Günün Tarihi:24 Haziran 2021

Sigortacılardan yeni yönetmeliğe tepki


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Sigortacılık ve Finans sektörü temsilcilerinin oluşturduğu 16. Meslek Komitesi üyelerini ağırladı.

Sektör konuşuldu

SATSO bünyesinde çalışmalarını yürüten Sigortacılık ve Finans sektörü temsilcilerinin oluşturduğu 16. Meslek Komitesi üyeleri Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’u ziyaret etti. Sektörde yaşanan son gelişmelerin değerlendirildiği ziyarete SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Dünya, 16. Meslek Komitesi Başkanı İ. Engin Adıyaman, Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Mertcan Korkmaz, Meclis Üyeleri; Oktay Topçu ve Zafer Yıldırım, Komite Üyesi Mehmet Yasin Şahin ve Meslek Grubu Üyesi Mustafa Tekneci yer aldı.

Sigorta işlemleri

Sektör temsilcileri, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ‘sigorta pazarını büyütmek’ adına uygulamaya aldığı, ‘Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri İle Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ ve bu yönetmeliğin uygulama aşamasında sektöre zarar verebileceği görüşleri ifade edildi.  

Yeni yönetmelik

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Altuğ, TOBB öncülüğünde bu gelişme ile ilgili gerekli çalışmaların yapıldığı bilgisini vererek “Üyelerimizin ve iş dünyamızı sorunları bizleri yakından ilgilendirmektedir. Bakanlığımız tarafından uygulamaya alınan yeni yönetmelik ile ilgili sektörün bir kaybı veya mağduriyeti olmaması adına gerekli çalışmaları üst kuruluşumuz TOBB öncülüğünde yürütüyoruz. Sorunun takipçisiyiz” ifadelerini kullandı.

Gelişiyor ve büyüyor

Hedeflerinin sektörü daha iyi yerlere gelmesini sağlamak olduğunu, sigortacılık sektörünün ekonomik ve istihdam olarak yıllar geçtikçe gelişen, büyüyen bir sektör olduğuna dikkat çeken Oktay Topçu, “Belli bir saygınlığa sahip olan sektörümüzde, yürürlüğe giren yönetmelik ile birlikte ciddi sorunlar yaşanabilir.  Yönetmelikte geçen bazı maddeler, kapsamı itibariyle, poliçe satış kanalı olarak acenteler dışında ehil olmayan kanalların devreye girmesine açıktır. Bu da sektörümüzün kalite açısından ivmesini düşürerek saygınlığını kaybettirecektir.”

Mağduriyetin önlenmesi

Meclis Üyesi Topçu, “Söz konusu nedenlerden dolayı sigorta acentelerinin ve sigortacılık mesleğinin korunması aynı zamanda faydalanan kesimlerin de mağduriyetinin önlenmesi amacıyla çıkarılan yönetmeliğin tekrar gözden geçirilmesini ve sorunumuzun çözümü konusunda destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Sigorta acenteleri

Meclis Üyesi Zafer Yıldırım ise, sigorta acentelerinin ülkemizde hizmet için yeterli olduğunu ve başka kanal aramaya gerek olmadığına vurgu yaparak, “Sigortacılık sektörü olarak yıllardır tüketicilerimizin ve kurumlarımızın risklerine teminat sunulmasına aracılık ediyoruz. Temsil ettiğimiz sektörde faaliyet gösteren, istihdam edilen binlerce kişinin mağdur olmamasını istiyoruz.”

Dijitalleşmeyle büyüyor

Yıldırım, “Mesleğimizin resmi, hassas noktaları olan, ciddi tecrübeye ihtiyaç duyulan ve her geçen gün dijitalleşme ile daha iyi hizmet vererek büyüyen bir sektör olduğu aşikardır. Bakanımızın ve Bakanlığımızın tüm bu gerekçelere ve taleplere kayıtsız kalmayacağına yürekten inanıyoruz” dedi.

5 Haziran 2020 , Cuma Bu haber toplam 506 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU