Günün Tarihi:5 Ağustos 2021

Assan Alüminyum’dan Biyoçeşitlilik Projesi


Assan Alüminyum, türü tehlike altında olan ‘Amsonia orientalis – Mavi yıldız’ bitkisini doğaya kazandırdı

Doğadaki varlığı

Kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında hayata geçirdiği projeyle şirket, türü tehlike altında olan Mavi yıldız olarak adlandırılan ‘Amsonia orientalis’ bitkisinin doğadaki varlığının ve ülkemizin zengin biyoçeşitliliğinin sürdürülebilmesine olanak sağladı. Ayrıca her yıl 5 Haziran’da kutlanan Dünya Çevre Günü’nün bu yılki temasının “Biyoçeşitlilik” olarak belirlenmesi de konunun önemini ortaya koyuyor.

 

Doğal olarak

Kocaeli Üniversitesi Biyoloji Bölümü ile iş birliği yaparak biyoçeşitlilik projesine imza atan Assan Alüminyum, Türkiye’de Uluabat Gölü, İstanbul Menekşe Deresi ve Balıkesir Hıdırlık Tepe’de bulunan Yunanistan’da yüksek olasılıkla nesli tükenmiş olan ve dünyanın başka hiçbir bölgesinde doğal olarak bulunmayan endemik ‘Amsonia orientalis’ bitkisinin laboratuvar ortamında çoğaltılarak doğaya kazandırılmasını sağladı.

 

İlaç endüstrisi

Avrupa Konseyi tarafından 2002 yılında ‘Florada kesinlikle korunması gereken türler’ arasında gösterilen bitki, peyzaj amaçlı kullanılmasına ek olarak içerdiği anti-kanser ve anti-oksidan özellikli doğal bileşenler ve anti-mikrobiyal potansiyeli sayesinde ilaç endüstrisinde de kullanılabilme potansiyeline sahiptir.

 

Ülke ekonomisi

Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör, “Güvenilirlik, esneklik, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik değerlerimiz ışığında hem ülke ekonomimize katma değer yaratmaya, hem de dünyamıza ve çevremize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ediyoruz. Sürdürülebilirlik şirketimizin en önemli gündem maddesi. Tüm üretim faaliyetlerimizi sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda gerçekleştiriyor, geri dönüşümü yüzde 100 oranında mümkün olan alüminyumun bu özelliğinden maksimum derecede faydalanıyoruz” dedi.

 

9 Haziran 2020 , Salı Bu haber toplam 24011 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU