Günün Tarihi:8 Ağustos 2020

Koluna 30 dikiş atılan itfaiyeci geriye döndü


Hendek’teki havai fişek fabrikasındaki patlamada yaralıları kurtarma ve yangını söndürmeye çalıştıkları esnada patlayıcı maddenin koluna isabet etmesiyle yaralanan ve 30 dikiş atıldıktan sonra patlama yerine dönüp çalışmaya devam eden itfaiye eri Murat Akbaş, yaşadıkları kahramanlık hikayesini anlattı.

7 can gitti

Hendek Yukarıçalıca’da 3 Temmuz günü havai fişek fabrikasında yaşanan patlama sonrasında bölgeye çok sayıda itfaiye, sağlık, AFAD, polis ve jandarma ekibi sevk edilmişti. 7 kişinin hayatını kaybettiği patlamada yaralıları kurtarmak için seferber olan itfaiye erleri adeta mahşer alanına dönen patlama alanında gece gündüz demeden canlarını hiçe sayarak cansiperane çalışmışlardı. Patlamaya soğukkanlılıkla müdahale eden Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı itfaiye ekipleri de orada kahramanca çalışma yaptılar.

K9 köpekli birim

Patlama olduğu esnada kolundan yaralanan ve koluna 30 dikiş atıldıktan sonra da geriye dönerek çalışmaya devam eden Sakarya Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı K9 Köpekli Arama Birim Amiri ve itfaiye eri Murat Akbaş ise mahşer alanına dönen bölgede yaşanan o dehşet anlarını anlattı. Patlamanın bildirilmesi üzerine olay yerine doğru yola çıktıklarını belirten Akbaş, olay yerine gittiğinde her yere adeta yağmur gibi patlayıcı parçalarının yağdığını, içeride yaralıların olduğunu ve bu kapsamda hiç düşünmeden yaralıların yardımına koştuklarını kaydetti.

Kahramanlık hikayesi

Kolundan yaralandıktan sonra hastanede koluna 30 dikiş atıldığını belirten Akbaş tedavi altındayken bile aklının patlama alanında cansiperane çalışan ve ailesinden ayırt etmediği arkadaşlarında olduğunu vurgulayarak, hastanede ‘ağrın mı var? Neden ağlıyorsun?’ sorusuna, ‘Ağrım yok. Arkadaşlarım orada iken benim bir el yüzünden burada olmam benim zoruma gidiyor’ diye cevap verdiğini ve o an oradaki herkesin duygulandığını söyledi.

Köpek eğitmeni

Patlama bölgesinde bulunan arkadaşlarının yanına gidebilmek için 30 dikişi ve ağrılarını hiçe sayan Akbaş, arama kurtarma köpeklerinin eğitmeni olduğunu kendisinin başlarında olmadan köpeklerin göreve çıkmayacaklarını doktorlara belirterek önlemler kapsamında izin alıp bölgeye giderek, çalışmalarını sürdürdü.

Canlar emanet

İtfaiyecinin yola çıktığı anda hele ki böyle tehlikeli bir göreve gittiği zaman bir ekip çalışması içerisinde aile gibi herkesin birbirine canını emanet ettiğini söyleyen Akbaş, “Her sabah yaptığımız duada buna istinaden, bu şekilde. Patlamada araçtan indiğimiz anda sağanak yağmur gibi her yerden patlayıcı yağıyordu, kafamıza, sırtımıza, yüzümüze. Çok enteresandır, biz bu tür görevlere giderken Allah, kalbimizdeki korkuyu alıyor, biz korku nedir hiçbir şey hatırlamıyoruz, bilmiyoruz. Bugün şu halimle nasıl oraya girdiğim sorulduğu zaman, bizde bilmiyoruz işin açıkçası” dedi.

Vakit saat doldu

Elinin parçalandığı anda hiçbir şey hissetmediğini ve vakit saat doldu dediğini söyleyen Akbaş, “Müdahalemize başladığımızda önceliğimiz bizim yaralıların tahliyesiydi. Çünkü ambulanslar bile 400-500 metre aşağıda kaldılar, yukarıya çıkamadılar. Yani 25 kilogramlık bir kaldırım taşı bir fındık parçası, küçük taş parçası gibi her yere savruluyordu, patlamalar esnasında. Bir yandan yaralıları tahliye ederken diğer bir yandan ise yangını söndürmeye çalışıyorduk” diye konuştu.

4 gün çalıştık

Yaralı koluyla 4 gün boyunca görevine devam ettiğini söyleyen Akbaş, “Hastanede müdahale edildikten sonra aynı zamanda arama kurtarma ekibinin görevlisi olarak köpeklerimiz istenmiş bölgeye. Fakat köpeklerimiz görev yapmayınca arkadaşlar gelerek rica ettiler, hastaneden de izin alarak kolumuz bu şekilde 4 gün boyunca ceset, kadavra aradık. 4 gün boyunca da böyle çalıştık” şeklinde konuştu.

22 Temmuz 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 4754 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU