Günün Tarihi:17 Mayıs 2022

‘Fındık üreticileri yevmiyelere uysun’


Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca, “Fındık üreticilerinden belirlenen yevmiyelere uymasını bekliyoruz” dedi.

Tartışmalar oluyor

Kocaali Ziraat odası Başkanı  Tamer Tunca, “Her yıl fındık toplama mevsiminde Doğu illerimizden gelen  mevsimlik işçilerimize ve yerli fındık toplama işçilerimize yönelik İlçe Kaymakamlığımız hıfzıssıhha ve  izleme komisyonu tarafından belirlenen ücretler sadece tavsiye kararlarıdır. Bu kararlarda hak edilen asgari  bürüt  ücretin altına düşmemek kaydı ile  bugün ise 98 TL civarındadır. Bunun altında verilemez. Bunun altına düşmemek kaydı ile serbest piyasada işçiler geldi, bahçelerde başladı, bazı şehir dışından gelenler ise  bahçelerindeki fındıkların hemen toplanması için  işçilere veya sayı başlarına size açıklanan fiyatlardan daha fazla veriyorum. Bana gelin diye tekliflerde  bulunmaları da üreticiler arasında büyük sıkıntı yaratmakta ve ister istemez de istenmeyen  tartışmalarda  meydana gelmektedir.”

Fiyat artışı beklentisi

Başkan Tunca, “Kaymakamlık Hıfzıssıhha kurulu ve il izleme komisyonun almış olduğu kararlar ile serbest piyasa uygulamasından dolayı müdahale hakkına sahip değildir. İşçiler istediği gibi fiyata gidebilir, işverenle anlaştığı sürece de problem yok. Ancak  işveren ve işçiler arasında uyuşmazlık çıktığı zaman müdahale etmeye hakkımız vardır, o da  izleme komisyonun almış oldu kararla geçerlidir. Fındık üreticilerinin her gün geçen günlerde kullandıkları tarımsal ilaçlar, yakıtlar her sezonda yapılan  tırpanlama ve filiz kırma çalışmalarından artan fiyatlar da bir maliyet giderlerimiz arttırmaktadır. Ülkemizin en fazla döviz getirdiği fındıklarımızdan  hakkımızı almak istiyoruz. Geçtiğimiz yıl açıklanan fiyatlardan aşağıya olmaması ve  daha üzerinde bir açıklama bekliyoruz” dedi.

7 Temmuz 2020 , Salı Bu haber toplam 387 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU