Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

Patlama durmadı!


Hendek Yukarıçalıca Mahallesi Tepe Açma mevkiindeki Büyük Coşkunlar Proteknik Kimya Oyuncak ve Havai Fişek Fabrikası’nda dün saat 11.15 sıralarında meydana gelen patlama tüm şehri korkuturken, çıkan yangın ise saatlerce kontrol altına alınamadı.

Deprem zannedildi

Şehir merkezinin yanı sıra 50 kilometre çapında bulunan yerleşim birimlerinde hissedilen patlama, bazı bölgelerde de sarsıntıya yol açınca deprem olduğu zannedildi. Sonrasında ise Hendek’teki havai fişek fabrikasından yükselen dumanlarla patlamanın burada olduğu ortaya çıktı.

Harabeye döndü

Genelde çalışanların çevre mahallelerden olması nedeniyle fabrikaya ilk etapta yakınları ulaştı. Çalışanların ve yakınlarının ifadelerine göre, ortalık harabeye dönerken, havai fişek ve diğer patlayıcıların patlaması nedeniyle üzerlerine adeta taş yağdığını belirttiler.

Kaçabilen kaçtı

Fabrikanın çevresindeki ormanlık ve fındıklık alanlarda  patlamanın etkisi ile ağaçlar yerlerinden sökülürken, çalışanlar ise yaşadıkları korku ve panikle kendilerini bu bölgelere  attılar. AFAD ile Arama Kurtarma ekipleri ise bu nedenle kayıp olanların bulabilme adına yıkılan ağaçlar arasında yaralı araması yaptılar.

Müdahale edilemedi

Olay yerine sevk edilen ambulanslar yaralılara müdahale ederken, itfaiye ekipleri ise ulaştıkları bölgede patlama nedeniyle yangının oluştuğu binalara ilk etapta müdahale edemediler. Patlama olmayan depolara sıçrama olmaması için itfaiye önlem alırken, patlama yaşanabilecek yerlere de soğutma çalışması yaptı.

Uçak ve helikopter

Yangının kontrol altına alınabilmesi için karadan Sakarya Büyükşehir İtfaiyesi Kocaeli, Düzce ve İstanbul’dan gelen takviye ekiplerle müdahale ederken, Sakarya Valiliği havadan da müdahale edilmesini isteyince bölgeye bir söndürme uçağı ile 2 helikopter sevk edildi.

Havadan müdahale

Sapanca Gölü’nden su alan uçak ve helikopterler yanan fabrika depolarının üzerine suyu boşaltarak soğutma çalışması yaptılar. İtfaiyenin yanı sıra AFAD, UMKE, sağlık, itfaiye, büyükşehir belediyesi ve bütün gerekli ekipler olay yerine gitti.

Jandarma ve Polis

Olay yerinde gerekli güvenlik önlemleri içinde Jandarma’nın yanı sıra polis ekipleri de bölgeye sevk edildi. Patlamaların bitmemesi ve diğer depolarda da patlama olabilmesi ihtimali nedeniyle fabrikaya giriş yolu belli bir noktada kesilerek yukarıya görevliler dışında kimse alınmadı.

Soğutma çalışmaları

Karadan ve havadan yapılan müdahale ile birlikte yangın kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarına başlandı. Soğutma çalışmalarının ardından ise harabeye dönen fabrika alanındaki enkazlar da hayatını kaybeden olup olmadığının araştırılması yapıldı.

85 ambulans geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, olay yerinde gelerek yaptığı açıklamasında 85 ambulans, 2 helikopter ambulans ve 11 UMKE ekibinin olay yerinde görevlendirildiğini açıkladı. Yaralılar ise başta özel araçlar olmak üzere ambulanslarında gelmesiyle Akyazı ve Hendek Devlet hastanelerinin yanı sıra SAÜ Eğitim ve Araştırma ile Yenikent Devlet Hastaneleri’ne ulaştırıldı.

Helikopter ile sevk

Patlama nedeniyle çıkan alevlerle yanan bir işçi ise SAÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalenin ardından AKMO’un bahçesinden havalanan ambulans ile Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Merkezi’ne sek edildi.

AFAD ekibi işbaşında

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), patlama yaşanan fabrika bölgesine Sakarya  AFAD’tan 29 personel ve 7 araç sevk ederken, olası ihtiyaç durumunda görev almak üzere Bursa, Kocaeli, Düzce, İstanbul ve Bolu AFAD ekipleri teyakkuz haline geçirdi.

4 Temmuz 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 2020 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU