Günün Tarihi:25 Ocak 2021

‘Asıl kiriz gerçeklerle savaşmaktır’


Gelecek Partisi İl Başkanı Ender Serbes, ekonominin felakete doğru sürüklendiğini ancak iktidarın ekonominin ne kadar güçlü olduğundan, iyi yönetildiğinden, şaha kalktığından bahsettiğini belirterek, “Ekonomik kriz çözülür, asıl ve en büyük kiriz gerçeklere savaş açılmasıdır” dedi.

Gereken yapılmalı

Ekonomide büyük bir kriz olduğunu, geçtiğimiz hafta Türk Lirası’nda sert bir düşüş yaşandığını hatırlatan Serbes, “ İktidar tarafından yine aynı komplocu açıklamalar yapıldı. Dış mihrak, yabancı güçler, gizli odaklar suçlandı. Hep soruyoruz ‘kim bunlar, nasıl ve nereden ekonomimize saldırıyorlar’, tabi ki cevap yok. Artık inanılır gibi değil. Milletin zekası ve basireti ile alay ediliyor. Her şey artık gerçeklerden kopup oyun mu görülüyor? Attıkları tweetler ve gerçek olmayan rakamlara mı inanıyorlar? Başka bir dünyada mı yaşıyorlar. Durum gerçekten vahim. Artık bu tavra psikolojik açıdan bir inceleme gerekiyor” diye konuştu.

Kayıp %35’i aştı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin başladığı, Hazine ve Maliye Bakanı’nın görevi devraldığı günden bu yana, döviz kurundaki artışın% 60 olarak gerçekleştiğinin altını çizen Serbes, “Sözde faiz karşıtı politikalara rağmen devletin faiz ödemeleri %85 artarak 120 milyar TL’ye çıktı. Kamu bütçesindeki açık 68 milyar TL’den 155 milyar TL’ye ulaştı. Kişi başına düşen milli gelirdeki kayıp %35’i aştı. İşgücü piyasasına dahil olamayan nüfusumuz tam 5 milyon kişi arttı. 15-24 yaş arası gençlerimiz de işsizlik oranı 6 puanlık artışla yüzde 19’dan %25’e yükseldi. Her dört gencimizden biri işsiz durumda. Milletimiz gelişmiş ülkelerin 30, gelişmekte olan ülkelerin ise 3 katı enflasyona maruz kalmış durumda. Bütün bu tablodan sonra artık iktidarın ‘milli ekonomi, beka, dış mihraklar’ üçlemesinden vazgeçmesi gerekmiyor mu? Siyasetin hesap vermesi bir tercih değil, zorunluluktur. Hem demokratik hem siyasi hem de ahlaki bir zorunluluktur.”

Asıl kriz

Türkiye’de yaşanan krizin sadece ekonomik kriz olmadığını, asıl krizin gerçeklere savaş açılmasından kaynaklandığını dile getiren Serbes, “Sadece ekonomik kriz olsaydı, akılla ve tecrübeyle geçmişte olduğu gibi sorunlarımızı çözebilirdik. Bu krizin sebebi sadece bu iktidarın demokratik değerlerden kopması da değil. Bugün yaşadığımızın ekonomik ve diğer alanlardaki krizden daha büyük bir kriz var. Bu krizin ismi iktidarın gerçeklerden kopması, gerçeklerden korkması ve gerçeklerle savaşmaya başlamasıdır. Enflasyon, işsizlik, büyüme, rezervlerimiz, artık bütün rakamlar sanal. İşte en büyük kriz gerçeklere savaş açılmasıdır. Bunun çözümü de yoktur. Toplumu ve ülkeyi felakete sürükler. ”

Ümitsiz değiliz

Bu duruma acı bir örnek veren Serbes, devletin en tepesindeki isimlerin dahi Türkiye’nin toplam rezervini bile gerçeklerle bağdaşmayan bir şekilde 105 milyar dolar olarak açıkladığını hatırlatan Serbes “Oysaki tespit edilen ekonomik verilere göre ne yazık ki merkez bankamızda brüt 90 milyar nette ise yalnızca 26,5 milyar dolarlık rezerv kaldı. Bu bile doğru bir şekilde açıklanmazken, diğer verilerin doğruluğuna nasıl bu toplum inansın. Bizim görevimiz doğruyu, hakikati milletle paylaşmaktır. Asla ümitsiz değiliz. Gerçekleri kabul ettiğimizde her türlü sorunun üstesinden geliriz. Tüm çözüm programlarımız hazır. Medya ambargosuna rağmen Genel Merkezimiz bunu kamuoyu ile paylaşıyor. Gelecek Partisi, halkın gerçeklerini gördüğü için bu kadar kısa sürede büyük teveccüh görmüştür ve görmeye devam ediyor” dedi. 

12 Ağustos 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 218 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU