Günün Tarihi:23 Haziran 2021

CHP’den 3 bakanlığa sorular


CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Hendek’teki Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında meydana gelen patlama nedeniyle 3 bakanlığa soru önergesi verdi.

Sonuna kadar

Özkoç Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, Büyük Coşkunlar Piroteknik Kimya Sanayi Havai Fişek Ticaret Limited Şirketi'ne ait Havai Fişek Fabrikası'nda daha önce de defalarca ölüm ve yaralamayla sonuçlanan patlamalar meydana geldiğini belirterek, “Sorumlular en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

 

Ön inceleme

Patlamanın ardından Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve TBMM Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ile birlikte patlama bölgesine gelen Özkoç, aileler ve işçiler ile yaptıkları görüşmeler ve bölgedeki ön incelemeleri üzerinden binalar arasındaki mesafe, duvarların dayanıksızlığı, sütre bulunmayışı, depolama alanlarındaki sıkışıklık ve soğutma sisteminin doğru işlemeyişi gibi aykırılıklara dikkati çekti.

 

Vicdan yarası

Özkoç patlamanın hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fabrika sahibine telefonla araması, MÜSİAD’ın daha cenazeler ortadayken üyeleriyle dayanışma yemeği vermesini eleştirerek, kamuoyunda oluşan rahatsızlığa işaret etti. Özkoç, “Sakarya gerçekten cenazelerini kaldırmış, yaralılarının yarasını sarmış ama vicdanının yarasını saramamıştır. O yüzden Sakarya’daki bu korkunç olayın sorumluları ile mağdurları ayırt edilmeli ve müsebbipleri en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. İşçilerin, mağdur ailelerin arkasındayız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

 

3 bakana önerge

Özkoç, ayrıca patlamayla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zümrüt Selçuk ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle üç soru önergesi verdi. Özkoç soru önergesinde, “Fabrikalarda gerçekleştirilen denetim raporlarını ve itfaiye raporlarını kamuoyuna açıklanması, hangi güvenlik tedbirlerinin alındığı, yangın yönetmeliğine uygunluğu, binalar arası güvenlik mesafesi, havalandırma ve soğutma için tedbirlerin alınıp alınmadığı, patlamadan koruma raporu, ürünlerin nasıl depolandığı, işçileri sağlık gözetimlerinin yapılıp yapılmadığı ve eğitim alıp almadıkları şeklinde sorular sordu.”

 

 

8 Temmuz 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 15017 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU