Günün Tarihi:17 Ocak 2022

‘Fındık üreticisinin emeğiyle oynamayın!’


Saadet Partisi (SP) İl Teşkilatı Temmuz ayı divan toplantısında fındık fiyatları konuşuldu.

Aşağı çekiyorlar

İl teşkilat binası terasında yapılan toplantıya İl Başkanı Fahrettin Abay başkanlık etti. SP İl Başkanı Abay, Tarım Bakanının 665 bin ton rekolte derken, fındık üreticilerinin kurumsal temsilcilerinin açıkladığı rekoltenin 580 bin ton olduğunu, devlet yetkililerinin yüksek üretim rakamı telaffuz etmesinin ardında ne yattığını, herkes az çok görüyor olduğunu ifade ederek, “Fındık fiyatını aşağıya çekmek istiyorlar. Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ni karşılayan bir ülke ne yazık ki fındık fiyatını belirlemede etkili olamıyor. Fındık sanayide işlendiği zaman 12 Euro ve fındığın yüzde 90’ı sanayide kullanılıyor ve tüketiliyor. Hal böyle iken, adeta hazine denecek değerde bir mahsulün kaymağını neden üreticimiz yiyemiyor” dedi.

Fiskobirlik’e değindi

TMO’dan müdahale alımı yetkisinin hemen alınması gerektiğini ve Fiskobirlik’e verilmesi gerektiğinin altını çizen Abay,  “Böyle bir çözüm varken neden TMO’ya bu yetki veriliyor. Yeterli deposu olmayan TMO’ya neden mahkum ediliyor. Halbuki Fiskobirlik’in her ilçede yeterli deposu var. Fındık üreticisi neden zora sokuluyor. Müdahale alımı yetkisinin alt yapısı olan Fiskobirlik’i olması lazım. Ayrıca 1996-1997 yıllarında biz hükümet iken Fındığın hem taban fiyatını çok erken açıkladık, hem de bugünkü 30 TL tutarında taban fiyat verdik. Gelin fındık üreticisi ile emeği alın teriyle oynamayın, oynatmayın. Hakkı en az 30 lira olan taban fiyatını verin Hans değil, Hasan kazansın.” 

Çabaya devam

Toplantıda konuşmacısı GİK Üyesi Hüseyin Oruç, “Ülkemiz güzel günlere kavuşacaksa bu ancak Saadet Partisi'nin ortaya koyduğu ilkelerin hayata geçirilmesi ile mümkün olacaktır. Biz bu ülkenin geleceği için kelebeklerin kanat çırpışı misali çaba ve gayret göstermeye devam edeceğiz. 19 yıllık kutlu yürüyüşümüzde olduğu gibi bundan sonra da yılmadan, yorulmadan, pes etmeden bu ülkenin kalkınması, milletimizin refahı ve huzurunun tesis edilmesi için doğru bildiğimiz ilkeler ışığında iktidara yürüyeceğiz” dedi.  Saadet Partisi Hendek ilçe Başkanlığı Milli Gazete aboneliği artışı çalışmasında başarılı olduğu için plaket aldı.

 

28 Temmuz 2020 , Salı Bu haber toplam 965 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU