Sirenler sağlıkçılar için çaldı4 Eylül 2020, Cuma

Gece gündüz

Türk Sağlık-Sen tarafından Türkiye'de 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirildi. Gerçekleşen basın toplantısında sağlık çalışanları için ambulans sirenleri çaldı. Sağlık-Sen Sakarya Şube Başkanı Abdullah Sönmez’de,  “Sağlık çalışanlarının haklı taleplerinin yanında, alternatif çözüm önerilerimiz de ya görmezden gelinmekte ya da zamanı değil denilerek hasıraltı edilmektedir. Açıkçası sağlık çalışanlarına alın teri akıtın, çalışın, ömrünüzden ömür verin, fedakârlık edin, gecenizi gündüzünüze katın, canınızı ortaya koyun ama sesinizi çıkarmayın, susun deniliyor. Buradan, pandemi sürecinde hayatlarını kaybeden arkadaşlarımızı bir defa daha rahmetle anıyorum. Pandemi mücadelesini başarıyla sürdüren sağlık çalışanlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Ses duyulmalı

Sönmez, “Taşıma suyla değirmen dönmeyeceği gibi bu sağlık sistemi de sağlık çalışanlarına yönelik bu yaklaşımla sürdürülemez. Ülkemizin, sağlık alanındaki en büyük ve tek yetkili sendikal örgütü olarak; bu duruma sessiz kalmamız, yanlışlara ortak olmamız, haksızlıkları görmezden gelmemiz mümkün değildir. Duymaya alışkın olduğumuz ambulans sirenlerini, sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmek için yükseltiyoruz. Bu sesi, herkesin ama herkesin özellikle de yetkililerin bir an önce duymasını istiyoruz” dedi.

 

Sağlıkçıların isteği

Sönmez, hakkaniyetsiz döner sermaye sorunun çözülmesini, pandemi sürecinde yapıldığı gibi yama uygulanması değil, sistemin baştan aşağı yeniden ele alınması gerektiğini, iki hemşire tüm şartları eşit olmasına rağmen birbirinden çok farklı ücret aldığını, şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarının hala olduğu ve şiddet uygulayanlarını ağır cezalar almasını istedi.  Sönmez ayrıca, DSÖ standartlarında istihdam sağlanması, sözleşmeli istihdama son verilmesi, çalışan anne babalar, çocuklarını bırakabilecekleri ve kanunun da ön gördüğü kreşler gibi isteklerini de hatırlattı.

 

Bu haber toplam 12066 defa okundu.