Günün Tarihi:18 Ekim 2021

‘Gerekli önlemler alınmadı’


Adapazarı Taşkısığı Mahallesi’nde önceki gün meydana gelen ve 3 askerimizin şehit olmasına sebep olan patlama hakkında konuşan CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Bu maddeler özel araçla taşınmadı, belediyenin kamyonuyla götürüldü, sürtünmeyi azaltacak önlem gerekiyordu ve gerekli önlemler alınmadı” dedi.

Sendika olmalıydı

İnsan hayatının yok sayıldığını ifade eden Özkoç, MÜSİAD yetkililerine ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında sert ifadelerde bulundu. Yaşanan patlamaları iş cinayeti olarak nitelendiren Özkoç, “Bu fabrikanın binaları birbirine 50 metre uzaklıkta olmalıydı. Bu binaların arasında 1 metre genişliğinde çatının 1,5 metreyi geçecek yüksekliğinde beton sütrenin örülü olması gerekiyordu. Bu fabrikada sendika olması gerekiyordu var mıydı yoktu. İçişleri Bakanı bu kazadan sonra açıklama yaptı. Bu fabrikanın denetimleriyle ilgili hiçbir sıkıntı yoktur dendi” şeklinde konuştu. Özkoç bu söylemlerinden ötürü Bakan Soylu hakkında eleştirilerde bulundu. Özkoç ayrıca MÜSİAD’ın Hendek’teki patlama sonrasında düzenlediği moral yemeğini de çok sert ifadelerle eleştirdi.

 

Önerge hakkında

Hendek’teki patlamayla ilgili TBMM’de önerge verdiğini ve bu önergenin AK Parti ile MHP tarafından reddedildiğini hatırlatan Özkoç, “ Ben Sakarya milletvekili olarak daha bir gün önce TBMM’ye araştırma önergesi veriyorum. Kürsüye çıkarak diyorum ki, değerli milletvekilleri, canım yanıyor, canım kardeşlerimizi kaybettik bu fabrikada ne olduğu önemli olduğu kadar bundan sonraki iş cinayetleriyle de ilgili tedbir alınması gerekiyor. Bir boşluk var Türkiye’de bunun tedbirini TBMM olarak biz almalıyız dedim. Sizden rica ediyorum bu önergeyi kabul edin dedim. AK Parti ve MHP’lilerin elleri kalktı reddettiler. Siz o araştırma önergesine ret verdiniz ama bir gün sonra 3 tane vatan evladım şehit oldu ben bunun hesabını kime soracağım?’ dedi.

 

Beraber taşınmamalıydı

İkinci kez gerçekleşen patlama hakkında da konuşan Özkoç, “Şimdiye kadar fabrikayı anlattım şimdi son patlamada evlatlarımız neden şehit oldu onu anlatıyorum. Yönetmeliğin ilgili maddesine göre patlayıcı madde nem bakımından şartlandırılıp kapalı veya örtülü özel kaplar veya borular ve gerekli önlemler alınarak taşınır. Ama böyle taşınmadı belediyeden getirilen bir kamyon da taşındı. Dinamitler, barutlar ve kapsüller aynı yerde beraber taşınmaz ama burada taşındı” dedi.

 

Belediye kamyonu

Özkoç, “Yükleme ve boşaltma sırasında darbe, düşürme, sürtme, çarpma gibi tehlikeli olabilecek hareketlerden kaçınılır. Bir özel araçla taşınmadı, belediyenin kamyonuyla götürüldü, birbirlerine sürtünmemesi için ambalajlanması gerekiyordu, ısıdan muaf hale getirilmesi gerekiyordu,  kamyonun altında bu patlayıcılar ile ilgili bir lastik, branda sürtünmeyi azaltacak önlem gerekiyordu ve önlem alınmadı” şeklinde konuştu.

 

11 Temmuz 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 966 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU