Günün Tarihi:24 Haziran 2021

Korona gölgesinde fındık hasadı olacak


Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Mevsimlik Tarım İşçileri Bürosu, Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker başkanlığında toplanarak fındık hasadı sırasında oluşabilecek korona virüs tedbirlerini değerlendirdi.

Para cezası

Toplantıda ilimize gelen mevsimlik tarım işçilerinin sağlık durumlarının takip edilerek, her türlü hastalık belirtisi bulunan kişilerin ivedilikle izole edilip ilçe sağlık kuruluşlarına bilgi verilmesi sağlanacak. Gerekli tedbirlere uymayanlara idari para cezası uygulanacak. Bunun yanında, her yıl olduğu gibi çocuk işçiliğiyle mücadele ve çocukların fındık bahçelerinden uzak tutulması ile ilgili çalışmalara da devam edilecek.

Hassasiyet gösterelim

Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker, salgının yayılmasını önlemek, fındık hasadına olumsuz etkisini en az seviyede tutmak ve tarım işçilerinin sağlığının korunabilmesi için de gereken tedbirlerin alındığını belirterek, toplum olarak da gereken hassasiyetin gösterileceğine inandığını belirtti. Ayrıca, belirlenen ve açıklanan tedbirlere uyulmaması halinde devlete ve topluma maliyetinin yüksek olacağına vurgu yaptı.

Kimler katıldı?

Toplantıya, ILO ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinatörü Prof. Dr. Murat Gülcan, Eğitmen Ömer Dede, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Mümtaz Seyda, Halk Sağlığı İzleme Değerlendirme Şube Müdürü Zeynep Zengin, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya ve Kurum yöneticileri ile Mevsimlik Tarım İşçileri Bürosu görevlileri katılım sağladı.

Uyulması gereken tedbirler

Öncelikle İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından gelen tüm mevsimlik tarım işçilerinin gerekli sağlık kontrollerinin yapılması sağlanacak. Bunun yanında, konaklama yerlerinde yatak araları 1,5 m. mesafede olacak, barınma yerlerinde sosyal mesafe kurallarına (en az 1,5 m.) riayet edilecek, barınma yerleri sık sık havalandırılacak, her türlü hastalık belirtisinde hasta kişiler ivedilikle izole edilip sağlık müdürlüklerine bilgi verilecek. Söz konusu kurallara uyulmasını muhtar, bahçe sahipleri ve işçi sorumlusu kontrol edecek, bilgilendirme ve taahhütname belgesi imzalatılarak işe başlamaları sağlanacaktır.  Ayrıca, gerekli tedbirlere uymayanlara idari para cezası uygulanacaktır.

Çocuk işçiler

Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının fındık bahçelerinden uzak tutulması için çalışmalara devam edilecek. Buna göre, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce çocuklara yönelik kurslar, sosyal etkinlik ve aktiviteler düzenlenecek ve bu etkinlikler için ilgili alanlarda yeterli sayıda öğretmen ve personel görevlendirilmesi sağlanacaktır. Diğer taraftan, İŞKUR İl Müdürlüğünce, fındık hasadında 16 yaşın altında çocuk işçi çalıştırılmaması, çocuk işçiliği ve çocuk emeğinin istismarı ile etkin mücadele konusunda bilgilendirici, aydınlatıcı broşürlerin Kaymakamlıklar aracılığı ile köy muhtarları ve fındık üreticilerine ulaştırılması sağlanacaktır. 

 

25 Temmuz 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 923 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU