Günün Tarihi:26 Eylül 2020

‘Süs bitkiciliğinde lider olacağız’


16-19 Eylül’de üçüncüsü düzenlenecek Sapanca Kırkpınar’da düzenlenecek olan Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali’nin şehir önemine vurgu yapan Başkanı Yüce, “Süs bitkiciliği yetiştiriciliği alanında şehrimizi hem ülkemizde hem de dünyada söz sahibi haline getirmeyi istiyoruz” dedi.

Festival lansmanı

Sapanca Kırkpınar’da 16-19 Eylül tarihleri arasında üçüncüsü düzenlenecek Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali öncesinde dün lansmanı gerçekleştirildi. Lansmana Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, SATSO Başkanvekili Yüksel Avşar, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Festival Koordinatörü Remzi Adıyaman ve çok sayıda davetli katıldı. Buluşma sonrası katılımcılar festival alanında gezinti gerçekleştirdi.

 

Stantlar doldu

Lansmanın açılış konuşmasını gerçekleştiren Festival Koordinatörü Remzi Adıyaman, “Bilindiği üzere festivalimizin bu yıl üçüncüsünü düzenliyoruz. Çok ciddi bir yol kat ettik. Büyükşehir Belediyemizin himayelerinde altyapı ve üstyapı çalışmalarını tamamladık. Her yıl ufak rötuşlarla festivalimizi yenilemeye devam ediyoruz. Geçen yıl 180 civarında katılan firma varken, bu yıl pandemi döneminin açık havanın avantajını kullanarak bütün stantlarımızı doldurduk” dedi.

 

Ciddi bir katkı

Adıyaman, “Festivalimiz Sakarya’mıza çok ciddi tanıtım  katkısı sağlıyor. Şehir dışından birçok misafiri ağırlayacağız. Ekonomik olarak ciddi bir gelir elde edecek şehrimiz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’ye teşekkür ediyoruz, gerçekten festivalimiz için büyük destek sağladı. Vatandaşlarımızın sağlığı için bütün pandemi tedbirlerini sağlayacağız. Festivalimiz hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

 

Ülke birincisi

Dünyada süs bitkiciliği üretiminin hızlı değişim gören sektörlerden bir tanesi olduğunu ifade eden Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, “Türkiye sektörde sahip olduğu iklimsel ve coğrafi avantajın yanı sıra, dinamik ve hızlı gelişen bir firma yapılanmasına da sahiptir. Sakarya; Türkiye'de peyzaj ve süs bitkiciliği sektöründe ekili alan bakımından ikinci sıraya sahiptir. Bu alan yaklaşık 11 bin dekardır.Ülkemiz bitki ve çiçek yetiştiriciliği yapılan alan bakımından dünyada 12'nci sırada yer almaktadır. Sakarya olarak Dış Mekan süs bitkisi yetiştiriciliğinde  Türkiye üretiminin yüzde 38’ini karşılıyoruz. Bu rakamla ülke 1.si durumundayız” dedi.

 

Hepimizin emeği

SATSO Başkanvekili Yüksel Avşar ise, “Festivale bu sene yaşanan salgın nedeniyle daha titiz ve detaylı hazırlandık. Pandemi önlemlerimizi ciddi şekilde alarak katılımcılarımızın ve ziyaretçilerimizin sağlıkları için de sıkı önlemler aldık. Etkinliğimizin sorunsuz ve güvenli bir şekilde düzenlenmesine yönelik tüm kurumlarımız sorumlulukları çerçevesinde katkı sunmaya gayret ediyor. Bu festival tüm girişimleri, hazırlıkları, düzenlenmesi ve sonuçları itibariyle Sakarya’nın festivali, Sakarya’nın tanıtımıdır. Yani hepimizin heyecanı, hepimizin emeğidir. Bu yıl üçüncüsünü düzenlemekten mutluluk duyduğumuz Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği festivalimize emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

Eşsiz güzellik

Sakarya’nın doğal güzelliklerle dolu bir şehir olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, mavi bayraklı Sakarya sahillerinin diğer sahillerden hiçbir eksiği olmadığını dile getirdi. Turizm alanında çalışmalar yapacaklarını da ifade eden Yüce, Sakarya’nın denizinin, gölünün ve yaylalarının eşsiz güzellikte olduğunu belirterek yatırımlarla ön plana çıkaracaklarını söyledi. Başkan Yüce Sakarya’nın bir turizm merkezi haline gelmesi için tüm imkanlara sahip olduğunu belirtti.

 

‘Her şeyi yaparız’

Sanayi ve tarım alanında da Sakarya’nın büyük bir potansiyeli olduğunu söyleyen Ekrem Yüce, OSB’lerin sayısının kısa süre içerisinde 11’e ulaşacağını belirtti. Tarıma yönelik faaliyetlerinden de söz eden Başkan Yüce, “ Salep ekimini tamamladık. Sanayi alanında kullanılacak olan kenevirlerimizin boyları 3 metreyi aştı. Bizim bu çalışmalarımızı eleştirenler ve bizi aşağı çekmeye çalışanlar var. Büyükşehir her şeyi yapar. Köstek olan değil destek olan bir Sakarya’lılık anlayışı istiyoruz. Birbirini seven ve saygı duyan bir yapı gerekiyor” dedi.

 

Tanıtım faaliyeti

Tüm dünyada ve ülkemizde hâkim olan mimari anlayışta peyzajın çok önemli bir konuma sahip olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Şehir planlamalarında ve tasarımlarda peyzaj birçok projenin en önemli adımını oluşturuyor. Hem ülkemizde hem de dünyada süs bitkiciliği ve peyzaj çalışmaları büyük öneme sahiptir. Biz de bu şehrin yöneticileri olarak, hem şehrimizde başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarına hem ülkemizdeki hem de dünyadaki ihtiyaçlara cevap verebilmek, bu konuda tüm dünyada söz sahibi olmak için çalışmalarımızı yönetiyoruz. Süs Bitkiciliği ve Peyzaj Festivali, bu amacımıza hizmet eden şehrimizi tanıtan bir faaliyettir” diye konuştu.

 

Hayırlı olsun

Şehrimizin sektörde hızla gelişim sağladığını ve örnek şehirlerden bir tanesi olduğunu ifade eden Başkan Yüce, “Süs bitkiciliği yetiştiriciliği alanında şehrimizi hem ülkemizde hem de dünyada söz sahibi haline getirmeyi istiyoruz. Böylelikle hem iş istihdamını artıracak hem de Sakarya’yı sektör liderliğine taşıyacağız. Üçüncüsünü düzenlediğimiz festival, üretim ile pazarlamayı bir araya getirerek hem üreticilerin hem de sektör temsilcilerinin azami verim elde etmesini sağlıyor. Bunu daha önceki yıllarda gördük. Ayrıca sadece iç piyasaya değil aynı zamanda dış piyasaya da ulaşmayı kolaylaştırıyor. Festivalin gerçekleşmesine katkı sunan tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. 3. Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali’nin ülkemize, şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

9 Eylül 2020 , Çarşamba Bu haber toplam 5616 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU