Günün Tarihi:16 Haziran 2021

‘Eşit işe eşit ücret olursa imzalarız’


Hak İş İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir ve beraberindeki şube başkanları, AK Parti İl Başkanı Yunus Teveri ziyaret ederek, çalışma hayatındaki sıkıntıları aktardı. Başkan Gökdemir açıklamasında, “Yeni dönemde inşallah uluslararası yaptığımız sözleşmelere göre eşit işe eşit ücret olacak şekilde toplu iş sözleşmeleri imzalarız” dedi.

Sıkıntılar konuşuldu

Hak-İş İl Başkanı ve Hizmet -İş Sendikası Şube Başkanı  Mehmet Mesut Gökdemir, Hak- İş’e bağlı sendikaların şube başkanları ve yönetim kurulu üyeleri; Öz Çelik- İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Rifat Kurt, Öz Gıda -İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Hayati Özer ve Öz Orman -İş Sendikası Bölge Başkan İslam Şişman ile birlikte AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever’i ziyaret etti. Ziyarette Çalışma hayatındaki yaşanan sıkıntılar Başkan Tever’e iletildi.

Görüşmeler yapıldı

Başkan Gökdemir, “Kıdem tazminatında tavan uygulaması, bir yıl çalışma şartı, sadece iş kanunu kapsamındaki işçilerin tazminattan yararlanması gibi birçok sınırlama mevcuttur. Hak-İş olarak kıdem tazminatı konusunda kazanılmış haklardan geriye gidiş olmayacak şekilde ve her çalışanı kapsayıcı bir düzenleme yapılması gerektiği görüşümüzü her platformda dile getirdik. Çalışma hayatının bu önemli sorununu sosyal taraflarla müzakere etmeye ve mutabakata açık olduğumuzu bir kez daha belirtmek isteriz.  Genel Başkanımız Mahmut Arslan ile  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yapmış oldukları görüşmeler neticesinde; Cumhurbaşkanımız tarafların uzlaşacağı bir sistem olacak şekilde bir çalışma yapılması talimatı vermiş ve gündemden çıkarılmıştır.”

Eşit işe eşit ücret

 Mesut Gökdemir, “Çalışanların  vergi kesintisinin ağır geldiğini ve vergi matrahlarının değiştirilmesi gerekmektedir. Belediye Personel Şirketlerinde çalışan işçiler için 30 Haziran’da Çerçeve sözleşme bitmiştir. Yeni dönem için toplu sözleşme süreci başlamıştır. Yerel yönetimlerde çalışan işçi arkadaşlarımız bu süreçte sabretmişlerdir. Çerçeve sözleşmede verilen ücret zamları 2019 ve 2020 yılları enflasyon oranlarının altında kalmıştı. Yeni dönemde inşallah uluslararası yaptığımız sözleşmelere göre  eşit işe eşit ücret olacak şekilde toplu iş sözleşmeleri imzalarız.”

Gerekeni yapıyoruz

İl Başkanı Tever ise, “Bizlerde çalışma hayatındaki  gerek bizim tespit etmiş olduğumuz gerek sizlerin iletmiş olduğu  problemleri ilgili makamlara taşıyarak çözümü noktasında gerekeni yapıyoruz. Şu anda tüm dünyada etkili olan kovid-19’dan dolayı hükümetimizin almış olduğu tedbirler sayesinde hamdolsun istihdamın sürdürülebilir olması çok önemlidir. Sizlerden gelen taleplerin de çözümü noktasında gerekli çalışmayı yapacağımın bilinmesini isterim. İşçi arkadaşlarıma çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar dilerim” dedi.  

22 Temmuz 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 274 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU