Günün Tarihi:4 Ağustos 2020

SUBÜ öğrencilerini bekliyor


Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, gelecekte iş bulma sorununu şimdiden çözmek isteyen öğrencileri üniversitelerine beklediklerini belirtti.

Mezun olana iş

Rektör Sarıbıyık, üniversitede 6 fakülte, 1 yüksekokul, 1 enstitü ve 12 meslek yüksekokulunun bulunduğunu söyledi. Bu dönem sağlık bilimleri ve ziraat fakülteleriyle sağlık hizmetleri ve denizcilik meslek yüksekokullarının eğiteme başlayacağını belirten Sarıbıyık, "Uluslararası Ticaret ve Lojistik Programı'ndan mezun olan öğrencilerimiz yapmış olduğumuz +1 uygulamasıyla en az yüzde 70 olmak üzere direkt işe giriyorlar. Bu da Türkiye şartlarında sosyal bir programda işe girme oranı olarak oldukça yüksek" dedi.

 

Uygulama becerisi

Sarıbıyık, öğrencilerin gönüllerine göre gelecek kurabilecekleri bir bölüm kazanmalarının temenni ettiğini aktararak, ülkenin kalkınması ve gelişmesinin nitelikli üretimden geçtiğini, bunun için önce nitelikli tasarım, üretim ve pazarlama gerektiğini, sektörün, uygulama beceresine sahip insanları aslında nitelikli olarak değerlendirdiğini dile getirdi.

 

Sahanın ihtiyacı

SUBÜ olarak bilgiyi, beceriyle birleştiren üniversite mottosuyla hareket ettiklerini vurgulayan Sarıbıyık, "Öğrencilerimizi daha mezun olmadan becerilerini geliştirmeye, iş tecrübesiyle mezun olmalarını sağlamaya hatta tecrübeli kişiler olarak okulu bitirmeden iş sahibi olmalarına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda bölümler açıyoruz ve müfredatı sektörle birlikte düzenliyoruz. Sektörün istediği, sahanın ihtiyaç duyduğu nitelikli insanları yetiştirmeye çalışıyoruz. Gelecekte iş bulma sorununu çözmek isteyen ve okulu bitirdiğinde uygulama becerisine sahip bireyler olarak yetiştirilmesini arzu eden genç kardeşlerimizi üniversitemize bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Kendi çocuklarımız

"+1 Eğitim Modeli"yle öğrencileri yetiştirdiklerini, bu yöntemle gerek meslek yüksekokulu, gerek fakülte gerekse de lisans üstü bölümlerde öğrenciye bir dönem tam zamanlı olarak iş dünyasında eğitim aldırdıklarını anlatan Sarıbıyık, "Öğrencilerimiz gerçekten +1 şekilde mezun oluyorlar çünkü çoğu öğrencimiz okulu bitirdikten sonra bu uygulamaya gittiği aynı yerde işe giriyorlar. Öğrencilerimiz, 'Uygulamaya gittiğimiz yerde işe devam ediyoruz.' diyorlar. Öğrencisinin işe girdiğini duymak bir hoca için en mutlu olduğu andır. Kendi çocuklarımız için ne istiyorsak öğrencilerimiz için de aynısını gerçekleştirmek için çaba içerisindeyiz" diye konuştu.

 

Ortak çalışma

Rektör Sarıbıyık, öğrencinin beceri eğitimlerini atölye ve laboratuvarda desteklediklerini fakat bunun sektörde olacağının farkında olduklarını, Sakarya'daki iş dünyası ile kamu kurum ve kuruluşlarla protokollerinin bulunduğunu, ortak çalışma yaptıklarını belirterek, tüm sektörlerle hareket ettiklerine dikkati çekti.

 

Sektör temsilcileri

Bölümler kurarken ülkenin ihtiyacını, öğrencinin tercih edip etmeyeceğini ve mezun olunduğunda iş bulma potansiyelini ele aldıklarını aktaran Sarıbıyık, iş dünyasıyla güzel diyaloglarının bulunduğunu, sınıflarda ağırladıkları sektör temsilcilerinin iş dünyasında olanları öğrencilere anlattığını söyledi.

 

Nitelikli insanlar

Sarıbıyık, iş dünyasının taleplerini dikkate alarak yaptıkları müfredatla yetiştirdikleri insanları sahaya gönderdiklerini belirterek, şöyle devam etti:"İş dünyasıyla iyi bir diyaloğumuz var. Uygulamakta olduğumuz '+1 Eğitim Modeli'yle uygulama becerisine sahip nitelikli insanları iş dünyasıyla beraber yetiştiriyoruz. Bu yetiştirdiğimiz öğrencilerimiz rahat bir şekilde iş dünyasında kendilerine yer bulabiliyorlar ve kısa sürede iş sahibi olabilmektedirler. Bu da bizi mutlu etmek için yeterli geliyor."

 

11 ayrı grup

Ar-Ge ile ilgili nitelikli çalışmalar yaptıklarını, hem öğrencilerin verdiği destek hem araştırma görevlilerinin katkıları hem de akademisyenlerin çalışmalarıyla üretilen ve kanser teşhis ile tedavisinde kullanılan cihaz için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden YÖK Üstün Başarı Ödülü'nü aldıklarının altını çizen Sarıbıyık, bu yıl 11 ayrı grup olarak Teknofest 2020'ye katılacaklarını, elektrikli araçta kullanacakları motoru kendilerinin ürettiklerini kaydetti.

 

28 Temmuz 2020 , Salı Bu haber toplam 1663 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU