Günün Tarihi:19 Nisan 2021

SATSO’dan ikinci dalga uyarısı!


SATSO’nun Temmuz Ayı Meclisi’nde konuşan Başkan Akgün Altuğ, Koronavirüs’te ikinci dalgaya karşı uyarılarda bulunurken, “Tıp üzerine ihtisas yapmış birçok bilim adamının verdiği verilere göre Ekim ve Kasım aylarında çok ciddi bir sıkıntı bekleniyor ülkemizde” dedi.

 

Meclis toplantısı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında gerçekleştirildi. Pandemi süresi sonrasında oda binasında gerçekleştirilen toplantı öncesinde meclis salonuna eski Başkan Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu’nun isminin verilmesi dolayısı ile bir tören düzenlendi.

 

Onurlandırıldı

Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu’nun SATSO ve Sakarya için büyük emekleri olduğunu ifade eden Meclis Başkanı Talip Kuriş, meclis salonuna Hacıeyüpoğlu’nun isminin verilmesinden dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti. SATSO Başkanı Akgün Altuğ ise, “SATSO’ya, şehre ve ülkeye büyük katkıları olan bir isim Erol başkanımız. Kendisine teşekkür ediyoruz” dedi. Meclis salonuna isminin verilmesinden ötürü duyduğu memnuniyeti dile getiren Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu ise, “Bu benim için büyük bir onurdur. Bana büyük bir hediye verdiniz. Hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Online bayramlaşma

Törenin ardından SATSO’nun Temmuz Meclisi pandemi tedbirleri kapsamında konferans salonunda gerçekleştirildi. Mecliste yönetim kurulunun faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Kurban bayramını kutlayacağız. Pandemi sürecini göz önünde bulundurarak, Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi bayramlaşma törenimizi online olarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz.   Bu süreç büyük önem arz ediyor hem kendi sağlımız hem de toplum sağlığı açısından tedbir kararlarına hassasiyetle riayet etmemiz gerekiyor” dedi.

 

Ekonomik sorunlar

Dört ayı aşkın süredir, tüm dünyanın mücadele ettiği dünya devi ülkelerin ve hatta Dünya Sağlık Örgütü’nün dahi çaresiz kaldığı Koronavirüs Salgını ile karşı karşıya olduğumuzu ifade eden Altuğ, “Maalesef henüz net bir ilerleme kat edilemeyen koronavirüs salgınının etkileriyle boğuşmaktayız. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlar yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor” dedi.

 

Pandemi süreci

Akgün Altuğ, “Tıp üzerine ihtisas yapmış birçok bilim adamının verdiği verilere göre Ekim ve Kasım aylarında çok ciddi bir sıkıntı bekleniyor ülkemizde. Herkesin çok dikkat etmesi gerekiyor. Ne yazık ki bu durumun daha ne kadar süreceği belirsiz. Şunu da ifade etmek gerekir ki, genciyle yaşlısıyla, çalışanıyla işvereniyle tüm vatandaşlarımız bu süreçte kendilerine göre bazı fedakârlıklar yaptı. Türkiye olarak birlik ve beraberliğimizi koruyarak, yardımlaşma ve paylaşma bilinciyle bu zor günleri atlatmaya çalışıyoruz. Özellikle de finansal sorunlar yaşayan, vergi ve prim ödemeleri altında ezilen ve bu süreçte üretimini ve istihdamını korumaya çalışan iş dünyası, önemli bir sınav veriyor” diye konuştu.

 

İhracat rakamları

Haziran ayı ihracat rakamlarımız normalleşme sürecinin önemli bir göstergesi olduğunu söyleyen Altuğ, “ Sakarya ihracatı haziran ayında 381 milyon 394 bin civarında gerçekleşerek geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15, Mayıs ayı ile kıyaslandığında da yüzde 122 civarında bir artış gösterdi. Pandemi ile uğraşmasaydık bu rakamlara göre 7 milyar dolarları aşacaktık. Şimdiki hedefimiz 7. Sıradaki yerimizi korumak” şeklinde konuştu.

 

10 bin üye

Akgün Altuğ, “Son meclis toplantımızdan bu yana 162 üyemiz aramıza katıldı, 30 üyemiz kaydını sildirdi ve bugün itibariyle 8 bin 890 faal üyemiz var. Toparlanmaya güçlenerek devam edeceğiz. Bu gidişle 2022 Nisan ayında yapılacak seçim öncesinde 10 bin rakamını aşacak gibi görünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Büyüme hedefi

2020 yılı ilk çeyrekte yüzde 4,5 büyüme ile ekonomik hedefin gerçekleştiğinden söz eden Altuğ, “ Mart ayından beri tüm dünyayı etkisi alan pandemi nedeniyle ikinci çeyrekte görülecek yavaşlamanın da 1 Haziran’daki normalleşme süreci ile birlikte bir nebze toparlanacağına inanıyorum. Ötelenen SGK ve diğer yükümlülükler ile birlikte sağlanan kredi kaynaklarının geri dönüşü ile birlikte önümüzdeki kış aylarında herkesin hesabını çok iyi yapmasını öneriyorum.3. ve 4. Çeyrekler iş dünyası için çok daha önemli. En iyimser tahmin ile bu süreçlerde salgının kontrol altına alınması bekleniyor. Alınamaması ihtimalini her ne kadar düşünmek bile istemesek de hazırlıklı olmak zorundayız” dedi.

 

Gastro Sakarya kitabı

Altuğ, “Gastro Sakarya projesi kapsamında topraktan sofraya tüm Sakarya yemeklerinin tanıtıldığı 150 civarında yemeğin tarifi ve hikayesi ile yer alacağı kitabımızda çalışmalar devam ediyor. Çalışmaların tamamlanması ile tanıtımını gerçekleştireceğiz. Bu bizim için hem kültür hem turizm anlamında ivmeyi yükseltmeyi hedeflediğimiz bir çalışmadır. Kültür komisyonumuza değerli katkıları için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Okullar hazır

Altuğ’un konuşmalarının ardından meslek komitelerinin sorunlarının görüşülmesi maddesinde söz alan Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız, “ 15 Ağustos’ta okullarımızı açmaya hazırlanıyoruz. Çocuklarımızdan uzaktayız. Çocuklarımız bizi biz çocuklarımızı özledik. Aileler okulların kıymetini anladılar. Siz bu çocuklarla nasıl baş ediyorsunuz diyorlar. Velilerimiz okulların sokaktan daha güvenli olduğunu bilmeliler. Çocukları zihin olarak okula hazırlamalılar. Okula gelirken ateşlerini mutlaka ölçmeliler. Okuldaki kurallara uymasını tembih etmeliler. Bütün okullarımız sağlıklı eğitim alanları olarak eğitime hazır” dedi.

 

Maske fiyatları

Ercan Başnuh ise, “Maske dezenfektan gibi ürünleri piyasa koşullarına bırakılmasının sıkıntısını yaşadık. İkinci dalga üzerinde duruluyor. Bu tür malzemeleri yine kamu eliyle üretmek zorunda kalacağız. Medikal ürünleri satan firmalar yüksek fiyat dolayısı ile suçlandı ancak bu üreticilerle ilgili bir durumdu. Ben geçmişte bir maskeyi bana 2 lira 50 kuruşa satan üreticinin şimdi 30 kuruşa satıyor olmasını sorguluyorum. Bunun cevabının üreticilere devlet tarafından sorulmalıdır” ifadelerini kullandı. Başnuh belediyelerin maske üretmesine gerek olmadığını ve kurumların ticaret yapan esnafa rakip olmaması gerektiğin ifade etti.

 

Vekilleri eleştirdi

Arazi toplulaştırması hakkında açıklamalarda bulunan Turgay Demir ise, “Toplulaştırma çalışmaları nihayet başladı ancak diğer illerde yapılan uygulama burada aynı şekilde yapılmıyor. Sakarya’da masaya vuracak milletvekilleri gerçekten çalışmıyor. Diğer illerde tuttuğunu koparan vekillerle karşı karşıyayız. Biz derdimizi anlatıyoruz ancak sonuç yok. Kuzey Marmara Otoyolu yapılırken binlerce dönüm tarım arazisi gitti söyledik ama sonuç alınmadı” dedi.

 

Bilişim OSB

Meclis Üyesi Necmettin Kırık ise Sakarya’da bilişim OSB kurulmasını istediklerini söyledi. Lütfi Sunman da meslek liselerinin eski itibarının olmadığını ve mezun olanların okudukları dalda çalışmadıklarını söyledi. Konuşmaların ardından söz alan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, dile getirilen konularda gerekli girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

 

31 Temmuz 2020 , Cuma Bu haber toplam 851 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU