Günün Tarihi:26 Ocak 2021

‘Yalnız şehre hoş geldiniz’


CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, Sakarya’nın yeni Valisi Çetin Oktay Kaldırım’a açık mektup yazdı.

Merkeze çekilmek

Keleş mektubunda, “Sayın valim şehrimize hoş geldiniz. Yükünüz ağır, işiniz çetin, gücünüz kıla bağlı, Allah yardımcınız olsun. Her şeyden evvel Sakarya’nın, Sakaryalının yararına her iş ve kararınızda yanınızda olacağımızı ilk söz olarak şimdiden beyan ve taahhüt ederim.

Yıllardır hak ettiği değeri, yatırımı göremeyen kalabalıklar içinde yalnız bir şehre geldiniz. Şüphesiz ki size aksi iddia edilecektir. Halkla iç içe olan bir yönetici olarak gerçeği halktan öğrenebilirsiniz. Sonda denecek sözü başta diyeceğim; Buraya gelen valilerin sonu merkeze çekilmek oluyor. Sizi sorduğumuz dostlarımızdan aldığımız bilgiler ışığında başarılı geçmişinizi Sakarya valilerinin makus kaderine çevirmemek yine sizin elinizde.”

 

Gıda deposu

“Bunun için, bu hataya daha önce düşenler gibi kişisel geleceğinizi bir siyasi partinin geleceği ile birleştirmemek öncelikli bir gereklilik. Unutmayın ki siz Türkiye Cumhuriyeti’nin valisisiniz. İş ve işlemlerinizde en yüksek uzlaşıyı esas alacağınızı umut ediyorum. Sakarya’nın tarihsel bir gerçeği de senede üç hasat yapılabilen mümbit topraklardır. Doğru bir planlama ile yaşanılan salgın sürecinde önemi daha da artan tarımsal üretimin önce Marmara sonrasında Türkiye’deki merkezi olacak bir ildir. Sakarya Marmara’nın gıda deposu olabilir.

Bu konuda kırsal kalkınma, organik tarım konularınızdaki eğitim ve geçmişinizin önemli olduğunu düşünüyorum. Umut ederim ki Sakarya tecrübelerinizden ziyadesiyle yararlanma fırsatı bulacaktır.”

 

Deprem kenti

“Her şeyden evvel Sakarya bir deprem kenti. Yaklaşık her otuz yılda büyük bir deprem oluyor. Son depremin üzerinden 21 yıl geçti ve depreme hazırlık adına hiçbir şey yapılmadı.

Eğer kent merkezinden başlayarak bir şehir planı yapılmış ve bu yapılan konutlar bu plana göre şekillenmiş olsaydı şimdi bambaşka bir Sakarya olurdu. Ama rant daha önemliydi çünkü şehirdeki çürük konutların sahipleri Sapanca ve Serdivan’daki villalarına çekilirken buralarda dar gelirli kiracıları oturuyorlar. Onların hayatı ise bir rakamdan ibaret. Rant uğruna şehri verimli tarım alanları üzerine genişletme mantığı tüm hızıyla devam ediyor. Hem deprem riskini büyütüyor hemde geleceğimiz tarım arazilerini yok ediyoruz.”  

 

İşte sorunlar

Şehir merkezinde acilen kentsel dönüşüm olması gerektiğini vurgu yapan Keleş, “Sakarya için tarım vazgeçilmez bir noktada olsa da gelişmeler hiçte iç açıcı değil. Yapılmakta olan Kuzey Marmara Otoyolu on binlerce dönüm mutlak tarım arazisini yok edildi. Şeker fabrikası ve Tank Palet’ten sonra TÜVASAŞ’ta özel sektöre veriliyor. İller bankasından deprem hasarlarını gidermek amaçlı alınan kredilerin faizlerini biz Sakarya olarak halen öderken komşumuz Kocaeli ödemiyor. Bu şehre özellikle Ankara tarafından gelenler bir kasabaya girer gibi 5m lik bir yol ayrımı (sapağı) ile şehre giriyorlar. Unutulmuşluk şehrin girişinden başlıyor. Karasu-Adapazarı (Arifiye) demiryolu hattı ülke çapında soygun. Güncel fiyatlar ile 860 milyon TL çöp olmuş durumda. Hesap dahi sorulmadı. Sağlık ve yatak sorunu ayyuka çıkmış durumda. Dengimiz illerin çok gerisindeyiz. Tek yapılan şehir hastanesinin nereye yapılacağına yönelik parti içi çekişmeler” diye seslendi.

 

Ulaşım sorunu

Keleş, “Valiliğin ve konutunuzun bulunduğu Yenikent bölgesi öncelikli ve acil olmak üzere bu şehrin birde ulaşım sorunu var. Yenikent bölgesinde oturanlar saati gelse de dolmadıysa kalkmayan otobüslerde balık istifi evlerine gitmeye mecbur bırakılıyorlar yıllardır. Bu bölgeye raylı ulaşım şart ancak büyükşehir oyuncak tren (nostaljik tramvay) peşinde. Bunun yanında Sakarya’nın ilçelerinin %70 ine Büyükşehir Belediyesinin otobüs hizmeti bile yok” dedi.

 

Ruhsuz kent

Kültür ve sanat etkinliklerinin azlığına vurgu yapan Keleş, “Ruhsuz bir kente geldiniz sayın valim. Sahneleriyle kültürel etkinliklerin ve eğitimin merkezi olacak bir kültür merkezimizde yok bir milyon nüfuslu Sakarya’mızda. Sayın valim önderliğiniz altında Sakarya modelini oluşturalım. Bu şehir adına sözü olanları toplayın onlardan Sakarya için önerilerini dinleyin. Bir partinin değil, devletin, milletin valisi olacağınızı umut ediyorum. Tekrar Türkiye mozaiği olan Sakarya’mıza hoş geldiniz” dedi.

 

 

25 Haziran 2020 , Perşembe Bu haber toplam 19940 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU