Günün Tarihi:26 Eylül 2020

YAZSUM Okulu başladı


Sakarya Üniversitesi ev sahipliğinde, İstanbul, Yalova veKocaeli üniversiteleri işbirliğinde düzenlenen “Yapay Zeka Yaz Okulu (YAZSUM)” başladı.

Gurur kaynağı

İnternet üzerinden çevrimiçi olarak düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan yaptı. Rektör Savaşan, yapay zekanın artan önemine dikkat çekerek, “Bilgi teknolojilerinin gelişmesiyle yapay zeka tabanlı yapılan çalışmaların hızlandığı ve ekonomik bir değer kazandığı günümüzde, YAZSUM 2020’nin üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleşiyor olması bizler için bir gurur kaynağıdır” dedi.

 

Yapay zeka

Lise ve lisans öğrencileri ile sektör çalışanlarının da bulunduğu, çok sayıda eğitmen ve akademisyeninyer aldığı yaz okulu programının alana önemli katkılar sunacağını belirten Savaşan, “Yapay Zeka Yaz Okuluna 3 bini aşkın katılımcı ile iki gün boyunca alanla ilgili birçok etkinlik düzenlenmiş olacak. 3 bini aşkın genç yapay zekaya ilişkin daha da fazla bilgi birikimi ile donanmış olacak” şeklinde konuştu.

 

Öncü adımlar

SAÜ Mühendislik Fakültesinin söz konusu yeni trendleri uygulamaya ve farkındalık oluşturmaya dönük her zaman öncü adımlar atan birimlerden bir tanesi olduğuna değinen Prof. Dr. Savaşan, etkinliğin teması olan yapay zeka alanındaki çalışmaların artan bir hız ve ivme ile devam ettiğine vurgu yaptı.

 

Teknolojiyi üreten

Türkiye’deki genç nüfusun teknoloji ile ilgili olduğunu belirten Savaşan, etkinliğin bu alanda bilgi birikiminin artmasına ve farkındalık oluşmasına yardımcı olacağını, yeni trendlerin Türkiye’ye çok daha hızlı adapte edilmesine hizmet edeceğini söyledi. Savaşan, “Teknolojiyi sadece kullanan ve hızla tüketen bir toplum olmaktan, teknolojiyi üreten, ihraç eden ve yeni trendleri oluşturan bir topluma doğru evrilmemizi diliyorum. Tüm katılımcılara, organize heyetine,arka planda çalışan teknik personele ve eğitmenlere başarılar diliyorum” dedi.

 

Görselleştirme

Üç gün sürecek olan etkinlikte yapay zeka ve makine öğrenmesi, yapay zeka ve etik, evrişimsel sinir ağları, makine öğrenmesi ve R dili uygulaması, MATLAB ile yapay zeka uygulamaları, Pyhton ile yapay zeka uygulamaları, yapay zekanın sağlık, finans, mühendislik uygulamaları, veri madenciliği, metin madenciliği ile veri görselleştirme konularında yapay zekanın güncel kullanım alanları paylaşılacak.

 

 

10 Eylül 2020 , Perşembe Bu haber toplam 3455 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU