Günün Tarihi:15 Ocak 2021

Otobüste salgın eğitimi!


Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün BüyükşehirBelediyesi Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığı koordinasyonu ile korona virüs (Covid 19)salgınından korunma yolları konusunda toplu taşıma sırasındaki risklere dikkati çekmek üzere otobüste eğitim etkinliği düzenlendi.

Şoför ve yolcular

Hendek İlçe Terminali’ndeki halk otobüslerinde şoför ve yolculara bilgilendirmelerde bulunulan  çalışmada, vatandaşlara  yolculukları sırasında dikkat etmeleri gereken  hijyen ve iletişim  kuralları anlatıldı.Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden Uz. Hemşire Deniz De Asis ve Çevre Sağlığı Teknisyeni Fevzi  Karslı’nın yürüttüğü çalışmada  toplu taşıma sırasında  olası riskleri azaltıcı bilgiler paylaşıldı.

 

Bulaş oranı yüksek

Covid 19 salgını (pandemi) sürecinde  bulaşma olasılığının yüksek olduğu toplu taşıma araçlarında denetim hizmetleri yanında vatandaşın bilgilendirilmesinin önem taşıdığı kaydedildi.Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli toplu taşıma esnasında  gelişebilecek  mevsimsel enfeksiyonlarla birlikte Covid 19 virüsünün damlacık yolu ile yayılması,hastalık risklerini artırması sebebiyle salgın sürecinde yolcu ve şoförler arasında olumlu iletişimin sağlanabilmesinin önemine değindiler.

 

Mesafe ve hoşgörü

Toplumda mesafeli iletişim, hoşgörü ve olumlu dilin kullanılmasının  toplumun ruh sağlığına etkisini vurgulayarak yolcu ve şoförleri de bilgilendirdiler.

Toplu taşımalarda kurallar ile ilgili yetkili kurumların ve bireylerin dikkat etmesi gerekli hususlar şöyle sıralandı;

1-Yolcuların kesinlikle  maske takmaları ve terminal bölgesinde maske temin edebilecekleri noktaların bulunması.

2-Otobüslerin girişinde el dezenfektanı bulundurulması, şoför ve yolcuların el dezenfektanı kullanmaları olası temasta bulaşmayı engelleyecektir.

3-Otobüslerde park etme mesafesinin en az iki metre olması yolcu hareketliliğinde teması azaltacaktır.

4-Otobüslere ayakta  yolcu alınmaması  Covıd19 pandemisi sürecinde çok önemlidir, bu konuda kuralların uygulanması konusunda anlayış ve hassasiyet gösterilmesi.

5-Toplumun enfeksiyon ve hijyen konularında  duyarlılığının artmasının farkındalığını yükseltmekle mümkün olabileceğini, Covıd 19 pandemisinin ciddiyeti konusunda terminallerde bekleme alanlarında spot filmler gösterilmesi yararlı olabilir.

6-Otobüslerde maske ve el hijyeni ile ilgili bilgilendirici tabelalar yoluylabilgiye dayalı davranış geliştirilmelidir.

7-Toplumun gerekli olmadığı durumlarda seyahat etmelerinin sağlık riskleri taşıdığı ifade edilerek, açık alanlarda yürüyüş ve aktiviteye özendirilmelidir.

8- Pandemi sürecine dayalı yaşam alışkanlıklarının, sonrasında normalleşebileceği belirtilerek yolcu  ve şoförlere   psikolojik destek sağlayıcı bilgilendirmeler yapılmalıdır. 

29 Ağustos 2020 , Cumartesi Bu haber toplam 2424 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU