Günün Tarihi:20 Ocak 2021

‘Kenevir milli bir hazine’


Endüstriyel kullanım için Alancuma’da 100 dekar alan üzerinde gerçekleştirilen kenevir ekimine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Kenevir tarımdan sağlığa, inşaattan gıdaya, tekstil ürünlerine kadar daha birçok sektörde kullanılabilen milli bir hazinedir. İnşallah endüstriyel kenevir ile hem ülkemiz, hem de şehrimiz ekonomisine büyük katkı sunacağız” dedi.

Traktör kullandı

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezi (UTÇEM) projesinin inşa edileceği alanda gerçekleştirilen kenevir ekimine katıldı. Arifiye-Erenler Ziraat Odası Başkanı Fehmi Özüpek ile birlikte gezdiği Alancuma’da 500 dönümlük arazide hayata geçecek projenin 100 dekarlık kısmında kenevir üretileceğini ifade eden Başkan Yüce, endüstriyel kenevir üretimi ile ülke ekonomisine katkı sunacaklarını söyledi. Başkan Ekrem Yüce, ekim işlemleri sırasında traktörün direksiyonuna geçti ve ekim işlemlerine katkıda bulundu.

 

Ekim çalışması

Dünyada tarımın, endüstri 4.0 ile birlikte modernize olduğunu belirten Yüce, “Bu konuda ülkemiz toprakları biçilmiş kaftandır. 50 bin çeşit ürün yapılan, ekimi ve hasadı son derece kolay olmakla birlikte kısa sürede 5 metreye kadar yükselen kenevir mucize bir bitkidir. Sanayi keneviri yetiştiriciliği Anadolu’da geleneksel olarak yapılan bir tarım ürünüydü. Faydalanılan alanlar ise lifinden urgan ve ip yapılmasıydı” dedi.

 

Yok oluyor

Başkan Yüce, “ Sanayi keneviri halk arasında uyuşturucu olarak bilinen, yüksek narkotik madde ihtiva eden dişi kenevir yüzünden ve 20. yüzyılda petrol ürünü polyester kullanımının yaygınlaşması ve bu ürünün kenevir ipinden daha ucuz olması ve küresel oyuncuların petrol ürünlerini pazarlamaya teşvik etmeleri nedeniyle kenevir ekimi gittikçe azaldı hatta yok olma noktasına geldi” diye konuştu.

 

100 dekar alanda

Başkan Yüce, “Tarım ve Orman Bakanlığımızdan aldığımız izin neticesinde ekimine başladık. Sayın Cumhurbaşkanımızın Samsun’da gündeme getirdiği sayısız faydaya sahip olan keneviri inşallah Sakarya’mızda üreteceğiz. Kenevir ekimi ülkemizin önünü açacak bir proje olduğunu görerek bizde endüstriyel kenevir ekimini gerçekleştirdik. Ekimlerimizin bir kısmını yapmıştık. Şimdi de ekim çalışmalarına bizzat katıldım. 100 dekar alanda kenevir üreteceğiz” dedi.

 

Katkı sağlayacak

Ekrem Yüce , “Kenevir ürünü ekimi ve hasadı kolay olmakla birlikte tarımdan sağlığa, inşaattan gıdaya, petrolden sanayiye, plastik ürünlerden tekstil ürünlerine kadar daha birçok sektörde kullanılabilen çok avantajlı milli bir hazinedir. İnşallah ekimini gerçekleştirdiğimiz endüstriyel kenevir ile hem ülkemiz hem de şehrimiz ekonomisine büyük katkı sunacağız” şeklinde konuştu.

 

Teşekkür etti

Kenevir üretimi için Erenler’i seçen Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye teşekkür eden Arifiye-Erenler Ziraat Odası Başkanı Fehmi Özüpek, “ Şehrimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacak bu üretimin ilçemizde yapılmasından memnunuz. Başkanımızın da ifade ettiği gibi kenevir endüstriyel anlamda çok önemli bir ürün. Sakarya’nın bu konuda lider konuma geleceğine inanıyoruz” dedi.

11 Haziran 2020 , Perşembe Bu haber toplam 522 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU