Günün Tarihi:28 Haziran 2022

‘Yatırımcılara kırmızı halı sereriz’


Görevine dün başlayan Vali Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya’nın potansiyeli yüksek bir şehir olduğunu belirterek, “Şehre yeni yatırımlar getirme gayretinde olacağız. Yatırım yapanların önüne kırmızı halı sereriz, bütün işlemlerini kolaylaştırırız. Şehri kirleten değil de önünü açan yeni nesil alanlarda yatırımcılarla buluşturacağız" dedi

Göreve başladı

Resmi Gazetede yayınlanan Valiler Kararnamesi ile Elazığ Valiliği görevini yürütürken ilimize atanan Vali Çetin Oktay Kaldırım dün görevine resmen başladı. Vali Kaldırım görevinin ilk gününe Arifiye’de Şehit Muhammet Fatih Safitürk’ün kabrini ve ailesini ziyaret ederek başladı. Ziyarette Kaldırım’a eşi Berihan Kaldırım’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Arifiye Kaymakamı Bekir Dınkırcı ve Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu eşlik etti.

 

Kabrini ziyaret

Muhammet Fatih Safitürk’ün babası Asım Safitürk’ün evine gelen Vali Çetin Oktay Kaldırım burada şehit kaymakamın anne ve babası ile bir süre sohbet etti. Göreve başladığı her ilde ilk olarak şehit ailelerini ziyaret ettiğini ifade eden Kaldırım, görevi başında şehit olan Muhammet Fatih Safitürk’e Allah’tan rahmet diledi. Baba Asım Safitürk ile sohbetinde Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile Trabzon’da çalışma fırsatı bulduğunu da söyleyen Vali Kaldırım, “Birlikte güzel işlere imza attık inşallah burada da güzel hizmetler vereceğiz” dedi. Vali Kaldırım daha sonra Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün

kabrini ziyaret ederek dua etti.

 

Çocuklara hediye

Vali Çetin Oktay Kaldırım daha sonra ise Adapazarı Uzunçarşı’ya gelerek esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Vali Kaldırım’a, Uzunçarşı turunda Adapazarı Belediye Başkanvekili Necdet Tömekçe ve Başkan Yardımcısı Hilmi Kızılcıklı eşlik etti. Tek tek dükkanları gezerek esnafla sohbet eden Vali Kaldırım. çocuklarla yakından ilgilenerek satranç takımı hediye etti. Ziyaretinde esnaflara ve vatandaşlara maske ile sosyal mesafe konusunda uyarılarda da bulunan Kaldırım maskesi bulunmayan bir çocuğa kendi elleri ile maske taktı.

 

‘Cumartesi geldim’

Esnaflar ve vatandaşlarla sürekli beraber olacağını ifade eden Vali Kaldırım, daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Sakarya’ya Cumartesi günü geldiğini ifade eden Vali Kaldırım, “Caddeleri gezdim, dün de Taraklı’yı gezdim. Güzellikleri gördük, gezdik. Allah mahcup etmesin. Güzel bir ilden geldik, deprem süreci yaşadığımız ve 3 yıl görev yaptığımız” şeklinde konuştu.

 

Güzel hizmetler

Ekrem Yüce ile  beraber 7 yıl çalıştıklarını söyleyen Kaldırım, “ Ekrem başkan projeci birisidir biz de öyleyiz. Doğu Karadeniz’de önemli projeler yaptık gıda sektörü turizm sektöründe güzel işler başardık. Sadece şu örneği verebilirim ben Doğu Karadeniz’e gittiğimde Trabzon’un yatak kapasitesi 5 bindi. 2016’da ayrıldım yatak kapasitesi 70 bindi. Turizm açısından katkısını söylemek açısından bu örneği verdim. Güzel işler yaptık Allah burada da güzel işler yapmayı nasip eder. Sahalarda oluruz esnafımızı ziyaret ediyoruz. Şehidimiz Muhammet Fatih Safitürk’ün babasını ziyaret ettik ve duasını aldık. Allah mahcup etmez inşallah güzel Sakarya’mıza tarımda, turizmde, sanayide güzel hizmetler yapmaya nasip eder inşallah” dedi.

 

Rakamlar düşüyor

Koronavirüs hakkında da açıklamalarda bulunan Vali Kaldırım, “Sakarya coğrafi konum olarak çok hareketli bir yerde ve 1 milyonun üzerinde bir nüfusu var. Kocaeli, İstanbul ve Bursa’ya yakın bir yer. Ticarette de çok hareketli bir yer ona rağmen çok ciddi bir şekilde mücadele ediyor ben rakamlara baktım. Çevre illere göre iyi bir yerde. Sağlık teşkilatımıza giden valimize yerel yönetimlerimize bu işle mücadele eden herkese vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Son günlerde vaka sayıları diğer büyükşehirlere göre olumlu ve düşmüş durumda. İyi gidiyor ama vatandaşlarımıza yasaklar akabinde 1 Haziran sonrasında daha fazla sorumluluk düşüyor” diye konuştu.

 

Mesafeyi koruyalım

Vatandaşların tedbirli olmalarını ve maske takmalarını isteyen Vali Kaldırım, “Toplu mekanlardan, toplu buluşmalardan, toplu yemeklerden, taziyelerden ve benzeri toplanmalardan uzak durmaları mesafeyi korumaları ve hijyeni sağlamaları lazım. Biz tedbirleri yeniden masaya yatıracağız. Neler yapılabilir bakacağız. İnşallah başarılı oluruz. Elazığ’da bu konuda gayet başarılı olduk.  600 bin nüfuslu şehirde vaka sayısı 100’ün üzerinde değildi” dedi.

 

Maske denetimi

Vali Kaldırım, “ Dünyada ciddi bir sıkıntı bu virüs. Aşı bulunana kadar da devam edecek diye düşünüyorum. Ama ülkemiz Cumhurbaşkanımız önderliğinde en başarılı sınavı veren ülke oldu. Vatandaşlarımız büyük fedakarlıkta bulundu toplum olarak duyarlı olmaya devam edelim. Vatandaşımız maske taksın. Benim gördüğüm kadarı ile maske takıyor vatandaşlarımız ama denetimler sıkı şekilde yapacağız” diye konuştu.

 

Ortak akıl yönetimi

Proje ve sonuç odaklı olduğunu belirten Vali Kaldırım, “Çok güzel bir ile geldim. İnsanlar güzel, şehir güzel potansiyeli çok yüksek tarım, turizm, sanayi inşallah yeni nesil alanlara da odaklanıp şehrimizi global ölçeğe taşıyacağız. Dünya’da şehirler yarışıyor, şehirler rakebeti var şehirler ön plana çıkıyor. Akıllı yönetilen, ortak akılla yönetilen özellikle yeni nesil bilişim, teknolojik, yazılım bu alanları yakalamış hizmetler sektöründe, sanayide, endüstri 4.0 benzeri alanları iyi yakalamış, inovasyon, Ar-Ge, tasarıma önem veren şehirler artık ön plana çıkıyor. Dünya’da önemli şehirlerde kendilerini böyle konumlandırıyor” ifadelerini kullandı.

 

Global marka

Vali Kaldırım, “Burada çok güzel bir ekip var, şehrin aktörleri ve vatandaşlarımızla ile birlikte el birliği yapacağız inşallah. Hem şehrin vizyonunu oluşturma hem global ölçekte markalaştırma noktasında hem de bir cazibe noktası merkezi haline getirilmesinde inşallah güzel çalışmalara imza atarız. Ben proje ve sonuç odaklı çalışmayı severim, iş dünyasıyla el ele vereceğiz. Burası iş dünyası açısından verimli bir yer. İnşallah şehrimizi global ölçekte marka şehirlerden birisi haline getireceğiz” şeklinde konuştu.

 

Turizm potansiyeli

Sakarya’nın tanıtımı konusunda çalışmalar yapacaklarını ifade eden Kaldırım, “Çok güzel yerlerimiz var. doğal güzellikler, deniz, göller, mağaralar gibi potansiyeli yüksek yerleri var. insanlar artık doğayı tercih ediyorlar. lokal olanı tercih eden bir turizm türü var. insanlar artık otellerden uzaklaşıyorlar. Bunları iyi yakaladığımız ve tanıtımlarımızla Sakarya’mız bundan faydalı çıkacaktır” dedi.

 

Çevreci yatırımlar

Sosyal medya hesabından verdiği 537 milyon liralık yatırım müjdesinin sorulması üzerine ise Vali Çetin Oktay Kaldırım, “ Detayları yatırımcı gelince kendisini açıklamak istiyor ama yatırım sözünü aldık. Yatırım konusunda süreçleri de başlattık. Yeni nesil alanlarda çevreye duyarlı bir yatırım olacak. Yeni yabancı yatırımcılarda getirme gayretinde olacağız. Bizim için bir istihdam sağlayan da bin istihdam sağlayanda kıymetlidir, yatırım kıymetlidir. Yatırım yapanların önüne kırmızı halı sereriz, bütün işlemlerini kolaylaştırırız. İnşallah şehrimize o açıdan da doğru yatırımcıyla yani şehri kirleten değil de önünü açan yeni nesil alanlarda yatırımcılarla buluştururuz” ifadelerini kullandı.

 

Makama oturdu

Açıklamalarının ardından Valiliğe giden Vali Çetin Oktay Kaldırım burada makamına oturdu. Çocukların kendisine çiçek takdim etmesinin ardından tören mangasını selamlayan Vali Çetin Oktay Kaldırım’ı İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı Cengiz Yiğit, vali yardımcıları ve kaymakamlar karşıladı. Tören sonrasında makamına oturan Vali Kaldırım burada Vali yardımcıları ve kaymakamlarla yaptığı görüşmenin ardından Emniyet Müdürü Kaya ve Jandarma komutanı Yiğit’ten asayiş konularında brifing aldı. 

23 Haziran 2020 , Salı Bu haber toplam 11188 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU