Günün Tarihi:26 Ocak 2021

Fındıkta beklenti büyük!


Fındık üreticilerini sezon öncesinde uyaran Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca, “Bu sene verim orta seviyede ne az ne de fazla. Fındıkta beklentimiz büyük. Çiftçimiz malına sahip çıkarsa güzel bir sezon geçirebiliriz” dedi.

Rekolte ölçümü

Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca fındık sezonu öncesinde yaptığı açıklamasında fındık üreticisini güzel bir senenin beklediğini ifade etti. Verimin orta seviyede olduğunu belirten Tunca, “Tarla da ne az ne de çok fındık var. Bakanlık tarafından Haziran ayı içerisinde yapılacak olan rekolte ölçümleri sonrasında durum netleşir ancak bu seneye dair beklentimiz güzel” dedi.

 

Çiftçinin yararına

Fındığın para etmesi konusunda çiftçiye büyük pay düştüğünü ifade eden ve uyarılarda bulunan Tunca, “Çiftçi malına sahip çıkarsa tüccara kendisini teslim etmezse fiyat aşağılara düşmez. Şimdiden çeşitli oyunlarla 24 lira olan fındığı 20 liraya indirmeye çalışıyorlar. Eğer emanete fındık bırakılmaz tüccara önden satış yapılmazsa oluşacak olan fiyat çiftçimizin yararına olacaktır. Her sene olduğu gibi üreticilerimizin bu konuda hassas olmalarını istiyoruz” dedi.

 

Mücadele sürüyor

Son senelerde fındıkçının kabusu haline gelen Beyaz Amerikan Kelebeği(Tırtıl) zararlısının kendisini bu senede göstermeye başladığını söyleyen Tunca, “ Ancak çiftçilerimizle birlikte mücadelemize erken başladık. Bu konuda tecrübe sahibi olduk. Bu sebeple zararı en aza indireceğimize olan inancım tam. Bu sene inşallah fındık üreticisi çiftçilerimiz için güzel geçecek” şeklinde konuştu.

12 Haziran 2020 , Cuma Bu haber toplam 23675 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU