Günün Tarihi:4 Ağustos 2021

‘Yeni dünyada Sakarya ön sırada yer alacak’


SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, “Normalleşme süreciyle ihracatımızda yine artışlar yaşanmaya başlayacaktır. Bu dönemin ardından kurulacak yeni dünya sisteminde Türkiye'nin ve Sakarya'nın ön sıralarda yer alacağına inanıyoruz” dedi.

1 milyar 352 milyon ihracat

Türkiye'nin otomotiv ihracatında başı çeken iller arasındaki Sakarya, ocak-nisan döneminde 1 milyar 352 milyon 262 bin dolarlık ihracat yaparak ülke ekonomisine katkı sağladı. Sakarya'nın ocak-nisan ihracatının, özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 25,9 düştüğü belirtildi. İhracat sıralamasında İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Ankara ve Gaziantep'in ardından 7. sıradaki yerini koruyan kentten, yılın ilk 4 ayında 137 ülke ve 8 serbest bölgeye 1 milyar 352 milyon 262 bin dolar ihracat gerçekleştirildi.

Sakarya güç katacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Sakarya otomotiv sektörü başta olmak üzere demir ve demir dışı metaller, iklimlendirme sanayi, kimyevi maddeler ve mamulleri, makine ve aksamları endüstrisi ile diğer sektörlerin de katkısıyla ülke ekonomisine güç katmayı sürdürüyor.   Toyota, TürkTraktör ve Otokar gibi üretim tesislerine ev sahipliği yapan kentin ocak-nisan ihracatındaki en büyük payı, yüzde 90,4 ile yine otomotiv sektörü oluşturdu.

Sektörler

Sektörün ilk 4 aylık dönemdeki ihracatı, otomotiv fabrikalarının koronavirüs yüzünden üretime ara vermesi nedeniyle 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 27,30 azalarak 1 milyar 222 milyon 611 bin dolar oldu. Şehrin ihracatında ikinci sırada 24 milyon 130 bin dolarla "demir ve demir dışı metaller" yer aldı. Bu sektörü 15 milyon 130 bin dolarla "iklimlendirme sanayi", 14 milyon 765 bin dolarla "kimyevi maddeler ve mamulleri", 14 milyon 579 bin dolarla "makine ve aksamları" izledi. Bu sektörler içinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla en çok ihracat artışı, yüzde 11,59'luk oranla demir ve demir dışı metaller sektöründe yaşandı.

Birleşik Krallıklar 1.ci

İlk 4 aylık dönemde Sakarya'dan en fazla ihracat yapılan ülke 192 milyon 346 bin dolarla Birleşik Krallık olarak kayıtlara geçti. Geçen yılın aynı dönemine göre kentten bu ülkeye yapılan ihracatta yüzde 5'lik artış oldu. Sakarya'dan en fazla ihracat yapılan ikinci ülke ise 136 milyon 559 bin dolarla Fransa oldu. Bu ülkeleri 116 milyon 815 bin dolarla İspanya, 106 milyon 77 bin dolarla Almanya, 95 milyon 977 bin dolarla İtalya, 77 milyon 61 bin dolarla ABD izledi.

Olumsuz etkileneceğiz

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ yaptığı açıklamada, sadece Türkiye'nin değil, tüm ülkelerin ekonomik olarak da olumsuz etkilendiği bir dönemden geçildiğini söyledi.   Salgınının yayılmasını önlemeye yönelik alınan tedbirler nedeniyle üretimin yavaşladığı, talebin daraldığı ve ticaretin duraksadığı bir dönemin yaşandığına işaret eden Altuğ, "Krizin küresel olması nedeniyle bu süreç özellikle ihracatçılarımızı da olumsuz etkiledi. Sakarya'nın da ekonomik hafızasında tekrar yaşanmasını istemeyeceğimiz nitelikte yerini alacak bir gerileme söz konusu” diye konuştu.

Yeni dünya

Altuğ, Kovid-19 nedeniyle ihracattaki gerilemenin nisan ayında en dip seviyelerde yaşanmasının beklendiğini aktararak, “Normalleşme süreciyle de ihracatımızda yine artışlar yaşanmaya başlayacaktır. Bunun geçici bir süreç olduğunun bilincindeyiz. Bu dönemin ardından kurulacak yeni dünya sisteminde Türkiye'nin ve Sakarya'nın ön sıralarda yer alacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Güçleneceğiz

Başkan Altuğ, “İhracat rakamlarında görülen bu gerileme iş dünyasını ümitsizliğe sevk etmemelidir. Süreç normale döndüğünde bugünleri fazlasıyla telafi edeceğiz. Türk ekonomisi bu  dönemden güçlenerek yepyeni çıkacaktır. Bugüne kadar mücadele ettiği tüm kriz dönemlerini başarıyla atlatan ve küresel krizler karşısında dirençli bir yapısı bulunan Türkiye'nin koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan olumsuzlukları da geride bırakacağına inanıyoruz” dedi.  Akgün Altuğ, azim, kararlılık ve büyük fedakarlıklarla üreterek, istihdam sağlayarak, ihracat yaparak, değer oluşturarak yükü sırtlanan iş dünyasına güvendiklerini sözlerine ekledi.

29 Mayıs 2020 , Cuma Bu haber toplam 434 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU