Günün Tarihi:27 Eylül 2020

Keskin burunlarıyla suçluları kaçırmıyor


Uyuşturucu ve terörle mücadelede güvenlik güçlerinin en büyük destekçisi olan Sakarya Jandarma Komutanlığı bünyesindeki özel eğitimli köpekler, doğuştan var olan keskin koku alma yetenekleri ve aldıkları eğitim sayesinde suçlulara göz açtırmıyor.

Eğitimli köpekler

Nevşehir'de Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezinde (JAKEM) zorlu eğitimden geçtikten sonra Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde görevlendirilen narkotik köpekleri "Şila", "Biba (Rüzgar)" ve "Çita", bomba arama köpeği "Gerçek" ve arama kurtarma köpeği "Oje", şimdiye kadar çok sayıda uyuşturucunun ele geçirilmesi ve patlayıcının tespitinde önemli rol oynadı.

Göz açtırmıyor

Her an göreve hazır olmaları için Sakarya Jandarma Komutanlığı bünyesindeki parkurda günlük eğitimden geçen dedektör köpekler, katıldıkları operasyonlarda keskin koku alma yetenekleriyle kaçakçılara ve suçlulara göz açtırmıyor.  Günlerinin çoğunu ailelerinden çok köpekleriyle geçiren eğitmenler, suçluların korkulu rüyası olan köpekleriyle adeta "baba-çocuk" ilişkisi yaşıyor.

Üstün yetenek

İl Jandarma Komutanlığında görevli Yüzbaşı İsmail Bel, bünyelerinde 1 arama kurtarma, 3 uyuşturucu madde arama ve 1 bomba arama olmak üzere, 5 köpeğin görev yaptığını belirterek, “Eğitimli köpekler doğuştan var olan içgüdüsel üstün yetenekleri sayesinde jandarma teşkilatının en büyük yardımcısı” dedi.

Güvenli ortam

Bel, "Bugünün şartlarında üstün teknolojiye rağmen köpeklerimizin suç ve suçluyla mücadelede tercih edilmesinin nedeni, köpeklerimizin var olan bu içgüdüsel özellikleridir. İl Jandarma Komutanlığı olarak sorumluluk alanımızda halkımızın huzurlu ve güvenli ortamda yaşamını sağlayabilmek için biz de bu imkanlardan faydalanmaktayız." diye konuştu.

Caydırıcı oldular

Bel, köpeklerin icra ettikleri görevde insan gücünden ve zamandan tasarrufla kendilerine maddi konularda büyük kolaylık sağladığına işaret ederek, "Ayrıca potansiyel suçlar üzerinde psikolojik caydırıcılık sağlarlar. Değerli dostlarımızla 7/24 halkımızın emrindeyiz." ifadesini kullandı.

52 haftalık eğitim

Teşkilatta 14 yıldır uyuşturucu köpek sorumlusu olarak görev yapan Uzman Jandarma 6. Kademeli Çavuş H.Y. de köpeklerin 52 haftalık eğitim programı ile zorlu eğitimlerden geçtiğini anlattı. H.Y, köpeğiyle arkadaş-dost ilişkisi yaşadığını vurgulayarak, "Bazen insanlarla konuşamadığınız şeyleri kendi köpeğinizle konuşuyorsunuz. İlişkimiz işten daha farklı bir boyut alıyor." dedi.

40 insanın işi

JAKEM'de 14 hafta süren branş eğitiminden geçen uyuşturucu arama köpeklerinin daha sonra kıtalarda görevlendirildiğini belirten H.Y, “Ekstra arama kararları alarak suç ve suçlunun önlenmesi için uyuşturucu madde köpeğimizle ev, bina, araç, uçak, deniz taşıtı, uyuşturucunun saklanabileceği aklınıza gelebilecek her şeyi bu köpeklerle aramaya çalışıyoruz. 40 insanın belki yarım saatte yapacağı işi 5-10 dakikada yapıyor. İşimizi hızlandırıyor. O açıdan çok verimli ve yararlı" dedi.

 

27 Haziran 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 1584 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU