cezalar

Yapılan açıklamada kurullara uymayanlara verilecek cezalar ile ilgili şu ifadelere yer verildi.

“Belirtilen sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması tedbirleri uygulanacaktır.1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir.”

 

22 Mayıs 2020 , Cuma Bu haber toplam 531 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU