Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Öğrencilere meslek tavsiyesi


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, yakın zamanda başlayacak olan yeni eğitim-öğretim yılı için tercih yapacak olan lise öğrencilerine tercih dönemi için tavsiyelerde bulundu.

İş problemi

Özellikle meslek liselerini tercih edecek olan lise çağındaki öğrencilere SATSO işbirliği ile kurulan lise ve bölümleri tercih etmelerinin kendileri için avantaj sağlayacağını vurgulayan Başkan Altuğ, nitelikli istihdam hedefi ile yola çıkılan bu bölümleri tercih edecek olan öğrencilerin okul sonrasında iş problemi yaşamayacaklarının da altını çizdi.

 

Sınav sonuçları

Başkan Altuğ, “2020 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavının sonuçlarının açıklanmasıyla bu sınava giren binlerce çocuğumuzun tercih süreçleri başladı. Öncelikle tüm öğrencilerimizin aldıkları sınav sonuçlarının hedefledikleri gibi olmasını ve emeklerinin karşılıklarını almalarını temenni ediyoruz. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte başta öğrenci kardeşlerimiz olmak üzere aynı zamanda aileleri de çocuklarının geleceği için telaşlı bir karar verme sürecine girdi” dedi.

 

Gelecek için

Altuğ, “Gençlerimizin parlak bir geleceğe sahip olmalarını sağlamak başta devletimiz olmak üzere hepimizin en öncelikli sorumluluklarından biridir. Bizler de Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak Sakarya’ya yönelik sorumluluğumuzun daima bilincinde çalışmalar gerçekleştirerek bu şehrin aydınlık geleceğine nitelik kazandırmak için projeler yürütüyoruz.

Bu bağlamda yeni eğitim ve öğretim yılı için meslek lisesi tercihinde bulunacak öğrencilerimize Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yaptırılan tematik lise olarak yer alan SATSO Motorlu Araçlar Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni tercih etmelerini tavsiye ederiz” dedi.

 

İstihdam ihtiyacı

Altuğ, “Ayrıca, Kauçuk ve Plastik İmalatçılarının temsil edildiği 32. Meslek Komitemizin talebi ve Odamızın girişimleriyle,Arifiye Ümit Erdal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde oluşturulan Plastik Teknolojisi bölümü de nitelikli istihdam ihtiyacına yönelik mesleki anlamda gelecek vaad eden bölümlerden biridir.  Bu bölümü tercih edenler öğrenim sürecinde de fabrikalarda staj imkanına sahip olacak. Mezun olduktan sonra da asla iş bulma problemi yaşamadan üyemiz firmalarda nitelik kazanmış bir şekilde işbaşı yapabilecek” dedi.

 

İş Makineleri

Altuğ, “Aynı zamanda Odamız bünyesinde İnşaat, Maden Ocakları ve Mermer sektörünün temsil edildiği 2. Meslek Komitesi ileKooperatif, Enerji Altyapı ve Hafriyat sektörünü temsil eden17. Meslek Komitelerinin girişimi ile Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanında İş Makineleri Dalı da öğrenci tercihlerine açıldı.9’uncu sınıfa başlayacak ve meslek lisesi tercih edecek öğrencileralan seçimlerinde İş Makinesi Dalı’nı tercih edebilecekler” dedi.

 

Genç iş gücü

Aluğ, “Sakarya olarak; nitelikli ve tecrübeli gençlerin şehri olma arzumuz, yine gençlerimizin azmi ile kararlılığı sayesinde olacaktır. Sakarya genç iş gücü potansiyeli sayesinde yatırımcılar tarafından akla ilk gelecek üretim üssü olacaktır. Sanayicinin nitelikli eleman bulmakta sorun yaşamadığı ve gençlerinin de işsizlik problemi yaşamadığı bir il haline gelecektir. SATSO olarak bizler gençlerimizin sağlam bir geleceğe sahip olması ve bu şehrin daha da gelişmesi amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz.

 

22 Temmuz 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 646 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU