Günün Tarihi:8 Ağustos 2020

Milletin zafer coşkusu


Sakaryalı vatandaşların tarih yazdığı 15 Temmuz darbe girişiminin 4’üncü yıl dönümünde çok sayıda vatandaş Demokrasi Meydanı’na akın etti. Milletin o gece destan yazdığı zafer coşkuyla kutlandı.

Meydanda buluşma

15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yıldönümünde Sakarya’da binlerce kişi Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programına Vali Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Milletvekili Kenan Sofuoğlu, MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mustafa KöseBüyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce,Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan,  İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yiğit, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, BAM Başkanı Nuri Koçer, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

 

Dualar edildi

Mehter konseri ile başlayan program Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa seslenişi ile devam etti. Konuşmaların ardından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetleri okundu. İl Müftüsü Hasan Başiş’in ettiği duanın ardından tüm camilerden sela sesleri yükseldi.

 

Hainlere seslendi

Programın ilk konuşmasını yapan 15 Temmuz Gazisi Adem Akyol, “15 Temmuz’da ihanet şebekelerine karşı milletimiz demir yumruğunu enselerinde hissettirdi. Bütün hainlere sesleniyorum: bulunduğunuz yerde gerekli cezalara çarptırılacaksınız. Sakarya Valiliğinde hainlere karşı dururken gazi olup hastaneye gittiğimizde sayısız kahraman vardı.  Hepsine sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum” dedi.

 

‘Millet gereğini yaptı’

15 Temmuz Milli İrade Derneği Genel Başkanı Ali İnci ise, “15 Temmuz gecesi sadece Sakarya’da değil, her yerde milletimiz gereğini yaptı. Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile sokaklara indi. Hainlerin ellerinden silahlarını aldık, adli makamlarda hak ettikleri cezaları verdi. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı bir ömür diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

Vatana ihanet’

Vatana ihanet etmek isteyen hain terör örgütüne en büyük dersi milletin birlikte verdiğini söyleyen Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, “Bu aziz vatanımızı bölmeye kimsenin gücü yetmez. Biz muhtarlar olarak bayrağımızın dalgalandığı en ücra noktada milletimizin temsilcisiyiz. Bu vesile ile 4 yıl önce şehadete eren 221 kardeşimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum” diye konuştu.

 

Birlik ve beraberlik

Esnaflar adına konuşan SESOB Başkanı Hasan Alişan da, “Hain 15 Temmuz saldırısında hep birlikte ayaktaydık. Ülkemizde olduğu gibi Sakarya birlik ve beraberlik içerisinde ülkesine sahip çıktı. Hepinize teşekkür ediyorum. Biz demokrasimize uzanan elleri unutmayacağız. Ülkemize göz diken herkesin önünde dimdik duracağız. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Geceniz hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

 

Kötülük mikrobu

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Benim için, ailem için temsil ettiğim toplum için en önemli iki dakikalık bir sözdü. Biz zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Dünya kurulduğundan beri doğruların olduğu kadar hainler de kötüler de var. Şu anda korona virüs diye bir mikropla uğraşıyoruz. Esas bir mikrop var kötülük mikrobu. Kötülük mikrobu insana bulaştığı zaman o gözle bakmaya devam ederler. Onun için bu kötülük mikrobuna bulaşanlarla aramıza mesafe koymak lazım. Esas tehlike de onlar” dedi.

 

Vatan bizim

Atalay, “ Bu vatan bizim, bu ülke bizim bu ülkede yaşıyoruz herkes zamanı geldiği zaman ömrü bittiği zaman gidiyor. Onun için bu süreci düzgün geçirmek lazım. Ben bu ülkede doğmaktan Müslüman olmaktan Sakaryalı olmaktan işçi olmaktan işçilerin başı olmaktan cenabı Allah'a hamt ediyorum. Hepinize teşekkür ediyor geceniz mübarek olsun Allah'a emanet olun” diye konuştu.

 

Bayram günümüz

Necip Fazıl Kısakürek’in Sakarya Türküsü şiiriyle Demokrasi Meydanı’nı dolduran binlerce vatandaşı selamlayarak konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Bugün bizim bayram günümüz. İstiklalimizin ve istikbalimizin tek sahibi biziz diyerek dünyaya haykırdığımız gün. Bugün, ülkemizi karanlıklara sürüklemek isteyenlere karşı; kardeşiz, biriz, bizi bölemezsiniz ve bizi birbirimize düşüremezsiniz diyerek heveslerini kursaklarına tıkadığımız gün. Bugün çocuklarımıza, torunlarımıza anlatacağımız, şanlı milletimizin tarihe altın harflerle kazıdığı destanlardan birinin;15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Destanı’nın dördüncü yıl dönümü” dedi.

 

Sokaklara çıkan yiğitler

Yüce, “O gece; senin gibi olan, senin yanında yürüyen hainlerin; senin evlatlarının ellerine silah verip zorlayarak, senin tanklarını, uçaklarını kullanarak gözü dönmüşçesine seni öldürmek için harekete geçtiği gece. O gece; yıllar yılı içimizde yaşayıp, hepimizi aldatıp yıllarca bir kin gibi gizli ihanetini içinde taşıyan hainlerin, kudurmuş vahşi yaratıklar gibi ihanetlerini açığa vurduğu gece. O gece; Reisimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın emriyle minarelerden duyulan selaların, okunan Kur’an-ı Kerimlerin ve edilen duaların manevi gücüne sarılıp bismillah diyerek sokaklara çıkan yiğitlerin gecesi” ifadelerini kullandı.

 

‘Bir ölür Bin diriliriz’

Yüce, “O gece cennet vatanımızda, Sakarya’mızda neler olduğunu hepimiz hatırlıyoruz. On binlerle Kent Meydanında, burada bir aradaydık. Bir ölür, bin diriliriz dedik. Hainler, Valiliği ele geçirdiğinde polisimizle birlikte gittik orayı geri aldık. Çıkan çatışmada 20 vatandaşımız gazi oldu. Allah onlardan razı olsun. O gece dünyadaki tüm Müslümanların gözü, kulağı, duaları bizimleydi. Allah onlardan razı olsun.  O gece ülkemizi hainlere bırakmayan, mücadele eden zulme karşı çıkan herkesten Allah razı olsun” dedi.

 

Unutmamalıyız

O meşum geceyi unutmayıp hep hatırlamamız gerektiğini söyleyen Yüce, “Unutmayalım gece karanlığında kalleşçe ihanet peşinde koşanları. Hatırlayalım ki şehitlerimizin ruhu şad olsun. Biz hatırlayalım, onlar için dua edelim ki bu dünyada analarının, babalarının, evlatlarının, eşlerinin ve milletinin göğsünü kabartan yiğitlerimizi gururlandıralım. Allah milletimizi, beraberliğimizi, vatanımızı tüm düşmanlara karşı korusun. Allah bizlere bir daha 15 Temmuz geceleri yaşatmasın. Fakat huzurunuzda bir kez daha tüm dünyaya haykırmak isterim ki böyle bir ihanete teşebbüs etmek isteyen her kim varsa bilsin ki onlar daha ihanetlerini açık etmeden biz vatanımızın başındayız.  Bizim demokrasi nöbetimiz hiç bitmeyecek” dedi.

 

Meydana koştuk

Büyükşehir Belediyesi ve Milli sporcuların yanı sıra Bisikletliler Derneği Sakarya Şube Başkanı İlhan Şengel ile bisikletliler de Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen programa katıldı. Yüce’nin ardından konuşan AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, “15 Temmuz'da herkesin anıları vardır benim de çok güzel anılarım var çünkü o dönemde milli sporcuydum ve yurt dışında yaşıyordum. O akşam Sakarya'da olmak benim için hayattaki belki de en önemli anlardan biriydi. Çünkü o gece darbe girişiminden bahsedildiğinde ne yapacağımızı bilmiyorduk. Ama Cumhurbaşkanımızın o geceki açıklamasıyla beraber hepimiz ışığı gördük ve meydanlara koştuk” dedi.

 

‘Motoru üzerlerine sürdüm’

Sofuoğlu, “Ben o meydanlara giderken bir avantajım vardı çünkü şehirde trafik kitlenmişti ve motosikletimi alıp önce bu meydana geldim. Burada polis anonsunu duydum. ‘Burada sıkıntı yok derhal Valiliğe gidin’ dediler. Biz de hızlı bir şekilde Valiliğe giderken gördük ki yollar kilitlenmiş insanlar koşarak gidiyordu. Biz aralardan motorla gittik Valiliğe geldiğimizde dediler ki ‘Valiliğin arka tarafında sıkıntı var orada hainler elinde silahla bekliyor’ dediklerinde motosikletin üzerindeyken silahları bize doğrulttuklarını görmüştüm ve onlara doğru motoru sürdüğümüzde arkamızdan gelen halkla beraber onların kaçtığını gördük” ifadelerini kullandı.

 

Cesur Sakarya

Sofuoğlu, “ O gece onlar tetiğe bassaydı hiçbirimizin şansı yoktu basamadılar kaçtılar ve o gece ben inanın hayatım boyunca gurur duyacağım şeyler yaşadım. Cesur Sakarya gençlerini gördüm. Sabahlara kadar meydanlarda gezdiğimizde Türk halkını Türk gencinin Türk insanının ne kadar cesur olduğuna ben şahit oldum. O yüzden benim için belki de en büyük kazanç o gece Türkiye'de olmaktı, Türk halkının Sakaryalıların ne kadar cesur olduğunu Rabbim görmeyi nasip etti. Rabbim bizlere 15 Temmuzları yaşatmasın Rabbim huzurumuzu inşallah bozmasın ve çok güzel günlere bizi kavuştursun. Ülkemizde de dünyada da çok sıkıntılı günler yaşanıyor bu anlamda da Rabbim inşallah bu günleri de atlatmayı bizlere nasip etsin. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

 

Peşkeş çekmeyeceğiz’

MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Levent Bülbül ise, “15 Temmuz darbe girişiminin 4. yıl dönümü münasebetiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. 15 Temmuz hain darbe girişimi Türk tarihi açısından son derece önemli bir dönüm noktası. Bu hain darbe girişimi olduğu geceyi farklı şekilde tarif etmeye çalışanlar, tiyatro, kontrollü darbe diyenler olsa da o gece Türk milletinin, devletinin topyekün kıyama geçtiği ve hain yapılara karşı, arkasındaki emperyalist emellere karşı 'Buradayız, vatanımızı ve milletimizi kimseye peşkeş çekmeyeceğiz' dediği ve o kararlılığı ortaya koyduğu geceydi o gece” dedi.

 

Tarihi mücadele

Bülbül, “Devlet teröre karşı tarihi bir mücadele veriyor. Bu verilen mücadelede devletimizin yanındayız ama millet olarak da inşallah yetiştireceğimiz evlatlarla bu milletin, devletin 2023, 2053, 2071 yıllarında şaha kalktığı, dünyada süper güç haline geldiği günleri inşallah hep birlikte göreceğiz. Bugün bizim için bir yas günü değildir. Evet şehit, gazilerimiz vardır ancak bu bizim için bir yas günü değildir. Bugün Türk milleti için diriliş günüdür. Allah bu musibetten bize hayırlar nasip edecek, gelecekte Türk devletinin, milletinin kudretini, gücünü, iradesini bütün dünyaya göstereceğiz diyorum” şeklinde konuştu.

 

Fedakarlıkla

Video gösterimi sonrasında konuşmasını gerçekleştiren Vali Çetin Oktay Kaldırım ise, “Özellikle o günü yaşamış, o günde kutlu bir direniş ortaya koymuş, aziz milletimizin asaleti, şanı ve şerefini ortaya koymuş çok kıymetli Sakaryalılar adına konuşma yapan değerli konuşmacılar gerçekten tarihi şan ve şerefle dolu Türk tarihinde 15 Temmuz’un ne kadar kıymetli, ne kadar önemli tarihi dönüm noktası olduğunu çok güzel ifade ettiler. Ama esas sözü bugün burada konuşmayan, ama 15 Temmuz’da yüreğini ortaya koyan, cesaretini, asaletini, fedakarlığını ortaya koyan, meydanlara inen ve meydanları o hainlere, teröristlere dar eden milletimiz söylemiştir, söylemeye de devam etmektedir” diye konuştu.

 

Kalplerimiz bir

Kaldırım, “Bir pandemi sürecindeyiz, araya her ne kadar mesafe koysak da gönüllerimiz bir, kalplerimiz bir, birlik ve beraberliğimiz daim. Rabbim asil Türk milletinin birlik ve beraberliğini ebediyete kadar daim eylesin, sürdürsün inşallah. Türk tarihi, var olduğu günden beri şan ve şerefle doludur. Yeryüzünde emin olun Türk milleti kadar şerefli, asil bir millet yoktur. Böyle şeref ve şanda yeryüzünde emin olun hiçbir millete nasip olmaz, olmayacaktır. Bu millet asaletiyle tarihte var olduğu günden beri nam yapmış, hep millet ve insanlığa adalet, merhamet, insanlık götürmüş bir millettir” dedi.


Mazlumların sığınağı

Kaldırım, “Bu milletin asil evlatlarının, ecdadımızın kurduğu medeniyet hep insanı eşrefi mahluk olarak bilen, insanı baş tacı yapan bir medeniyetin fanileri olmuşlardır. İnsanlığa, insanlığı öğreten ona hizmet götüren, insanı insan olarak gören hizmet eden bir anlayışı inşa etmişlerdir, bu günümüzde de devam etmektedir. Bu millet mazlumların sığınağıdır, bu millet gariban ve dünyada zulme uğrayan insanların sığınağıdır. Onun için 15 Temmuz önemli ve kıymetlidir, onun için 15 Temmuz’un üzerimize yüklediği sorumluluğun bilincinde olabilmek önemlidir” dedi.

17 Temmuz 2020 , Cuma Bu haber toplam 6437 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU