Günün Tarihi:6 Mart 2021

‘Ekmekler Tekne’den


Sakarya Müftülüğü, Türkiye Fırıncılar Federasyonu ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) iş birliğiyle ihtiyaç sahibi ailelerin ekmek teminini kolaylaştırmayı hedefleyen "Ekmek Teknesi" projesi uygulamaya alındı.

Örnek proje

Türkiye’ye örnek olarak hayata geçirmeyi planlanan ‘Ekmek Teknesi’ projesinde ilk adım atılarak Sakarya genelinde 75 fırına elektronik tabela asıldı. İhtiyaç sahipleri için uygulanan askıda ekmek projesine yeni bir boyut getirilen projenin tanıtımı dün Ozanlar Çevreyolu’ndaki Resul Dayı’nın Fırını’nda gerçekleştirildi.

 

Geniş katılım

Tanıtım programına Vali Ahmet Hamdi Nayir, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2’nci Başkanı İhsan Açık, İl Müftüsü Hasan Başiş, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Kızılcık, Sendikacı Enver Toçoğlu, SAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Karaman, il ve ilçe müftüleri katıldı.

 

Ücret ödemeden

Uzun yıllardır devam eden askıda ekmek projesinde, vatandaşların kendi ihtiyacı olan ekmeği alırken dar gelirli vatandaşlar için de ekmek alabilmesi için belli bir ücret veriyor. ‘Ekmek Teknesi’ projesinde ise askıda ekmek projesine yeni boyut getirilerek verilen miktar kadar ekmek teknolojik tabelaya yansıtılıyor. Bu kapsamda ekmek ihtiyacı olan ve maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar fırına girmeden tabeladan fırında kaç ekmek olduğunu görebiliyor ve hiçbir ücret ödemeden ihtiyacı kadar ekmek alabiliyor.

 

Türkiye’ye örnek

İlk olarak Sakarya genelinde 75 fırında başlatılan projenin Türkiye’ye örnek olması planlanırken Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, bu proje ile Türkiye genelindeki fırınlarda da uygulamanın olmasını hedeflediklerini ve Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet Vakfı vasıtasıyla projeyi devam ettirmek istediklerini dile getirdi.

 

İhtiyaç sahipleri

Türkiye’ye örnek olması planlanan proje hakkında konuşan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, “Askıda ekmek projesi uzun yıllardır uygulanan proje. Hali vakti yerinde olan vatandaşımız kendi ihtiyacı olan ekmeği alırken, dar gelirli vatandaşımızın da ekmek alabilmesi için belli bir ücret bırakıyor ve ne kadar ücret bırakırsa o kadar ekmek tabelaya ilave olarak yazılıyor. İhtiyaç sahibi vatandaşımız geliyor ve o ekmeği hiçbir ücret ödemeden alıyor” dedi.

 

Yaygınlaşacak

Balcı, “ O bölgede bulunan dar gelirli vatandaşımızın ekmek ihtiyacı karşılanmış oluyor. Sakarya Müftülüğü burada bir çalışma başlatmak istedi ve bizlere geldi. Bu uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaşmasını istediklerini söylediler, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu projeye destek vermek istediğini ifade ettiler. Türkiye Fırıncılar Federasyonu olarak bizlerde bundan memnuniyet duyacağımızı ifade ettik” ifadelerini kullandı.

 

Askıda ekmek

Halil İbrahim Balcı, “Bizden talepleri, bir ilde uygulanmayan bir işletme varsa o ildeki o işletmeye biz başlatalım. Yani bu ekranlardan yaptıralım ve bizi işletme sahibiyle diyalog kurmamızı sağlayın, hiçbir yerde uygulanmayan işletme kalmasın, bütün işletmelerde bu önemli proje uygulanıyor olsun. Sakarya’da bunu bugün başlatmış olduk, bugünden itibaren Sakarya’da uygulanan bu proje daha sağlıklı uygulanmış olacak. Yani askıda ekmek olmayan hiçbir fırın işletmesi kalmamış olmasını hedefliyoruz. Bununda Türkiye genelinde yapılabilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığımız, Diyanet Vakfı vasıtasıyla bu projeyi devam ettirmek istiyor” dedi.

 

Hayır yapmak

Tanıtım toplantısında konuşan İl Müftüsü Hasan Başiş ise, “Geçtiğimiz bir yıl içerisinde gerek bireysel gerekse kurumsal olarak içerisinde bulunduğumuz bu yardım ve dayanışma faaliyetlerini ‘kardeşlik seferberliği’ ismiyle sürdürmekteyiz. Bugün ise ‘Ekmek Teknesi’ isimli çalışmamıza başlıyoruz. Tüm ilçelerde toplam 75 fırında astığımız tabelalarla amacımız ihtiyaç sahibi kişi ve ailelerin temel bir gereksinimlerinin karşılanmasına ve hayır yapmak isteyen kişilere yol göstermektir” diye konuştu.

 

İyilik egemen olacak

‘Ekmek Teknesi’ projesinin Türkiye’ye örnek olması temennisinde bulunan Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2’nci Başkanı İhsan Açık, “Burada yine Sakarya bir öncülük yapıyor, Sakarya ve Sakaryalılardan Allah razı olsun. İnşallah tüm il ve ilçelerimizde bu proje örnek olacaktır. Bizim Türkiye Diyanet Vakfı olarak şöyle bir temenni, istek ve hedefimiz var; yeryüzünde iyilik egemen oluncaya kadar gayrete devam edeceğiz. Bu projede onlardan bir tanesi. İyilik burada ve iyilik neredeyse biz orada olmaya çalışacağız” dedi.

 

Sosyal dayanışma

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise, “Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kazanıyorsan kazanamayanlara vereceksin bu haktır. Sosyal dayanışmadır. Kardeşliktir. Ekmek Teknesi projesi güzel hayırlara vesile olacaktır. Bundan daha güzel proje olur mu? Biz bu projenin her zaman yanındayız” şeklinde konuştu.

 

Valimizi seviyoruz

Vali Nayir’in görevinden ayrılmasından ötürü üzüntü içinde olduğunu dile getiren Başkan Yüce, “Valimizi sevdiğimizi buradan ilan ediyorum. Valimizden memnun olduğumuzu ifade ediyorum. Valimizden razıyız hakkımız varsa helal olsun. Bundan sonraki görevlerinde de kendisine başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

Güzellik yaşıyoruz

Askıda ekmek uygulamasının yıllardır kullanıldığını ve bu uygulama ile teknolojik bir hale geldiğini dile getiren Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, “Bugün burada bulunuş sebebimiz de bu duyguların bir tezahürü olarak ortaya çıkan varın halinden yokun halinden anlayan bir varın olduğunu gösteren bir uygulama. Yıllarca bu ülkede askıda ekmek uygulamasıyla, zimem defterinin satın alınmasıyla çok güzel örneklerini gördüğümüz bir uygulamayı biraz da teknolojiyi katarak burada, ilimizde uygulamanın bir güzelliğin yaşıyoruz” dedi.

 

Güven ve itimat

Vali Nayir, “Bu tür duyguların yaşaması için ve sürekli hale gelmesi için en önemli husus güvendir, itimattır. Burada bizim arzu ettiğimiz o. Herkesin güven duygusunu en üst dereceye çıkaracak tedbirler alınmalı, varsa akılda bir şüphe onlar kalkmalı, birisi kendi hayrını yapıyorsa bunun yerine gittiğini bilmeli, alan kişi de buna ihtiyacı olduğu için almalı ki bu iş devam etsin. Yoksa saman alevleri gibi başlayıp biten bir durum ortaya çıkmış olur, bu bize yakışmaz, güzel Sakarya’mıza yakışmaz” şeklinde konuştu.

 

12 Haziran 2020 , Cuma Bu haber toplam 552 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU