Günün Tarihi:28 Eylül 2020

Derenin rengi değişti!


Akyazı İlçesi’nden geçen ve bölgedeki birçok mahallenin tarım için kullandığı Mudurnu Deresi’nin fabrika atıkları nedeniyle yıllardır kirli aktığını öne süren muhtarlar buna son verilmesini istediler.

Yıllardır giderilemedi

Bolu İli’nden doğarak Sakarya Nehri’ne akan Mudurnu Deresi’nde yaşanan kirliliğe yıllardır çözüm bulunmadığını iddia eden suyun geçtiği Akyazı’daki muhtarlarda bu duruma tepki gösterdi. Durumun bir an önce çözüme kavuşturulmasını isteyen muhtarların tek isteği Mudurnu Deresi’nin eskisi gibi berrak halde akması.

Siyah ve mavi akıyor

Her hafta sonu bölgede bulunan fabrikaların kaçak olarak sabah saatlerinde bıraktıkları atıklar nedeniyle siyah ve mavi rengine bürünen derenin görüntüsünü çeken Kadirbey Mahalle Muhtarı Ercai Pınar, suda yaşanan kirliliği gözler önüne serdi.

Suyunu içiyorduk

Tahirbey Mahalle Muhtarı Coşkun Demir, “Fabrikaların bıraktığı atıklardan şikayetçiyiz. Burası bizim yaklaşık olarak 7-8 köyün su içtiği bir dereydi. Buradan su alıp evlerimizde bu suyu içiyorduk. Bu derede yüzüyor, balık yakalıyorduk. Fabrikalar kurulduktan sonra zaman zaman işte bir geliyoruz balıklar suyun üzerinde. Bizim şikayetimiz bu, birkaç defa bizde bunu gerekli yerlere bildirdik fakat bir sonuç alamadık” dedi

Yüzmeyi öğrendikleri ve suyunu alarak içtikleri derenin kirliliğini gözler önüne seren muhtarlar bir an önce bu soruna çare olunmasını ve fabrikaların arıtma tesislerinin sürekli çalıştırılmasını istediler.

 

 

4 Eylül 2020 , Cuma Bu haber toplam 5915 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU