Günün Tarihi:19 Nisan 2021

SAÜ eğitimde hibritleşecek


Üniversitenin 21 Eylül’de eğitime başlayacağını ancak pandemi sebebi ile tam olarak eskisi gibi olamayacağını belirten SAÜ Rektörü Prof.Dr. Fatih Savaşan, “ Yüz yüze eğitim yapıyoruz desek bile bu bildiğimiz yüz yüze eğitim olmayacak. Çünkü biz hazırlıklarımızı yapsak bile öğrencilerin kaygı düzeyleri farklı. Bunun için hibrit bir model gerekiyor ve bu konuda çalışıyoruz” dedi.

Kalite çalışmaları

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Savaşan, üniversitenin kuruluşunun 50’nci yılı nedeniyle düzenlediği toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi. Üniversitenin geçmiş 50 yıllık serüvenini özetleyen Savaşan, SAÜ’nün güçlü bir altyapıya sahip olduğunu ifade etti. Çok sayıda idarecinin SAÜ’nün temellerinin atılarak Türkiye’de önemli bir yer edinmesinde katkılar sunduğunu söyleyen Savaşan, SAÜ’nün Türkiye’de kalite çalışmaları kapsamında ismi fazla söylenilen bir üniversite olduğuna değindi.

 

Beklemek gerekiyor

Pandemi sürecini yakından takip ettiklerini ve 21 Eylül itibarıyla yüz yüze eğitim yapmak üzere bütün planlamaları yaptıklarını belirten Savaşan, “Bu rutin bir şekilde yürüyor ancak hem diğer ülkelerdeki hem de bizim ülkemizdeki gelişmeleri görmemiz lazım. Bu konunun ıslıkla başlaması ve bitmesi gibi bir şey söz konusu değil. O yüzden en azından ağustos ortasına kadar kararı olgunlaştırmak için beklememiz gerektiğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

 

Eski düzen olmaz

Hem Türkiye'deki genel gelişmeler hem de Sakarya özelinde salgının seyriyle ilgili hocalarla yapılan görüşme sonucunda ağustosun ikinci yarısında daha net karar verebileceklerini dile getiren Savaşan, “Diyelim ki 21 Eylül'de açılsak, yüz yüze eğitim yapıyoruz desek bile bu bildiğimiz yüz yüze eğitim olmayacak. Çünkü biz hazırlıklarımızı yapsak bile öğrencilerin kaygı düzeyleri farklı. Bazı aileler belki öğrencisine, 'Gitme oğlum, kızım, uzat ne olacak?' filan diyecek. Dolayısıyla öyle bir planlama yapmamız lazım ki yüz yüze olacak olsa bile öğrenciler bir defa eski düzende sınıfa gelmemeliler” dedi.

 

Uzaktan eğitim

Savaşan, “Bunun için hibrit bir model gerekiyor. Uzaktan eğitimle birlikte yüz yüze eğitim, belki farklı sınıfları farklı haftalarda çağırma veya aynı sınıfın farklı öğrenci grubunu farklı zamanlara yayma gibi. Bütün bunlar aslında uzaktan eğitim altyapısının olmasıyla alakalı. Biz şu anda yaz okulunu tamamen uzaktan yapıyoruz. Tabii ki Türkiye'de tamamen uzaktan eğitime geçilip geçilmeyeceğiyle ilgili karar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından verilebilecek bir karar" diye konuştu.

 

Ciddi altyapı

Sakarya Üniversitesi’nin belli alanlarda çok ciddi laboratuvar altyapısına sahip olduğunu da belirten Rektör Savaşan, kurumsal yapı itibari ile esnekliği ve ruhu olan kurumun, yeni gelişmelere uyum kapasitesinin çok yüksek olduğunu vurguladı. Rektör Savaşan, “Mevcudun her alanda iyi değerlendirilmesi gerekiyordu. Hem araştırma geliştirme hem eğitim alanında bizi bir üst lige çıkarabilecek Türkiye’nin kalkınma önceliklerine daha fazla destek olabilecek alanları tespit etmek ve oralarda tabiri caizse kümelenme sağlamak ve tabii ki araştırmacılar her alanda serbesttirler araştırmalarını yapabilirler, kurumun bütün kabiliyetlerinin daha fazla belli alanlara yöneltilmesi verimliliği şüphesiz artıran bir konu” dedi.

 

Hedef koyarak

Savaşan, “ Biz öncelikle mevcudu tanımak, onu takdir etmek, eksiklikleri belirlemek ve o eksiklikleri gidermekle işe başladık. Kurumların değişen vizyonlara sahip olması lazım, mevcudu daha iyi taşıyacaksın ama mevcudun üzerine yeni oluşan kapasiteleri, yeni alanlara sevk etmek durumundasın. Bizde bu anlamda bir taraftan eğitimde yapılacakları belirledik, öbür taraftan ise AR-GE alanında ne yapabiliriz bunları belirledik ve yeni hedefler koyarak, yeni modeller geliştirdik” ifadelerini kullandı.

 

Enerji depolama

Prof. Dr. Savaşan, “Bizim yaptığımız en önemli şeylerden bir tanesi, Sakarya Üniversitesi’nin mevcut altyapısı itibari ile hangi alanlara odaklanırsa daha fazla, daha hızlı yol alırız bunu tespit etmek oldu. Bu konuda da enerji depolama, siber güvenlik, üstün malzeme geliştirme yani dayanıklı ve hafif malzeme geliştirme, malzeme kaplama alanlarında önemli bir kapasitemiz var dolayısıyla buranın üzerinden gidebiliriz dedik. Dolayısıyla biz bu alanlara biraz daha farklı bir gözle bakıyoruz” dedi.

 

Pil çalışması

Savaşan, “ Bu alanlarda Türkiye’nin kalkınma önceliklerine daha fazla hizmet edebileceğimizi düşünüyoruz. Nitekim somut sonuçlarda aldık, Türkiye’de siber güvenlik alanında ulusal test yatağının kurulmasından, 2030’ların pil teknolojisi olacağını bildiğimiz lityum sülfür pillerinin geliştirilmesine varıncaya kadar bahsettiğimiz alanlarda ilerleme kaydetmiş olduk. Bilginin teknolojiye dönüşmesi, AR-GE’nin ürüne dönüşmesi konusunda biz çaba sarf ediyoruz, önemli gelişmeler sağladık ve somut adımlar atabildik” diye konuştu.

 

Lider konumda

Sakarya Üniversitesinin akreditasyon alanında Türkiye’de lider olduğunu ifade eden Savaşan, “ En fazla bölümü akreditasyona sahip olan bir üniversite burası. Bu çok önemli çünkü eğitimle ilgili tüm yaptığınızı bağımsız kuruluşlara açmış oluyorsunuz. Şu anda İlahiyat, Tıp, Fen Edebiyat, Yabancı Diller de akreditasyon sürecini başlattılar. SAÜ’de bir bölüm akreditasyon almadıysa ya o bölümde akreditasyon sağlayan kurum yoktur ya da süreç yeni başlamıştır. Tıp Fakültesi’nde mesele beş dönem mezun verdikten sonra sürece başlayabiliyorsunuz” dedi.

 

Ar-Ge çalışması

Ar-Ge’nin öneminden söz eden Fatih Savaşan, “ Bu kültürün oluşması gerekiyor. Üniversitemizi kazanan öğrencilerimizi projesi olan hocalarımızla eşleştireceğiz. Ve laboratuvar ortamının içinde gelişecekler. Gençlerin AR-Ge farkındalığını kazanması için yıl boyunca bu çalışmamızı sürdüreceğiz. Her bölümden 25-30 öğrenci almış olacağız” şeklinde konuştu. Savaşan, 24 Temmuz Basın Bayramını da kutladı.

 

Aidiyet arttırılacak

Mezun olan öğrencilerin iş hayatındaki başarısının sorulması üzerine ise Savaşan, “ 200 bine yakın bir mezunumuz olmasına rağmen iletişim konusunda iyi değiliz. Son dönemdeki mezunlardan başlayarak iletişim konusunda daha sağlıklı bir yapı kurmak istiyoruz. Takip anlamında eksikliklerimiz var. Ne kadarı nerede çalışıyor bilmiyoruz. Dünya’da genel olarak böyle bir sorun var. Bu zafiyet en iyi kurumlarda bile var. biz aidiyeti arttırıcı atılımlar yapacağız” dedi. Rektör Savaşan’ın basın toplantısında Rektör Yardımcıları, yöneticiler ve akademisyenler de hazır bulundu. 

23 Temmuz 2020 , Perşembe Bu haber toplam 9764 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU