Günün Tarihi:10 Temmuz 2020

‘Haziran’da iyileşme başlayacak’


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı online platformda video konferans şeklinde gerçekleştirildi.

Uzaktan erişimle gerçekleştirilen toplantıya Meclis Başkanı Talip Kuriş ve Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Müftüoğlu, Meclis Divan Katibi Meclis Üyesi Burcu Başar Akgün, SATSO Yönetim Kurulu Salonu’ndan iştirak ettiler.

Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında yapılan Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, meclis üyelerinin çoğunluğunun çevrimiçi katılımı ile gerçekleştirildi.

 

En zorlu süreç aşıldı

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından yönetim kurulunun aylık faaliyetleri, dünya, ülke ve şehir gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkanı A. Akgün Altuğ, “Hepinizin bildiği gibi koronavirüs salgını yavaş yavaş etkisini kaybederken, normalleşme sürecimiz ise kademeli olarak başladı. Bu salgının ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren, hastalığı kontrol altına almak için çok detaylı tedbirler alındı. Sürecin en zorlu dönemini aşmış bulunuyoruz. Sosyal yaşam ve iş dünyasında normalleşme adımları atılıyor. Bu önlemlerle birlikte yaşanan süreç, elbette iş dünyamızı oldukça olumsuz etkiledi. Ancak SATSO olarak koronavirüsün iş dünyasına olumsuz etkilerini azaltmak için gayret gösteriyoruz. Tüm işletmelerimizi de verdikleri mücadele ve üretme gayretlerinden dolayı tebrik ediyorum” dedi.

 

Yeni normal

Altuğ, “Yaşanan süreçte üzerinde en çok durduğumuz konu mücbir sebep kapsamının genişletilmesidir. Ayrıca, bu dönemde kira destek mekanizmasının oluşturulması konusunda da girişimlerimiz ve takibimiz devam ediyor.  Bundan sonraki dönemde artık yeni normale adapte olmalıyız. Planlamamızı ve stratejilerimizi doğru kurgularsak, bu dönemden daha güçlü çıkacağımıza inanıyorum. Ancak iki salgın dalgası olasılığına karşı şimdiden hazırlıklı olmak, firmalarımızı ayakta tutmak zorundayız. Yaşanan krizin, önümüzdeki yıllarda sağlık, e-ticaret, e- eğitim gibi çok farklı sektörlere fırsatlar sunacağı öngörülmektedir. Ülke olarak; tarım alanındaki zenginliğimiz, sanayi altyapısındaki gücümüz, ticaret kabiliyetimiz, genç beşeri sermayemiz, doğal kaynaklarımız, üretim çeşitliliğimiz, jeopolitik avantajımız, teknoloji altyapımız ile oluşacak yeni dünya düzeninde önemli bir yere sahip olacağımıza inanıyorum” dedi.

 

‘Tecrübeyle çıktık’

Altuğ, “Ünlü iktisatçı Keynes’in bir sözü vardır; ‘Esas zorluk, yeni fikirlerin geliştirilmesi değil, eski düşünce yapısının terk edilmesidir.’ Biz iş dünyası olarak her krizin kendi içinde fırsatlar barındırdığının farkındayız. Zor şartlara göre işleyen, esnek bir çalışma kültürüne sahibiz.Son yıllarda yaşadığımız ekonomik krizlerden bu tecrübeyle çıktık. İnanıyorum ki; bugünki küresel krizin ardından da Türkiye gelişimin ve değişimin önemli bir dişlisi olacaktır. Yaşanan gelişmelerle beraber Temmuz ayından itibaren de hem üretim hem ekonomi anlamında ilerleme kaydetmeye başlayacağız” dedi.

 

Bakan Albayrak

Altuğ ay içerinde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 oda ve borsa başkanı ile 61 sektör meclis başkanı ve Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrakın katılımıyla gerçekleşen toplantıda  ‘İthalat rejimi ek kararı, ilave gümrük vergisi konularını anlattı.

 

Milli tren töreni

Altuğ, “Bildiğiniz üzere TÜVASAŞ tarafından çalışmaları devam eden “Milli Elektrikli Tren Seti Raya İndirme Töreni’’29 Mayıs’ta gerçekleştirilecekti.  Pandemi sürecinde bile yoğun bir şekilde çalışılarak, raya indirilmeye hazır hale getirilen milli elektrikli tren seti raya indirme töreni bakanlıktan gelen son dakika kararı ile iptal edildi. Raya indirme faaliyeti projenin en önemli adımlarından biri olup imalat programının tamamlanması ve uygunluk doğrulama sürecinin başlatılması anlamına gelmektedir” dedi.

 

Soru işaretleri var

Altuğ, “Bu önemli adımın bir tören ile duyurulması, kamuoyunun bilgilendirilmesi, üst iradenin projeyi yakından izlediğini ve sahiplendiğini göstermesi açısından önemlidir. Bu törenin iptal edilmesi hem tedarikçilerin, hem çalışanların motivasyonunu olumsuz etkilemiş görünüyor. Ayrıca proje ile ilgili bir tereddüt olup olmadığı konusunda da soru işaretleri oluşturuyor. Bildiğiniz gibi Milli Elektrikli Tren Setinin, her bir parçası ve ekipmanı yüzde yüz yerli üretimdir. İthalatın azaltılması yerli ve milli üretimin gelişmesi için gayret eden ülkemiz adına bu önemli bir başarıdır. Hazır hale getirilen milli trenlerin raylara inme töreninin yapılmasının her açıdan olumlu sonuçları olacağını düşünüyorum” dedi.

 

Nefes kredisi

Altuğ, “Mayıs ayında ayrıca, Sakarya İli Oda ve Borsaları Müşterek Meslek komiteleri Toplantısı’nı video konferans yöntemiyle gerçekleştirdik. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu, Nefes Kredisi’nde Sakarya oda ve borsalarının ilk 4 içinde olduğunu vurgulayarak bizleri onurlandırdı. Üyelerimizin finansmana ulaşımı noktasında bu tür destekler oldukça faydalı oldu” dedi.

 

Kovid-19 test merkezi

Altuğ, “Sanayi Bakan Yardımcısı, TÜSEB Başkanı, üretimin yoğun olduğu illerin ticaret ve sanayi odası başkanları ile ortak bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda üretimin yoğun olduğu bölgelerde bakanlıklarımız ve TUSEB işbirliği ile ‘Kovid-19 Test Merkezi’ kurulmasına yönelik karar alındı. Kocaeli Gebze’de bulunan test merkezinin üretimi yoğun olan ilimizde de kurulması konusunda TÜSEB başkanımızdan söz aldık. Çalışmalarımız devam ediyor.  Sakarya’da kurulacak test merkezi, gerek görüldüğü ve ihtiyaç olduğu takdirde çevre illere de hizmet verecek. Bu uygulama ile firmalarımızın üretim kayıplarını azaltmayı ve sağlıklı bir şekilde çalışmalarını amaçlıyoruz. Buradan; Sanayi Bakanlığımıza, Sağlık Bakanlığımıza, TÜSEB’e teşekkür ediyorum. İlimize ve bölgemize hayırlı olsun” diye konuştu.

 

Ekonomik veriler

Altuğ, “Bu ay açıklanan mart ayı sanayi üretim endeksinde de düşüş var. Sanayi üretim endeksi ekonomide özellikle işsizlik oranı ve ekonomik büyüme ile doğrudan ilintili olduğu için bizim için gerçekten önemli bir veri. 2020 yılı mart ayında sanayi üretimi yıllık %2 azaldı. Burada bir önceki yılın aynı ayı ile kıyaslandığında madencilik sektöründe %5,6 ve imalatta %1,9’luk bir düşüş var.  Asıl dikkat çeken imalat sanayi sektörü endeksinin aylık %7,5 azalmış olması tabi bu düşüşlerde içinden geçmekte olduğumuz salgın sürecinin etkisi var. Ocak ayı verilerine baktığımızda yıllık %7,9 bir atış söz konusuydu yıllık imalat sanayi sektörü endeksi de %8,2 artmıştı.  Ayrıca, 2019 yılının son çeyreğinde %6 gibi umut vaad eden bir büyüme gelişmesi ve 2020 yılında yüzde 5’lik büyüme beklentisi Covid-19 ile en aza inmiş görünüyor” dedi.

 

Olumsuz veriler

Altuğ, “İhracatımız da mart ayında 302 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın mart ayına göre yüzde 40 düşüş yaşandı.Nisan ayında ise daha da düşerek 36 milyon dolar gerçekleşti.  Nisan ihracatımızda geçen yılın aynı dönemine göre %92, mart ayına göre de yüzde 88’lik bir gerileme söz konusu.  Zaten, salgın nedeniyle, ihracatta yaşanan gerilemenin nisan ayında en dip seviyelerde yaşanması bekleniyordu. Umuyoruz ki haziran ayı itibariyle iyileşme başlayacak. Normalleşme süreci ile de ihracatımızda yine artışlar yaşanmaya başlanacaktır.  Bu olumsuz verileri motivasyonu düşürmek için değil, mevcut durum analizimizi iyi yaparak zırhlarımızı hazırlamamız gerektiği için paylaşıyorum” diye konuştu.

 

29 Mayıs 2020 , Cuma Bu haber toplam 8792 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU