Günün Tarihi:12 Nisan 2021

‘Depreme hazırlıklı olunmalı’


Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce de depremin üzerinden 21 yıl geçtiğini anımsatarak, kentte hayatını kaybeden 3 bin 891 kişiye Allah'tan rahmet diledi ve “Depreme hazırlıklı olunmalı” dedi.

İlk günkü gibi

Depremde Sakarya'da 5 bin 180 kişinin yaralandığını, çok sayıda binanın da yıkıldığını hatırlatan Yüce, aradan geçen süreye rağmen depremin hafızalarda yerini ilk günkü gibi koruduğunu söyledi. Yüce, depreme hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayarak, “Deprem ülkemizin gerçeği olabilir ama deprem nedeniyle hayatların kaybedilmesi, bizim ülkemizin gerçeği olamaz” dedi.

Ayağa kalktı

Bu bilinçle 17 Ağustos depremi sonrası başta hükümet olmak üzere yerel yönetimler tarafından önemli çalışmalar yapıldığını ifade eden Yüce, “17 Ağustos'un yaraları kısa sürede sarıldı. Sakaryamız çok kısa bir sürede depremin izlerini her alanda sildi. Hamdolsun Sakarya, hükümetimizin destekleriyle çok kısa bir sürede yeniden eskisinden daha güçlü bir şekilde ayağa kalkmayı başardı. 17 Ağustos depreminde büyük yıkımın yaşandığı Sakarya adeta yeniden kuruldu."

Normal yaşam

Yüce, deprem yönetmeliğine uygun ilk etapta yaklaşık 8 bine yakın kalıcı konutun yer aldığı Yenikent bölgesinin, belediyece yapılan sosyal donatılarla güvenli ve huzurlu yaşamın merkezi haline geldiğini aktardı. Şehrin yeniden imarında da önemli kararlar alındığına işaret eden Yüce, "Yatay mimari konusundaki tercihimiz ve ısrarlı uygulamalarımız sayesinde şehir merkezinde ve ilçelerimizde yaşayan vatandaşlarımız da güvenli konutlarda ikamet etme imkanına sahip oldu. Deprem sonrası yenilenen altyapı ve üst yapı ile Sakarya yeniden normal yaşamına döndürüldü." diye konuştu.

Güvenli ortam

Yüce, ekonominin yeniden canlandırılması noktasında önemli yatırımların hayata geçirildiğini, yeni kurulan OSB'lerde açılan fabrikalarla şehrin ekonomisinin yeniden canlandırıldığını ve vatandaşların da güvenli ortamlarda kaybettikleri işlerine yeniden kavuştuğunu kaydetti. Her alanda yapılan yeni yatırımlarla kentin büyüdüğünü ve geliştiğini anlatan Yüce, bu süreçte şehirde emeği geçen başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkese teşekkürlerini iletti.

Güven-Huzur-Refah

Belediye olarak kenti geliştirmek adına yatırımlarının devam ettiğini belirtenYüce, “Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana, vatandaşlarımızın, deprem nedeniyle aynı acıları yaşamaması için çalışmalarımızı her alanda sürdürüyoruz. Güneş ve HES Enerji Yatırımları ve Yeşil Sakarya ve Turizm Projesi ile Melen Botanik Vadisi Yeni Tarımsal Anlayışı ve Modern Tarımsal Üretim projelerimizle Sakaryamızın geleceğine yeni bir yön veriyoruz. Bu şehirde yaşayan vatandaşlarımız için tek bir hedefim var; o da vatandaşlarımızın bu şehirde güvenli, huzurlu ve refah içinde, deprem endişesi duymadan yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak. Bunun için de gece demeden gündüz demeden çalışıyoruz. Sakarya, hayata geçirilen yeni yatırımlarla geleceğe güvenle yürüyor. Rabb'im bir daha bize öyle bir acıyı yaşatmasın."

 

17 Ağustos 2020 , Pazartesi Bu haber toplam 828 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU